bARS, novi segment festivala Barski ljetopis, posvećen stvaraocima iz Bara, nakon promocije nove knjige novinara Milana Vujovića, nastavljen je predstavljanjem zbirke “Priče sa zapadne strane”, Sava Markoča.
Iako se radi o autoru koji je na književnu scenu stupio tek u pedesetoj godini, sa prvom knjigom “Kula od sjećanja i druge priče”, kritika odličnim ocjenjuje njegov stil, rečenicu koja je odmjerena i kojom u potpunosti vlada, ali i tematiku, naslove, ideje.
Radnja druge zbirke “Priče sa zapadne strane” smještena je na američko tlo, u prošlom vijeku i na specifičan način govori o životima i sudbinama malog, običnog američkog čovjeka.
Kritika, ali i čitalačka publika, veoma su dobre reagovale na prvijenac Sava Markoča, zbirku “Kula od sjećanja i druge priče”, objavljenu prije tri godine, koja je gotovo autobiografska sa zanimljivostima iz prošlosti Bara i Barana. Najnovije “Priče sa zapadne strane” smještene su na američko tlo, odišu karverovštinom i predstavljaju, kako ističe u predgovoru dr Anton Markoč, enciklopediju “americane” u malom.
“Prva knjiga je bila na ivici autobiografskog. To je najlakše kada počinjemo da pišemo, krenuti od sopstvenog života i sjećanja. Ali, ona ima kopču sa drugom, jer sadrži priču ‘Sise o klin’, koja je priča fikcije i nije bila iz barskog miljea, ali je najavila ono o čemu ću pisati u drugoj koju večeras predstavljamo, jer upravo odiše karverovštinom i priča je ‘americane’. To sam i obećao na promociji moje prve knjige da će, ako bude druge, priče biti u tom stilu. Zato se ona našla i u ‘Pričama sa zapadne strane”, objasnio je autor, Savo Markoč.
Osim uticaja Karvera, triptih priča “Barske mušice”, inspirisan je Bukovskim, Hemingvejem i Džon Fanteom.
“Taj triptih pokazuje kuda se kreću moja interesovanja, ali osim njih, postoje i drugi uticaji koji dolaze iz američke književnosti. Ipak, nisu to samo ‘priče americana’, koje prikazuju život američkog, običnog čovjeka sa neobičnim sudbinama, već kako je dobro primjetila Dragana Erjavšek, ima dosta toga što podsjeća na naše odrastanje u SFRJ, kada se mnogo ljepše živjelo i ovdje i u Americi”, kazao je za Radio Bar i Bar info, Savo Markoč.
Dr filozofije, Savov sin, Anton Markoč, smatra da knjiga “Priče sa zapadne strane” dekonstruiše imaginaciju Amerike kakva postoji u glavama većine ljudi.
“Ova zbirka je enciklopedija života prosječnih Amerikanaca, plavog okovratnika. Više je mito – poetska, nego faktička, i zaista vrši dekonstrukciju te neke vladajuće imaginacije Amerike. Ona na svojevrstan evropski način, jer kako je i kazao autor, nikada nije kročio na američko tlo, piše o životu običnih Amerikanaca. Obiluje različitim stilovima i temama, s tim što bih ja izdvojio neke koje se bave imigracijom, južnjačkom gotikom, uticajem Karvera, Bukovskog, ranog i poznog Hemingveja, ukratko zbirka – enciklopedija americane u malom”, istakao je dr Anton Markoč.
Savo Markoč je osvježenje na književnoj sceni i začuđujuće je da je prvu knjigu objavio tek u pedesetoj godini, tim prije, jer, kako je zapisala dramski pisac i recenzentkinja Ana Bošković, “on je pisac od rođenja”.
Zato je i Izdavačka kuća “Grafički atelje” , objasnio je njen urednik, književnik Mirko Rakočević, sa zadovoljstvom stala iza ovog djela.
“Nikada prije nisam čuo za Sava Markoča, i kada sam ovaj rukopis dobio, bio sam prilično iznenađen, jer radi se o jednom dobrom, čak izuzetno dobrom piscu, i zaista nam je bilo izuzetno zadovoljstvo da objavimo knjigu ‘Priče sa zapadne strane’. To je potvrđeno i kada je dospjela kod čitalaca , kritike, ali i kada je dobila medijski publicitet. Radi se o autoru za kojeg vjerujem da će tek pokazati da je ovo samo početak njegovog stvaralačkog rada”, kazao je Rakočević, koji je istakao da je dobro što se Savo opredijelio za kratku priču, zbog tematike kojom se bavi, načina i stila pisanja.
“U svim segmentima, ako pođemo od naslova i podnaslova, pokazao je osoben stil – piše dugu rečenicu kojom odlično vlada. Savo je obrazovan čovjek, mada to nije primarno kada je riječ o literaturi, jer je potreban talenat. Dobra je definicija ‘imati dovoljnu mjeru’. To Markoč ima, uz obrazovanje, dovoljnu mjeru da na pravi način izvede priču od početka do kraja, da slavno ne propadne, nego piše i završi veoma dobro”, kazao je Rakočević.
“Priče sa zapadne strane” Savo Markoč je posvetio svojoj djeci, Antonu i Mariji.