“U slučaju pojave koronavirusa, u Opštoj bolnici u Baru biće liječeni pacijenti sa cijelog Crnogorskog primorja. U tu svrhu pripremljeno je Infektivno odjeljenje sa preko 100 ležajeva, obezbjeđena oprema i preduzete sve neophodne preventivne mjere”, saopštio je za Radio Bar i Bar Info direktor bolnice, dr Dragoslav Tomanović.
Opšta bolnica u Baru i u redovnim okolnostima ima karakter regionalnog zdravstvenog centra, a u slučaju pojave koronavirusa, to je potvrđeno i odlukom Vlade i Ministarstva zdravlja. Od pojave ovog zdravstvenog problema, na globalnom nivou, prvo u Kini, pa i u evropskim državama, barska bolnica se priprema za eventualnu pojavu epidemije kod nas.
“Prvenstveno smo napravili Plan rada u slučaju epidemije. Predvidjeli smo i već oformili Infektivno odjeljenje sa preko 100 ležajeva. To je više nego što ima bilo koja druga bolnica u Crnoj Gori, pa, možda, i Klinički centar. Odjeljenje raspolaže sa 6 respiratornih aparata (tzv. vještačka pluća), a očekujemo da stigne bar još toliko. Infektivno odjeljenje fizički je odvojeno od ostalog dijela bolnice, a osim na prostoru, inače predviđenom za infektivne bolesti, dijelom zahvata i nekoliko smještajnih jedinica na Internom odjelu”, kazao je direktor Tomanović, koji je naglasio da su preduzete i druge mjere, kako bi se, u slučaju pojave virusa, spriječilo njegovo širenje.
“Cijelo vrijeme se rukovodimo preporukama Instituta za javno zdravlje i resornog ministarstva, te smo, kao mjeru opreza, pripremili, uz redovno hitno prijemno odjeljenje, još jedno za prijem isključivo, pacijenata sa respiratornim problemima. Jer, preventiva je izuzetno važna i bitno je da se svi pridržavamo saopštenih preporuka”, istakao je direktor bolnice, dr Dragoslav Tomanović.
Za sada se u barskoj bolnici liječi samo nekoliko pacijenata sa simptomima običnog, sezonskog gripa.
“Moramo naglasiti da kod nas još uvijek nema nijednog pacijenta sa simptomima koronavirusa. Mi smo jedina zemlja u Evropi koja nema oboljelih. Svi pacijenti sa respiratornim problemima imaju grip, čija sezona još uvijek traje”, kazao je specijalista epidemiolog u barskoj bolnici, dr Zoran Vojinović, koji je podsjetio da se i koronavirus liječi na sličan način, antipireticima i analgeticima.
Pojačane su i dezinfekcione mjere na svim odjeljenjima, kao i u kuhinji i vešeraju.
“Imamo dovoljan broj dezinfekcionih sredstava, a poručena je još jedna određena količina. Veoma je važno da se i građani pridržavaju preporuka Ministarstva i Instituta za javno zdravlje – na prvom mjestu, adekvatne higijene ruku i raspiratornih puteva, kao i da izbjegavaju grupna i javna okupljanja”, upozorava dr Vojinović.
Barska bolnica već nekoliko godina redovno ima dežurstva ljekara raznih specijalnosti, a u skladu sa preporukama Ministarstva zdravlja i Instituta, u ovim okolnostima, svim zdravstvenim radnicima naloženo je da ne napuštaju grad, a uvedena je i pripravnost 24 sata.