VIDEO: Crveni krst Bar će, sa još većom posvećenošću i novim programima, pomagati starije sugrađane

Broj starijih lica se iz godine u godinu povećava. Procjene govore da će na globalnom nivou, do 2050. godine, biti udvostručen. U Crnoj Gori je 1991. godine udio starijih od 65 godina u ukupnom stanovništvu bio 11,96 %, a poslednjih godina 15 %.

“To su zabrinjavajući podaci za svaku državu, jer će dodatno biti opterećen ekonomski i zdravstveni sistem, a sa druge strane, starijima treba obezbijediti dostojanstven život“, kazala je na današnjoj konferenciji za novinare povodom 1. oktobra, Međunarodnog dana starijih lica, sekretarka OO Crvenog krsta Bar, Zorica Crnčević, koja je obećala da će, uz postojeće, ova humanitarna organizacija realizovati i brojne nove usluge podrške za starije sugrađane.

Širok je spektar usluga Opštinske organizacije Crvenog krsta Bar starijima od 60 i 65 godina, koji žive na udaljenom seoskom području ili u gradu, a u teškim su materijalnim uslovima, ili sa narušenim zdravljem.

„Sve naše usluge imaju jedan jedini cilj- da se poboljša život naših starijih sugrađana, pojača osjećaj zadovoljstva, pomogne u rješavanju zdravstvenih problema, i prije svega, smanji osjećaj samoće i izolacije, koji je po svim pokazateljima, najveći teret koji sa sobom nosi starost“, kazala je sekretarka CK Bar, Zorica Crnčević, koja je podsjetila da je barska Opštinska organizacija prva u Crnoj Gori uvela program geronto domaćica koje pomažu starijima.

„U ovom obliku servis geronto domaćica funkcioniše od 2002. godine. Njih šest pružaju usluge za 60 naših korisnika, na različitim lokacijama. Pomoć se sastoji u gotovo svim životnim aktivnostima-nabavci namirnica, ljekova, zakazivanju zdravstvenih pregleda, plaćanju računa, obavljanju svih drugih administativnih usluga, održavanju domaćinstva. Koliko je to važno  dovoljno je ilustrovati podatkom da jednom starijem licu, koje živi na seoskom području, udaljenom 30- 40 km od grada, treba 15 eura samo do dođe do prve prodavnice, a da ne govorimo o plaćanju računa i drugim obavezama“, istakla je Crnčević, koja je podsjetila da uz geronto domaćice i volontere koji su na stalnoj usluzi starijima, njihovoj socijalizaciji značajno doprinosi i Klub za stara lica koji radi u okviru Crvenog krsta.  

„U našem klubu, stariji se druže, prenose znanja i iskustva mladima, jer, ukoliko imaju očuvane mentalne i fizičke potencijale, stariji mogu mnogo pružiti zajednici. Zato na njih treba gledati kao na resurs i kapital, a ne kao  na teret. Veoma je važan i program ‘Zdravo starenje’“, naglasila je Crnčević.

Podrška Crvenom krstu u brizi o starima su Opština Bar, Centar za socijalni rad, Dom zdravlja i brojni donatori ali, kako ističe predsjednik Udruženja penzionera Bar, Rajko Joličić „moramo se još više kao društvo i zajedenica posvetiti ovoj osjetljivoj populaciji“.

„Crveni krst koji decenijama radi veoma human posao, mnogo nam znači, kao i podrška lokalne uprave, privrednika i donatora, ali to nije dovoljno“, podvukao je Joličić, koji je uz brojne svoje druge angažmane, i sam volonter te humanitarne organizacije.

Od 7.000 penzionera na teritoriji Opštine Bar, njih preko 1.000 prima minimalnu penziju od 147,02 eura, što je, ističe Joličić, apsolutno nedovoljno i za najskromniji život. Dodatno, egzistenciju penzionera ugrožava i neriješeno stambeno pitanje.

„Poražavajuće je da neko nakon 40 godina radnog staža i izdvajanja za stambeni i penzioni fond, nema stan. S tim u vezi moram da istaknem da je od neprocjenjivog značaja to što su Opština Bar, Fond penzijsko- invalidskog osiguranja i Vlada Crne Gore, zajedničkim snagama omogućili da u Baru počne izgradnja (koja je u završnoj fazi) stambene zgrade za penzionere. Na taj način ovo važno životno pitanje riješiće 68 penzionera. Nečije malo, nekome znači mnogo. Imajmo to uvijek u vidu, i probudimo zrnce dobrote za starije u našim srcima“, poručio je predsjednik Udruženja penzionera Bar.

Od 1. novembra, CK Bar, kao jedini u Crnoj Gori, uz OO Bijelo Polje, sprovodiće novi program posvećen starijima, uz podršku austrijskog CK i EU, pod nazivom „Inovativne usluge za starija lica u zajednici”. Taj projekat podrazumijeva osnivanje Centra, u kojem će raditi geronto domaćice, socijalni radnik, volonteri i medicinske sestre. Posebna pažnja u ovom programu biće posvećena njegovateljima starijih lica.

„Ne zaboravimo na starije i njegujmo ih, jer su oni zajednici i svima nama pružili mnogo“, zaključila je na današnjoj konferenciji, povodom 1. oktobra , Međunarodnog dana starijih lica, predsjednica Opštinske organizacije CK Bar, Zorica Crnčević.

Share.

Comments are closed.