U uslovima epidemije koronavirusa zamrznute su sve aktivnosti nevladinih organizacija koje se bave djecom sa teškoćama u razvoju i osobama sa invaliditetom. To je dodatno pojačalo njihovu uobičajenu izolaciju i usamljenost, ali nijesu zaboravljeni. Predstavnici Centra za socijalni rad obezbijedili su pakete sa namirnicama i higijenskim sredstvima za korisnike NVO “Adria”, a podršci se priključio i Fakultet za poslovnu ekonomiju i pravo iz Bara.
Osobe sa invaliditetom, od izbijanja pandemije koronavirusa, u posebno su teškoj situaciji. Nekada okupljeni u NVO “Adria”, čije su prostorije u barskom naselju Polje, gdje su se družili, bavili zanatskim i kreativnim aktivnostima, sada su ponovo osuđeni na izolaciju i svoj zatvoreni svijet.
“Do otvaranja Adrie, jedina socijalna komunikacija i interakcija osobama sa invaliditetom bili su članovi porodice. Ovdje su, napokon, počeli više da se socijalizuju, izlaze napolje, druže se, bave raznim aktivnostima, a imamo i dobar volonterski servis sa učenicima Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole, ali i drugima. Sada je sve to prestalo, a dodatno otežava situaciju što se mnogi od njih ne služe telefonom , većina nemaju ni kompjuter, tako da ne možemo da ostvarimo ni tu vrstu komunikacije, putem skajpa, što bi im mnogo značilo. Jedino komuniciram sa njihovim roditeljima i starateljima, koje povremeno nazovem da čujem kako su i kako provode vrijeme”, kazala je za Radio Bar i Bar Info, Marta Anđelić, predsjednica i osnivač NVO “Adria”.
Kod većine osoba sa invaliditetom ljekari su morali da prepišu dodatnu terapiju. Otac tridesetsedmogodišnjeg Srđana, ometenog u razvoju, Jovan Popović, ističe da su se navikli dvadeset godina da dolaze u Adriu. To je za njegovog sina i sve ostale korisnike bio prozor u svijet, razonoda i zadovoljstvo.
“Sada je Srđan posebno uznemiren, teško mu pada izolacija, a da nesreća bude veća, i supruga mi je bolesna. Nismo izašli iz kuće od 15.03., ali tako treba, moramo se strpiti i ispoštovati preporuke nadležnih”, kazao je Popović, koji je naglasio da im je zbog toga podrška Centra za socijalni rad, još značajnija. “Zahvaljujem se u ime roditelja. Ova podrška pokazuje da nas društvo nije zaboravilo, a da je solidarnost na djelu u ovim teškim vremenima, na najljepši način”, istakao je Jovan Popović.
I za Martu Anđelić podrška je veoma važna, posebno, kako je naglasila, što dolazi od njihovih partnera, od samog početka, Centra za socijalni rad i Crvenog krsta.
Direktor Centra za socijalni rad-Bar i Ulcinj, Slobodan Đonović, pozvao je korisnike Adrie i pripadnike OSI populacije na strpljenje i poštovanje preporuka zdravstvenih radnika.
“Mi smo danas posjetili udruženje Adria, kako bi uručili prigodne poklone roditeljima osoba sa invaliditetom, u skladu sa okolnostima. Takođe, želio bih da im prenesem poruke Ministarstva rada i socijalnog staranja Crne Gore, da budu strpljivi, jer će sve ovo, nadamo se, skoro biti iza nas, a oni će se i svi mi, vratiti druženju i aktivnostima koje su im uljepšavale žiot. Sa nama su i predstavnici Crvenog krsta, koji su, poslije ljekara, najizloženiji riziku po zdravlje, jer su stalno na terenu, direktno komuniciraju sa brojnim korisnicima i iznose, u dosadašnjem periodu, ogroman teret”, kazao je Slobodan Đonović.
U Centru za socijalni rad se u protekle tri nedjelje intenzivno radi, jer su potrebe, posebno najugroženijeg stanovništva, znatno uvećane. Brižljivo se pravi evidencija sa CK i određuju prioriteti, kada je riječ o donacijama namirnica i higijenskih sredstava, a obavljaju se i druge aktivnosti podrške.
“U saradnji sa Vodovod i kanalizacija doo uspjeli smo da u Sutomoru instaliramo česme za romske porodice, sa mnogobrojnim članovima i, na taj način, smanjimo mogućnosti zaraze. Broj korisnika materijalnog obezbjeđenja jeste 404 porodica, od toga su 81 staračkih domaćinstava, a osim toga imamo i veliki boj u stanju socijalne potrebe. U martu smo imali udvostručen broj isplaćenih jednokratnih novčanih pomoći, a u prvih deset dana aprila, u istom,dakle, udvostručenom iznosu”, kazao je Đonović, koji je obećao da će Centar za socijalni rad, uz podršku partnera, obezbijediti socijalnu sigurnost.
Nevladinoj organizaciji “Adria” i njihovim korisnicima pomoć u velikim paketima, sa svim potrepštinama za jednu porodicu, uručili su i predstavnici Fakulteta za poslovnu ekonomiju i pravo (FPEP) u Baru.
“Našom današnjom skromnom donacijom imali smo za cilj da, prije svega, skrenemo pažnju šire javnosti na potrebe štićenika NVO Adria, ali i sve ostale osobe u Crnoj Gori sa invaliditetom i smetnjama u psihofizičkom razvoju. Takođe, želimo posebno da istaknemo zahvalnost zaposlenima i volonterima CK Bar, koji su, po ko zna koji put, dokazali koliko predano rade sa ciljem rješavanja problema građana koji su u stanju socijalne potrebe. Iz tog razloga, pozivamo i ostale organizacije, kompanije i pojedince da, svako u okvirima svojih mogućnosti, da svoj doprinos u zajedničkoj borbi da pomoć dobiju svi kojima je potrebna”, kazao je za Radio Bar i Bar Info, Nikola Abramović, saradnik u nastavi na Fakultetu za poslovnu ekonomiju i pravo u Baru.