VIDEO: Dr Kalinić: U borbi protiv Covid-a vakcina je jedini lijek

U Regionalnom Covid centru Opšte bolnice Bar u sedmici na izmaku manji je broj hospitalizovanih pacijenata, ali i broj pregleda u odnosu na prethodnu. Na to je značajno uticalo poboljšanje epidemiološke situacije u Budvi, odakle je poslednjih mjeseci stizao veliki broj oboljelih. Ipak, zdravstvena slika u gradu pod Rumijom i dalje je veoma zabrinjavajuća.

Uz poštovanje propisanih mjera, jedino oružje u borbi protiv Covid- a jeste vakcina, podcrtava internista endokrinolog dr Valentina Kalinić, koja sa timom ljekara radi u Covid centru KC Podgorica.

U Baru je preko pet stotina građana zaraženo koronavirusom, a od početka pandemije umrlo je 116.

U Opštoj bolnici Bar – Regionalnom Covid centru za primorje, trenutno je na liječenju oko 80 pacijenata, a prošle nedjelje taj broj dostizao je cifru od 113. Ozbiljniju kliničku sliku ima 75% oboljelih, a 20- toro ih je životno ugroženo.

Dr Valentina Kalinić, koja od juna prošle godine radi Covidu Kliničkog centra u Podgorici, upozorava da se epidemiološka situacija iz dana u dan usložnjava i da je vakcina jedini lijek u borbi protiv koronavirusa.

“Nema dileme da je vakcina jedini lijek u borbi protiv zarazne bolesti. Svi smo čekali da dođe, i sada ne treba polemisati da li i koju vakcinu primiti. Za variolu veru i morbile nikad niko nije postavljao pitanje treba li se vakcinisati. Imunizaciji su se podvrgli svi i zaustavili smo te bolesti. Suvišno je vakcinisanje dovoditi u pitanje pri ovolikoj stopi smrtnosti, čak i mlađih ljudi, i zatvorenosti sistema. Lijek je vakcina i na tu temu nema mjesta raspravi niti među zdravstvenim radnicima, niti među građanima”, kazala je za Radio Bar i Bar info dr Valentina Kalinić, koja navodi da vakcinu treba da prime svi, neovisno od zdravstvenog stanja i starosne dobi, čak i oni koji su prebolovali virus.

“Od korone se umire, a od vakcine, za sada, nije potvrđena smrtnost. Pritom, svaka je vakcina dobra, i ne treba razmišljati koju primiti, preporučila bih svaku podjednako, za moju i vašu majku. Ne mogu se u potpunosti predvidjeti reakcije, ali da li poslije ovakve godine i lošeg iskustva sa koronom, kada ljekari rade danonoćno, a pacijenti se muče i bore za dah, treba da razmišljamo da li treba primiti vakcinu”, naglašava dr Kalinić, navodeći da je dodatni alarm sve više oboljelih i smrtnih slučajeva i među mlađom populacijom, pa čak i omladinom.

“Sve je više mladih ljudi sa teškom kliničkom slikom, pritom se najčešće radi o onima koji nemaju neku hroničnu bolest, počev od pilota, sportista… Mislim da profesija i stres značajno diktiraju stopu obolijevanja i najgoreg ishoda. Ne možemo da pretpostavimo da je jedan zdravstveni sistem toliko loš da bi dopustio da umre 80 ljekara, koliko je, prema podatku koji sam pročitala, umrlo u Srbiji. Stres, pokazalo je ovo jednogodišnje iskustvo, i teško psihološko stanje, pogoduju i dobijanju korone i teškoj borbi sa njom, a ponekad i najgorem ishodu”, kaže dr Valentina Kalinić, koja ističe da je, uprkos veoma velikom naporu i iscrpljujućem poslu, bila najsrećnija kada je počela da radi u Covidu Kliničkog centra u Podgorici, jer je „od početka pandemije, željela da bude uz korona pacijente“.

Povećan broj novozaraženih u Baru, uslovio je velike gužve i duga čekanja na pregled i terapiju. Zato su u Domu zdravlja montirali nove kontejnere, a naredne nedjelje biće nastavljena reorganizacija, kako bi rad sa pacijentima bio efikasniji, smanjile se gužve i duga čekanja oboljelih.

Opširan intervju sa dr Valentinom Kalinić, iskustvima i saznanjima koja je stekla u borbi sa koronavirusom, povodom godišnjice početka epidemije kod nas- 17. marta, možete čitati i pogledati na našem portalu u utorak, 16. marta, i slušati u emisiji Vjere Knežević Vučićević “Sunčanom stranom ulice” istog dana, od 10 sati.

Share.

Comments are closed.