VIDEO: Konferencija za medije NKT-a

U cijeloj Crnoj Gori od nedjelje važe nove epidemiološke mjere: zabrana napuštanja objekta stanovanja od 21 do 5 sati, prodavnice i ugostiteljski objekti radiće do 20h, zabrana međugradskog kretanja vikendom, maksimalno četiri osobe zajedno, vjerski obredi i skupovi bez vjernika. Ove mjere, kako je kazao ministar zdravlja Kenan Hrapović, važiće do 1. decembra, s mogućnošću produžetka u slučaju teže epidemiološke situacije.

Pročitajte nove mjere klikom na link: Nove mjere NKT-a: Zabrana kretanja od 21h do 5h

Milutin Simović podnio je ostavku na mjesto predsjednika Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT), saopštio je Hrapović, koji će, kako je saopšteno, Simovića zamijeniti na toj funkciji.

Hrapović je na konferenciji za novinare kazao da je Simović dao veliki doprinos i vrlo profesionalno i posvećeno bio prvi među jednakima u NKT-u.

“Do formiranja nove Vlade članovi NKT radiće predano, kao i do sada, poštujući epidemiološki trenutak”, rekao je Hrapović.

Ministar je istakao da je krajnji momenat da zaboravimo sve razlike i razmišljamo o tome ko je za šta kriv.

“Paralelno sa popuštanje restriktivnih mjera, desilo se i otvaranje granica i oživljavanje privrede. Postalo je jasno da onako restriktivno zatvaranje, kakvo je bilo u gotovo svim zemljama, nije dorživo na duži rok, prvenstveno zbog uticaja na ekonomiju”, kazao je Hrapović na konferenciji za medije.

Kod jednog dijela građana, kako je naveo ministar, apeli nijesu dali rezultat.

“U situaciji velike transmisije, sistem “semafor” su dali rezultate, ali ne onakve kakvi su se očekivali”, kazao je Hrapović.

Istakao je da su zdravstveni radnici pod velikim pritiskom i trpe veliku žrtvu.

“Svako od nas može pomoći poboljšanju ove situacije. Ko je zdrav, pravilo je jednostavno –  distanca, ruke, maska. Ako sumnjate da ste zarazni – izolujte se… Svako od nas je dio rješenja”, dodao je Hrapović.

“Od svih državnih organa, posebno od sudstva i tužilaštva, tražimo da im primjena mjera bude na vrhu prioriteta.  Pozivamo lidere političkih partija da ličnim primjerom pokažu dosljedno poštovanje mjera”, dodao je ministar.

Direktor IJZ Boban Mugoša saopštio je da će, ako se ove mjere budu poštovale, dovesti do smanjenja broja zaraženih.

“Situacija je složena i sama brojka 8.828 aktivnih slučajeva govori dovoljno o ozbiljnosti”, istakao je Mugoša.

Ukoliko narednim danima ne primijetimo poboljšanje, mjere će biti još restriktivnije, naglasio je Mugoša.

Mjere su kompromis da u ovom trenutku sačuvamo privrednu djelatnost, kazala je minsitarka ekonomije Dragica Sekulić.

“Privreda je i do sada bila jako odgovorna, naše službe su imale mogućnosti da na pravi način reaguju”, saopštila je Sekulić i apelovala još jednom na poštovanje mjera.

“Za one koji ne budu poštovali mjere, a  naročito u privredi, i te kako je važnja brza reakcija inspekcije, policije i tužilaštva. Ovo je najozbiljniji i posljednji pokušaj prije lockdown-a, kako bi sačuvali privredu”, kazala je Sekulić.

Što se tiče trgovina i uslužnih djelatnosti, osim ugostiteljskih, ministarka je kazala da na snazi ostaju mjere koje su već definisane i odnose se na broj kupaca u objektu, na držanje distance.

“Novina je što je svaki objekat uslužne i tržišne djelatnosti obavezan da imenuje odgovorno lice i da na ulazu u taj objekat stoji ime i prezime tog odgovornog lica, koje je dužno da se mjere u tom objektu primjenjuju. Kad govorimo o ugostiteljima, razlika u odnosu na prethodnu definiciju mjera, je da se mjere jednako primjenjuju u cijeloj Crnoj Gori, nezavisno od broja oboljelih u opštini”, saopštila je ona.

Nermin Abdić iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) saopštio je da je u Crnoj Gori hospitalizovano ukupno 313 Kovid pacijenata.

On je kazao da su u Kliničkom centru Crne Gore na liječenju 73 pacijenta. U Opštoj bolnici u Baru na liječenju je 68 pacijent, u Beranana 35 pacijenata. U Nikšiću se liječi 56 pacijenata, u Specijalnoj bolnici u Brezoviku 19 pacijenata.

U privatnoj bolnici “Kodra” na liječenju je šest pacijenata, u Opštoj boljnici Pljevlja 20, u Opštoj bolnici u Bijelom Polju 30 pacijenata.

U Opštoj bolnici Kotor se liječi pet, a na Cetinju dva Kovid pacijenta.

“Zdravstveni radnici pružaju nadljudske napore kako bi pružili svima pomoć. Kovid pacijenti su nečijom nebrigom došli u situaciju da se bore za svog život… U Kovid ambulante dolaze pacijenti sa sve težom kliničkom slikom”, kazao je Abdić.

Tokom sjutrašnjeg dana u Podgorici će, u okviru Doma zdravlja na Zlatici, biti formirana još dvije kovid ambulante.

Opšte bolnice u Kotoru i na Cetinju aktivno će se uključiti u liječenje kovid pacijenata sa srednjom kliničkom slikom.

“To smo uradili zbog velikog pritiska na KCCG i Opštu bolnicu u Baru”, naveo je Abdić.

Dodao je i da je 115 zdravstvenih radnika zaraženo korona virusom, među kojima ima i ljekara i srednjeg kadra…

“Virus ne bira, ni godište, ni pol, ni boju kože… Pacijenti su sa sve težom kliničkom slikom. Danas se za svoj život bori 36 ljudi, treba li da brojka bude veća”, kazao je Abdić i apelovao na sve da poštuju mjere i doprinesu poboljšanju epidemiološke situacije.

“Još držimo situaciju pod kontrolom, ali hajde da ne testiramo kapacitete”, zaključio je Abdić.

Na pitanje novinara o radu škola, Mugoša je kazao da su škole bezbjedno mjesto i da djeca treba da se vrate u škole, poštujući sistem “Semafor”.

“Jedino u slučaju da uvedemo lockdown u cijeloj državi, onda bismo zatvorili škole”, rekao je direktor IJZ.

Zamolio je roditelje da povedu računa o druženju djece prije dolaska u školu i nakon časova.

“Škole će funkcionisati na optimalan način, prije svega, da se najmlađima omogući da idu u školu i stiču znanje. Ukoliko se registruje veliki broj inficiranih nastavnika ili djece, škola bi se zatvorila”, dodao je Mugoša.

Hrapović je, na pitanje novinara o odgovornima za trenutnu epidemiološku situaciju, kazao da je besmisleno tražiti krivca.

“IJZ i kompletan sistem jasno i precizno su donosili odluke u datom trenutku. Odgovornost je na svima nama, zašto ne poštujemo mjere”, dodao je Hrapović.

Na pitanje o dugu u zdravstvenom sistemu, Hrapović je odgovorio da je to u nadležnosti Fonda za zdravstveno osiguranje.

“Svaki cent za zdravstveni sistem je utrošen u skladu sa zakonom ove zemlje”, kazao je Hrapović.

Sekulić je navela da je jako bitno da 9.000 ljudi koji u Crnoj Gori žive od ugostiteljstva, nastave da to čine.

“Osim sektora ugostiteljstva, Vlada vodi rčuna o kompletnoj privredi. Od početka epidemije, isplatili smo preko 50 miliona subvencija”, kazala je ministarka.

Istakla je da su sektori različito pogođeni, proizvodnja i proizvodnja manje, a ugostiteljstvo i turizam više.

Hrapović je apelovao da se organizuje rad od kuće, smjenski rad, klizno radno vrijeme. Pozvao je i državne zvaničnike i političke lidere da pošalju poruke zdravstvenih vlasti, medicinskih radnika, ukažu na ozbiljnost situacije i pozovu na striktno poštovanje mjera.

Share.

Comments are closed.