VIDEO: Na Kufinu položen kamen temeljac za najsavremeniji azil u državi

Polaganjem kamena temeljca na lokalitetu Kufin, gdje će biti izgrađen azil za napuštene životinje sa pratećom infrastrukturom, označen je početak radova na najsavremenijem centru tog tipa u državi.

Smještajni kapacitet je predviđen za 75 do 100 životinja, od čega je četiri petine namijenjeno za pse, a jedna za mačke. Ugovorena vrijednost investicije iznosi preko 540.000 eura. Izvođač radova, izabran na javnom tenderu, je firma “Kalamper” DOO iz Bara. Rok za završetak posla je 11. septembar 2022. godine.

“Azil će raditi na principima humanog odnosa prema životinjama – ovo neće biti ‘logor’ za pse i mačke, već će njime upravljati društvo sa dugom tradicijom DOO ‘Lovstvo’ Bar, na čijem čelu je Marko Brnjada, čovjek prepoznat kao istinski ljubitelj pasa i strastveni lovac, koji je rad ‘Lovstva’podigao na veći nivo”, kazao je inicijator gradnje azila u Baru, Radomir Novaković Cakan. On je objasnio da će se psi smješteni u azilu mijenjati svakih dva-tri mjeseca.

“Tokom prvog mjeseca kontrolisaće se zdravstveno stanje psa i napraviti procjena da li je opasan za ljude. Slijedi sterilizacija i oporavak. Nakon toga će pas biti vraćen na prvobitnu lokaciju. Ideja je da se na nivou godine steriliše 600-700 pasa, a da taj broj u naredne tri godine dostigne 1.800 pasa, čime će na human način značajno biti smanjena njihova populacija na ulicama Bara”, istakao je Novaković, izražavajući zahvalnost potpredsjedniku Stevu Novakoviću na zalaganju da se projekat realizuje.

On je podsjetio da je 2015. godine, kao odbornik, zajedno sa sugrađanima skupio 2.500 potpisa u roku od tri dana. Na ideju za igradnju azila došao je nakon brojnih pritužbi od strane građana koje su na ulicama ujeli psi, a nijesu bili rijetki ni slučajevi kada su lutalice napadale djecu.

“Azil će ponuditi i mogućnost da roditelji sa djecom obiđu objekat, vide životinje, da im stručna lica objasne šta zapravo znači imati ljubimca. Najveći problem su nesavjesni vlasnici pasa koji kupe psa, a nakon što djeci dosadi briga oko ljubimca, pas završi na ulici i postaje problem grada”, podcrtao je Novaković i najavio da će se u narednom periodu zalagati da se neodgovorni vlasnici pasa oštrije kažnjavaju, jer je, kako je kazao, u Baru procenat ujeda lutalica isti kao i onaj vlasničkih pasa. Izuzetno je zadovoljan što je, u ovom turbulentnom vremenu, zahtjevan i odgovoran posao gradnje azila preuzela barska kompanija “Kalamper”.

Koordinatorka u izradi projektne dokumentacije, pomoćnica sekretara za uređenje prostora, Darinka Martinović Milošević navela je da “objekat nije bilo nimalo jednostavno projektovati, jer je po svim karakteristikama vrlo specifičan”. Tokom složenog procesa ispoštovani su kako zakoni i struka, tako i sugestije civilnog sektora.

“Firma ‘Basketing’ koja je preuzela projektovanje, odradila je posao na korektan način. Ideja jeste bila da ovakav objekat bude svojevrsno sklonište, neka vrsta parka koji će privući građane, a posebno djecu i probuditi kod najmlađih svijest o značaju i blagodetima druženja sa životinjama”, kazala je Martinović Milošević.

Objekat je prizeman i koncipiran kao atrijumski, što znači da su svi blokovi sa smještajnim kapacitetima za pse i mačke orjentisani prema unutrašnjem dvorištu.

“Upravna zgrada biće locirana u dva bloka. Blok jedan planiran je kao smještena ambulanta za njegovanje pasa, dok će blok dva služiti administraciji, smještaju za zaposlene i prostorijama u kojima će se pripremati hrana za pse. Smještajni kapaciteti imaće boksove za zdrave pse, a jedan dio biće namijenjen za njegu bolesnih životinja koje će se tu oporavljati”, objasnila je Martinović Milošević.

Predsjednica NVO “Šapice” Snežana Simić zahvalila se lokalnoj upravi i volonterima, izražavajući zadovoljstvo što je “zadatak za koji su se godinama zalagali, nadomak realizaciji”.

“Ako se razvoj jedne zemlje ogleda u odnosu prema životinjama i ekologiji, možemo reći da se naša opština danas upisuje među najrazvijenije u Crnoj Gori. Naš grad se pokazao kao osviještena i napredna sredina, zahvaljujući upornosti i želji Radomira Novakovića da ispuni obećanje, kao i predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića, koji je prepoznao potrebe grada i građana i ideju podržao. Duboko vjerujemo da će se rad u azilu odvijati u skladu sa zakonom i na dobrobit životinja, a prije svega, da će se zaposleni odnositi sa empatijom uz svesrdnu podršku volontera i Barana”, poručila je Simić.  

Azil će se nalaziti na prostoru od oko 6000mod čega će biti iskorišteno 2500m2, dok će na preostalom prostoru ostati netaknuta priroda, koja će biti dodatno ozelenjena novim sadnicama.

Ideja je da “Lovstvo” Bar formira posebnu poslovnu jedinicu pod nazivom “Sklonište za napuštene životinje”. Ta studija je trenutno u razmatranju. Namjera je da projektom budžet Opštine Bar ne bude dodatno opterećen, već da azil funkcioniše po principu samoodrživosti. Planirano je da se ovdje organizuje i prodaja hrana i sredstava za njegu životinja, uz otvaranje novih radnih mjesta.  

Polaganju kamena temeljca za azil u Baru prisustvovali su predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, predsjednica Skupštine opštine Milena Božović, glavni menadžer Opštine Bar Ćazim Alković, sekretari sekretarijata i njihovi pomoćnici, direktori nekoliko barskih preduzeća sekretarka Kinološkog saveza Crne Gore…

Share.

Comments are closed.