VIDEO: Opština Bar organizovala Svečanu akademiju povodom Međunarodnog dana Roma

Romi čine značajan dio našeg društva, pa je namjera da predstavljanjem romske kulture i istorije i slavljenjem njihove bogate tradicije,  pokažemo da ih poštujemo i da smo svi jedno- poruka je sa Svečane akademije, koju je organizovala Opština Bar povodom obilježavanja Međunarodnog dana Roma.

Uz podsjećanje da je Opština Bar prepoznata kao inkluzivna lokalna samouprava, koja vodi računa o interesima i potrebama svih svojih građana, ne praveći bilo kakve razlike, u ime domaćina, pozdravnu riječ i čestitke povodom Međunarodnog dana Roma, uputio je predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević.

Dušan Raičević

„Obilježavajući ovaj dan, kao dan slavljenja romske kulture, činimo nasljeđe Bara još bogatijim, kao i zajedničku multikulturalnu tradiciju, koja krasi naš grad i državu kroz vjekove. Bar je uvijek različitosti prepoznavao kao bogatstvo i uspijevao da na najbolji način prihvati svakog čovjeka dobre volje bez obzira na bilo kakve razlike, obogaćujući i šireći svoju kulturu i pokazujući ne samo toleranciju, već i iskreno prihvatanje drugih“, poručio Raičević, koji je istakao da Opština kroz Lokalni akcioni plan i različite programe koje sprovodi u kontinuitetu, nastoji da kreira društvo jednakih šansi za sve, društvo slobode i prihvatanja, stvarajući bolje uslove za Rome u Baru i unaprjeđujući kvalitete njihovog svakodnevnog života, obrazovanja i ekonomskog položaja.

Načelnik Direkcije za inkluziju Roma i Egipćana u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih, Sokolj Beganaj prava procjenjuje da, kada govorimo o romskoj populaciji i unaprjeđenju položaja romske zajednice u Crnoj Gori, valja istaći da je Crna Gora postigla određeni napredak u svim oblastima u vezi sa njihovom integracijom u društvene procese, uključujući i napredak u obrazovanju, zapošljavanju, stanovanju, zdravstvenoj, pa i socijalnoj zaštiti. Međutim, ono što takođe moramo zajednički primjetiti jeste da su ti rezultati još uvijek nedovoljni za napredak ove zajednice u društvenim procesima, te da se on sporo odvija. Na socijalnoj inkluziji Roma i Egipćana, smatra Beganaj, treba ubuduće zajednički raditi.

Sokolj Beganaj

„Ne smijemo zaboraviti da Crna Gora, kao kandidat za ulazak u Evropsku Uniju mora unaprijediti položaj ove populacije. Ne treba da budemo eksperti, da se bavimo istraživanjem ili da budemo sociolozi, pa da zaključimo da su Romi najsiromašnija zajednica u Crnoj Gori, zajednica koja je najviše diskriminisana, najviše se suočava sa nezaposlenošću, ima teškoće prilikom uključivanja djece u procese obrazovanja, problemi su izraženi i u rješavanju pravnog statusa, stambenog pitanja, a i dalje se suočavaju sa problemom maloljetničkih brakova, prosjačenjem…“, naveo je načelnik Direkcije za inkluziju Roma i Egipćana i podvukao da poteškoće sa kojima se romska zajednica suočava, ne smiju ostati isključivo njen problem, jer su to problemi svih nas, čijim rješavanjem ćemo državu izgraditi u pravnu i demokratsku zajednicu.

Opština Bar je aktivno uključena u program ROMACTED, kroz intenzivnu aktivnost u pravcu inkluzije i osnaživanja RE zajednice. U ime projekt menadžerke ovog programa, Milice Kovačević, poruku je integralno prenijela Vasvija Tuša.

Vasvija Tuša

„Savjet Evrope, kroz zajednički program sa Evropskom Unijom ROMACTED, sa partnerima, nastoji da, prije svega, ojača sposobnost romskih zajednica da učestvuju u procesima donošenja odluka i obezbijedi efikasan pristup i uživanje njihovih prava. Naš cilj je da osnažene romske zajednice i pojedince, kao i lokalne samouprave, budu u stanju da sprovode dobro upravljanje kojim se efikasno ostvaruje socijalna inkulzija romske populacije“, navodi se u poruci Milice Kovačević.

Nakon intoniranja himne Crne Gore, po put je u sali Opštine Bar intonirana i Romska himna, koju je a cappella izvela mlada Jasmina Beriša. Odlomke iz zbirke poezije Ruždije Seidovića interpretirala je Angelina Sokolaj, dok je barski književnik i humanista Rajko Joličić recitovao svoju pjesmu „Mali Rom“.

Izvršni direktor NVO „Pfiren Amenca“ („Koračajte sa nama), Elvis Beriša, kojeg je moderator Svečane akademije Naser Kraja iz Sekretarijata za kulturu, sport i mlade najavio kao čestog partnera u projektima lokalne uprave, održao je prezentaciju „Romi u Crnoj Gori- istorija, kultura, tradicija“. Pojasnio je zbog čega postoje posebne strategije sa ciljem unaprjeđenja i inkluzije položaja romske zajednice.

Elvis Beriša

„Priča o životnim problemima sa kojima se pripadnici romske zajednice je veoma opširna i slojevita. Da bi znali ko su Romi, naše kolege, drugari u školi, trebalo bi da znamo odakle potiču. I oni imaju istoriju i kulturu i svoj jezik, koji je, nažalost sve manje u upotrebi i među samim pripadnicima romske zajednice, jer kroz obrazovni sistem nemaju mogućnost da uče i da ga tako očuvaju i razvijaju“, kazao je Beriša. On je govorio o porijeklu Roma, koji, kako je podsjetio dolaze iz Indije, odakle su prije hiljadu godina započeli iseljavanje. Vjeruje se, pojasnio je da se ono odvijalo u tri pravca- od kojih je jedan išao prema evropskom tlu, Egiptu, Grčkoj i Albaniji.

Međunarodni dan Roma, 8. april, slavi romsku kulturu i podizanje svijesti o problemima sa kojima se taj narod suočava. Dan Roma je službeno proglašen na Svjetskom romskom kongresu Međunarodne romske unije, održanom 1990. godine u mjestu Serock u Poljskoj. Tada je donešena odluka o romskoj himni- za koju je odabrana pjesma „Đelem, đelem“, kao i o zastavi, koja je od tog dana plavo-zelena dvobojnica s crvenim točkom u sredini, simbolom napretka i pokreta, ali i migracije Roma tokom istorije.

Share.

Comments are closed.