Osnovni sud u Baru ima sve više posla, a sve manje sudija. U godini na izmaku, ukupan broj predmeta na kojima su radili zaposleni u ovoj pravosudnoj instituciji iznosio je 6.589, od čega je završeno 3.392, neriješenih je, za sada, 3.195, što znači da je zatvoreno 51,51 posto predmeta.
“Za ovu godinu planirali smo da ćemo imati 2.957 neriješenih predmeta. Na početku poslednjeg mjeseca u godini bilježimo sedam posto neostvarenog plana, ali očekujemo da ćemo do kraja godine ispuniti očekivanja i ostvariti plan sto odsto, jer je završen još 41 referat u parničnom i 37 predmeta u krivičnom postupku, za koje su u toku izrade odluka”, kazala je na godišnjoj konferenciji za medije, predsjednica Osnovnog suda Bar, Tamara Spasojević, koja je istakla da je, s obzirom na okolnosti i smanjen broj sudija, to pozitivan ishod.
Sistematizacijom je predviđeno da u Osnovnom sudu radi 11 sudija, a u prethodnom četvorogodišnjem periodu sud je napustilo četvoro sudija – troje je napredovalo i sada sudijsku funkciju obavljaju u Višem sudu u Podgorici, a u novembru 2022. godine jedan sudija je penzionisan.
“Trenutno u barskom sudu radi sedam sudija, od kojih je jedan na bolovanju nekoliko mjeseci, a jedna sutkinja je u protekloj godini u više navrata koristila bolovanje. Osnovnom sudu nedostaje četvoro sudija, što otežava rad i onako, vrlo složenu situaciju u pravosuđu. Sudije Osnovnog suda Bar ulažu maksimalne napore i nadljudski trud da ispune normu na kraju godine, koja za sudije u parnici iznosi 300, a u krivici 230 predmeta”, kazala je Spasojević, koja je apostrofirala, da uz redovne obaveze, troje sudija svakog mjeseca po deset dana dežuraju u postupcima istrage, izvan radnog vremena, što znači da su 24 sata na raspolaganju policiji i tužilaštvu.
Ona smatra da bi rješavanju problema nedostajućeg kadra, značajno doprinijelo smanjenje trajanja obuke za sudijske kandidate, koja je nekada iznosila godinu i po, sada godinu, a prema mišljenju Spasojević, obuka od šest mjeseci bila bi sasvim zadovoljavajuća.
Sudije nisu zadovoljne visinom plata, a ima i onih koji nemaju riješeno stambeno pitanje.
“Nisu samo zarade u pitanju, već imamo i sudije koji putuju, a sada se, za razliku od nekog prethodnog vremena, ne plaćaju putni troškovi, niti dodatak za odvojeni život. Prosječna sudijska plata je 1.300 – 1.400 eura, a sa Ministarstvom finansija dogovoreno je povećanje od 30 posto. Bilo je i predloga da se donese poseban zakon o zaradama u pravosuđu, ali za sada, to nije aktuelno”, kazala je predsjednica OS , Tamara Spasojević, koja je istakla da je povoljna okolnost što sada Sudski savjet raspisuje konkurse za sudije na osnovu razgraničenja južne, centralne i sjeverne regije, pa se ne može desiti da neko iz Bara bude raspoređen u sud u Bijelom Polju. To je, navela je, veoma značajno i uticalo je na povećanje interesovanja za obavljanje sudijskog posla.
Sutkinja Sabina Ličina, takođe, je na konferenciji ukazala na preopterećenost sudija, koji često dokumentaciju nose kući i prekovremeno rade da bi što više godišnjih predmeta završili, posebno kada se radi o sporovima, kakvi su, na primjer iz radnih odnosa, koji zahtijevaju hitno rješavanje.
Ličina i Spasojević, složile su se da naporan posao sudije rade ljudi koji izuzetno vole svoj poziv, što jeste ključna motivacija, da uprkos teškoćama i naporu, budu ekspeditivni i efikasni.
Osnovni sud u Baru dobio je dvije nove kandidatkinje za sudije, koje su , do sada, obavljale funkciju savjetnica. One trenutno prolaze obuku u svom matičnom sudu u Baru, i ne moraju, kao što je to nekada bio slučaj, da praktičnu obuku završavaju u Višem sudu u Podgorici.