VIDEO: Panel diskusija – Radna snaga u turizmu-izazovi i mogućnosti

Turistička privreda i u Crnoj Gori i u zemljama okruženja suočena je sa nedostatkom adekvatne radne snage i nekontrolisanim migracijama koje ugrožavaju poslovanje-rečeno je na današnjoj panel diskusiji “Radna snaga u turizmu-izazovi i mogućnosti”, koju je Turistička organizacija Bar, u hotelu “Princess”, organizovala povodom Svjetskog dana turizma.

“Puno radne snage uvozimo, a naša odlazi u susjedne zemlje, vjerovatno zbog bolje zarade. Javni i privatni sektor se moraju potruditi da zadrže kadar i dodatno ga edukuju”, kazao je mr Emil Kukalj, direktor TO Bar, koji je istakao da se radi o kompleksnoj i izazovnoj temi, te su na diskusiju pozvani predstavnici akademske zajednice, eksperti iz oblasti turizma, predstavnici Zavoda za zapošljavanje i hotelijera.

Rješenje problema nedostatka radne snage Kukalj vidi u produkciji kvalitetnog kadra i produženju turističke sezone.

“Mislim da je ključno duže trajanje sezone, na čemu kontinuirano treba raditi razvijanjem turističkog proizvoda. Tada bismo dobili radnu snagu zainteresovanu da radi, jer bi ih poslodavci zapošljavali na duži rok”, kazao je mr Emil Kukalj.

“Migracije radne snage su postale nekontrolisane, a zbog kvota i radnih dozvola, u Hrvatskoj se ove godine dogodio vakuum-hotelijeri su bili onemogućeni da zaposle potreban broj radnika i državni organi su se našli na muci, a i Vlada je zasijedala po hitnom postupku. Kvote su od planiranih, 15.000-16.000 povećane na 18.000, a radne dozvole produžene na šest mjeseci. Radila sam projekat u Crnoj Gori i vidjela sam da su i ovdje prisutni veliki problemi kada je riječ o radnoj snazi”, kazala je Irina Tomić, stručna konsultantkinja i direktorka kompanije za upravljanje, savjetovanje i poslovne usluge u turizmu-TRUE Tourism.

“Zapošljavanje u turizmu se ne može posmatrati drugačije nego u bilo kojoj drugoj privrednoj grani”, kazao je Damir Davidović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, koji je istakao da su zbog rapidnog rasta broja gostiju, potrebe za radnom snagom sve veće.

“Moramo analizirati što su prednosti koje nudi turizam i sve elemente koji dovode do manje ili veće stope zaposlenosti. Turizam, kao privredna grana u Crnoj Gori se iz godine u godinu razvija. Dovoljno je reći da smo ove godine imali 700.000 turista više nego prije tri godine. Taj dinamičan trend ima puno efekata na sveukupni razvoj, zato se problematici radne snage moramo više posvetiti i mi, u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, na tome u kontinuitetu insistiramo. Sa druge strane, sa ovakvim razvojem, ne možemo se oslanjati samo na domaću radnu snagu, što nije slučaj ni u drugim zemljama”, kazao je Davidović.

Potpredsjednica Opštine Bar, mr Tanja Spičanović, smatra da turizam i sektor obrazovanja moraju tješnje sarađivati, kako bi se u obrazovnom procesu stvarao kadar koji je deficitaran na tržištu rada.

“Moramo imati jače kapacitete kako bismo u formalnom sistemu obrazovanja produkovali kvalitetnu radnu snagu i odgovorili potrebama realnog sektora. Uz to i sva infrastrukturna ulaganja i potencijale koje ima naša opština, potvrdićemo da je turizam najznačajniji privredni zamajac Crne Gore”, istakla je potpredsjednica Tanja Spičanović.

Mr Emil Kukalj, prezentirao je , na prvoj sesiji današnje panel diskusije, i rezultate ankete turista u Baru za 2019. godinu koja je pokazala da su gosti barske rivijere veoma zadovoljni ponudom.

“Tokom istraživanja pratili smo socio-demografske karakteristike naših gostiju, stepen potrošnje, zadovoljstvo pojedinim elementima turističke ponude i namjeru gostiju da ponovo dođu. Obzirom da je većina navela da će opet posjetiti Bar, jasno je da su zadovoljni , a primjedbe su se odnosile na čistoću i uređenost plaža, snabdjevenost mobilijarom i buku, koja je smanjena, ali ne i potpuno suzbijena. Kada je u pitanju informisanost turista, anketa je pokazala da je Internet postao dominantno sredstvo. Zato ćemo u narednom periodu veću pažnju posvetiti unapređenju digitalnog predstavljanja našeg grada i ponude”, kazao je mr Emil Kukalj, direktor TO Bar, koji je objasnio da je anketa, prvi put ove godine, rađena po tzv. “Tomas modelu” Instituta za turizam iz Hrvatske.

Stručna konsultantkinja Irina Tomić procjenjuje da će Crna Gora postati vodeća mediteranska zemlja u turizmu.

“Obzirom da sam godinama angažovana i radim u Crnoj Gori , upoznala sam različite gradove i napravila paralelu između Crne Gore i Hrvatske. Vaša država razvila se, zaista u prekrasnu destinaciju”, istakla je Tomić.

Na trećoj sesiji panel diskusije “Radna snaga u turizmu-izazovi i mogućnosti”, Turistička organizacija Bar prezentirala je i plan promotivnih aktivnosti za 2020. godinu, koji je napravljen u saradnji sa turističkim privrednicima grada, kako bi zajedničkim snagama došli i do najboljeg efekta.

Share.

Comments are closed.