Slobodan pristup informacijama je pravo građana koje im ne smije biti uskraćeno, ali se mora voditi računa o mogućim zloupotrebama i adekvatnom pravnom okviru koji ih sprječava, rečeno je na današnjem sastanku Inicijative 2020 u hotelu “Sato” u Sutomoru, koji je, u organizaciji Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, okupio predstavnike regulatornih tijela iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Kosova i Crne Gore.
Ovogodišnja tema sastanka bila je Afirmacija prava na slobodaan pristup informacijama – preovladavajući javni uticaj međunarodnih standarda i prakse na odluke nezavisnih tijela, princip supermacije.
Slobodan pristup informacijama i zaštita ličnih podataka nose niz otvorenih pitanjai i izazova. Prije svega, to je zloupotreba prava na slobodan pristup informacijama sa kojom se suočavaju i mnogo razvijenije demokratije i zemlje, kazao je na otvaranju Inicijative, predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, mr Željko Rutović.

“U Zakonu Valtazara Bogišića piše: ‘ni svojim pravom se ne možeš koristiti na štetu i dosadu drugom’. Ova Inicijativa afirmiše ljudska prava, ali moramo imati balans u odnosu na ono što je pravo građanina i intervencije institucija, kako ono, ili neko drugo pravo, ne bi bilo ugroženo, jer postoji lice i naličje ovog važnog pitanja”, naglasio je Rutović.
Agenciji godišnje stiže više hiljada žalbi, što usporava i objektivno onemogućava pravovremeno i efikasno postupanje. U tom smislu, Hrvatska i Slovenija su značajno napredovale, sa svega nekoliko stotina prijava na godišnjem nivou.
Profesor doktor pravnih nauka, Zoran Pičuljan, nekadašnji povjerenik Hrvatske za informiranje i diplomata, kojem je danas uručena povelja ‘TRANSPARENTNOST za utemeljenje, razvoj i unapređenje rada Inicijative” , kazao je za Radio Bar i Bar info da pravo na slobodan pristup informacijama treba svima, a mnogima smeta, naročito u zemljama koje izgrađuju demokratske institucije i put prema boljoj budućnosti.

“Ona institucija koja je transparentna je i puno kvalitetnija u ophođenju sa građanima, u odnosu na onu koja to nije. U Crnoj Gori se dosta suočavate sa zloupotrebama, ali se tome može doskočiti, i to na dva načina – ugradnjom instituta zloupotrebe tog prava u pravni sistem i objektivnom i stručnom praksom koju potvrđuje sud”, naglasio je Pičuljan.
Dubravka Bevandić, voditeljka Službe za zaštitu prava na slobodan pristup informacijama u Hrvatskoj, istakla je da je, uz odgovarajući pravni okvir, neophodan rad nezavisnog tijela.

“Povjerenik za informiranje kod nas puno truda i rada ulaže u edukaciju službenika, na regionalnom nivou i redovnim godišnjim okupljanjima na savjetovanju. Godišnje imamo hiljadu do hiljadu i petsto žalbi, što je zadovoljavajuće”, kazala je Bevandić.
U Sloveniji broj žalbi raste, zato bi puno trebalo raditi na preventivi, smatra Kristina Kotnik, zamjenica povjerenice za informiranje u toj zemlji.
“U svijetu, uopšte, broj žalbi raste, jer u savremenom društvu, brzom i dinamičnom, javni sektor se mora prilagođavati i imati stručnu i isto tako brzu javnu upravu, koja će biti istinski servis građana. To je veoma važno, jer pravo na slobodan pristup informacijama je ustavno pravo. Zloupotrebe savlađujemo, jer je taj institut predviđen Zakonom iz 2013. godine. Imamo godišnje oko 800 žalbi”, kazala je Kotnik.

Učesnike Inicijative 2020 pozdravio je na otvaranju predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, koji je istakao da je pitanje zaštite ličnih podataka i slobodan pristup informacijama veoma važno za javnu upravu i svakog građanina, ali da je neophodno uspostaviti ravnotežu između tih prava i njihove adekvatne primjene i korišćenja. Opština Bar se trudi i uspijeva u tome da bude primjer dobre prakse.
“Građani imaju pravo na efikasno pružanje usluga, i sa zadovoljstvom mogu reći da je naša lokalna uprava danas mnogo produktivnija i jedna od najefikasnijih u Crnoj Gori. Ovo je prilika da učimo iz dobrih praksi drugih zemalja i dobijemo smjernice za unapređenje politike i rada u ovoj oblasti, uz puno poštovanje i zaštitu privatnosti”, kazao je predsjednik barske opštine, Dušan Raičević.

Uz dr Zorana Pičuljana, povelju za TRANSPARENTNOST Inicijative 2020, dobili su Mojca Polesnik – bivša povjerenica za informiranje Slovenije i Muhamed Gjokaj, član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.
Kako je na uručenju istaknuto “laureati su svojim profesionalizmom, idejama i proaktivnošću, dali značajan doprinos snaženju, kako kulture slobodnom pristupu informacijama, kao temeljnog ljudskog prava, tako i prepoznatljivosti Inicijative 2020, koja podstiče kontinuirano snaženje komparativnih praksi, afirmaciju međunarodnih standarda i evropskih vrijednosti, transparentnosti rada javnih organa vlasti.

Povelje su dobitnicima (koji su na poklon dobili vrijedna izdanja Matice crnogorske o našoj istoriji) uručili mr Željko Rutović, predsjednik Savjeta Agencije i Dušan Raičević, predsjednik Opštine Bar.
Sjutra će na sastanku Inicijative 2020 u hotelu “Sato” u Sutomoru, biti promovisan Zbornik radova komparativne prakse u slobodnom pristupu informacijama, čiji je izdavač Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.