Posljednjih dana juna u Baru su primjetne gužve u saobraćaju, trgovinskim objektima i plažama, što već na prvi pogled ukazuje da je turistička sezona počela. Potvrđuju to i zvanični podaci, ali i hotelijeri koji, uglavnom, bilježe popunjenost preko 90 posto. Još je neizvjesno kakav će biti špic sezone, jer je ove godine izostao tradicionalni buking, a kako ističu hotelijeri, “stižu ‘last minute’ rezervacije”, odnosno u posljednjem trenutku.
Trenutno na barskoj rivijeri odmor provodi 6.700 prijavljenih gostiju.
“Najveći dio, 4.200, boravi u privatnom smještaju, a ostatak se opredijelio za hotele. U odnosu na prethodnu godinu, to su povećanja preko 1000%, ali u odnosu na pretprošlu, 2019. godinu, 40% je manje turista, što je i u skladu sa našim očekivanjima. Tokom špica će vjerovatno doći i do blagog povećanja, ali generalno, naše projekcije su da će u Baru biti ostvaren promet od 50 posto u odnosu na godinu koja je prethodila pandemiji”, kazao je za Radio Bar i Bar Info, mr Emil Kukalj, direktor Turističke organizacije Bar.
Gradski hotel “Princess” trenutno je popunjen 90 posto, a od kraja aprila, kada je otvoren, do danas, imao je fluktuirajuću popunjenost kapaciteta, od 30 do 50 posto.
“Pearl Beach”, nekadašnja “Biserna obala” u Čanju, bilježi najveću, gotovo stoprocentnu popunjenost, a slično je i u hotel-rizortu “Ruža vjetrova”, na Velikom Pijesku. “Na današnji dan imamo izuzetno dobru popunjenost, gotovo 95 posto, i tako je od polovine juna. Gosti su uglavnom iz regiona, Bosna i Hercegovina i Srbija, a u manjem broju i iz Ukrajine. Očekujem da se taj trend nastavi i u glavnoj sezoni”, kazao je Slobodan Vukić, šef recepcije u “Ruži vjetrova”.
Kao i kod drugih hotelijera, izostao je tradicionalni buking. “Buking sa zapadnoevropskog tržišta na koje smo orjentisani, izostao je ove sezone. Imamo nešto malo sa tržišta Francuske, ali da li će se i to realizovati, ostaje da se vidi”, ističe Vukić, koji izražava sumnju u dobru zaradu, jer su cijene usluga znatno snižene i prilagođene gostima iz regiona koji nisu visoke platežne moći.
Puno stranih tablica na ulicama, povećane gužve u saobraćaju, ali i pune plaže u Baru ovih dana, posjećaju na dobra, stara vremena, prije pandemije.
Tamara iz Beograda i Rade Sekulić iz Užica godinama ljetuju u Dobroj Vodi i veoma su zadovoljni. Steva Rosić, iz Srbije, prvi put je u Crnoj Gori, i kako nam je kazao, oduševljen je. Zajko Barušija iz Sarajeva, bio je na odmoru u Dobroj Vodi pretprošle godine, zadovoljan je smještajem, ali smatra da bi plaže trebalo da budu uređenije.
Prošlu, pandemijsku godinu, Turistička organizacija je iskoristila intenzivno radeći na poboljšanju ponude.
“Spremili smo na veoma kvalitetan način turistički proizvod, od pješačkih staza, turističke signalizacije, koja je u završnoj fazi, unaprijedili promotivni materijal, uložili dodatno u marketinške alate kako bi poboljšali promotivne kampanje, uspostavili saradnju sa Željezničkim prevozom Crne Gore i Željeznicom Srbije, organizovali, u saradnji sa NTO kampanju ‘U društvu sa prirodom’, zatim kampanju ‘Dobar dio ljeta’, postavili panoramske klupe, jer Bar nema samo sunce i more, već i bogatu kulturno istorijsku baštinu, mogućnost aktivnog odmora kroz biciklizam, kanjoning, pješačke staze, posmatranje ptica na Skadarskom jezeru…”, kazao je mr Emil Kukalj, direktor TO Bar, koji je podsjetio da su otvoreni i turističko-informativni biroi u više mjesnih zajednica, u kojima turisti mogu prijaviti svoj boravak i dobiti sve informacije o bogatoj ponudi barske rivijere.
Organizovanje tradicionalnih ljetnjih manifestacija u gradu pod Rumijom – “Ljeto sa zvijezdama”, “Šušanjska noć”, “Spičanska noć”, “Festival vina i grožđa”, “Noć Velikog Pijeska”… još su pod znakom pitanja, zbog epidemijskih mjera, ali u svakom slučaju neće izostati sajmovi tradicionalnih proizvoda i muzički programi manjeg obima.