Povodom osam godina od otvaranja Mekteba-vrtića, koji radi u okviru Islamskog kulturnog centra u Baru, sinoć je održano predavanje o rastu i razvoju djece u ključnom periodu, od prve do šeste godine. S obzirom na sve prisutniju problematiku razvoja govornih i motornih funkcija kod djece, preporuke ljekara, pedijatrice Vesne Kostić i defektološkinje-logopedice Maje Rajčević, bile su više nego korisne.
Domaćin je bio direktor Islamskog kulturnog centra mr Muidin ef. Milaimi.
Razvoj mozga najbrži je u prvih nekoliko godina života djeteta. Tokom tog perioda stiče se osnova za fizičko i mentalno zdravlje djece, što kasnije utiče na brojne aspekte života.
“To je veoma kompleksna i opširna tema, a mi smo pokušali večeras da roditeljima prezentiramo neke osnovne smjernice, jer djecu, koja nam stalno priređuju iznenađenja, treba pratiti svakodnevno”, kazala je dr Vesna Kostić.
Djeca u ovom uzrasnom periodu sve češće imaju problema sa govornim ili motornim funkcijama. Pedijatri upozoravaju da su tri ključna elementa za zdrav razvoj djece: brižno staranje o njima, bezbjedno i podržavajuće okruženje , kao i odgovarajuća ishrana.
“U okviru Doma zdravlja Bar radi Centar za djecu sa posebnim potrebama, koji je svojevrsno Savjetovalište za roditelje. Njegova vrata su otvorena za sve roditelje koji žele razgovor, konsultaciju, savjet, i to bez ikakvog uputa i čekanja”, kazala je dr Kostić.
Defektološkinja-logopedica Maja Rajčević, takođe, upozorava roditelje na pozornost i pravovremeno djelovanje.
“Veoma je važno da roditelji dovedu djecu na vrijeme u naš Centar, jer rana dijagnostika je presudna za uspješno liječenje govornog poremećaja, a djeca zavise, isključivo, od svijeta odraslih”, istakla je Rajčević.
Domaćin ovog važnog i korisnog predavanja , direktor Islamskog kulturnog centra, mr Muidin ef. Milaimi, izrazio je zadovoljstvo što je program, priređen povodom osam godina od rada sa djecom, u okviru institucije- Mekteb, protekao uspješno i izazvao veliko interesovanje, prvenstveno roditelja.
“Čuli smo divne primjere kako treba raditi sa djecom, u ranom razvoju. Islam je, kao vjera, mnogo tome posvećen, zato kod nas i postoji već osam godina vrtić, u kojem se sa našim vrijednim pedagozima i vaspitačima trudimo da doprinesemo normalnom razvoju djece i pripremi za nastavak školovanja. I ovim programom, Islamski kulturni centar pokazuje da je okupljalište i centar razvoja progresivnih stvari u društvu-kulture, obrazovanja i pedagogije. Naša vrata, podsjećam, otvorena su za sve naše građane, bez obzira kako se ko zove, i to je ono što nas najviše raduje i fascinira, kada su naši programi rado prihvaćeni od svih”, istakao je efendija Milaimi, koji je je još kazao da će snimljeni materijal sa predavanja biti dostupan roditeljima kao značajan priručnik u ranom odgajanju djece.