Strategija razvoja pomorske privrede Crne Gore za period 2020-2030. godine, sa Akcionim planom za 2020-2021. godinu, rađena je u skladu sa principima tzv. plave ekonomije i predviđa, između ostalog, formiranje Crnogorskog pomorskog klastera, regulisanje radno-pravnog statusa naših pomoraca i nov način upravljanja lukama. Luka Bar prepoznata je kao jedan od najznačajnijih pomorskih privrednih subjekata, rečeno je na završnom okruglom stolu o nacrtu ovog važnog dokumenta, koji je danas Ministarstvo pomorstva i saobraćaja organizovalo u najvećoj barskoj kompaniji.
Strateški okvir razvoja pomorske privrede vrlo je kvalitetno i konkretno postavljen – ocjena je stručne javnosti i učesnika u njegovoj izradi, što obećava da će u ovoj važnoj oblasti doći do neophodnih pomaka.
“Prepoznali smo nedostatke kojih smo svi svjesni u ovom sektoru i koji postoje i kod nas u administraciji, te definisali što bi trebalo unaprijediti, kako bi na adekvatan način valorizovali potencijale naše pomorske privrede. Akcionim planom obuhvaćeno je niz konkretnih mjera za unapređenje, a na nekima od njih već radimo, poput formiranja Crnogorskog pomorskog klastera, što su iskustva i mnogo razvijenijih zemalja. Klaster podrazumijeva udruživanje svih činilaca pomorske privrede, radi postizanja boljih rezultata i na globalnom nivou”, kazala je za Radio Bar i Bar info, Maja Mijušković, generalna direktorka Direktorata za pomorsku privredu u Ministarstvu pomorstva i saobraćaja.
Ona je istakla i da je vrlo važan segment Stretegije regulisanje radno-pravnog statusa crnogorskih pomoraca.
“To je pitanje od izuzetne važnosti, ali vrlo složeno i nije ga lako riješiti. Naravno, nije nemoguće, i u saradnji sa našim pomorcima, strukovnim udruženjima i Unijom pomoraca, koji su spremni da daju značajan doprinos u izradi plana, uvjerena sam da ćemo na pravi način regulisati i ovu problematiku”, naglasila je Mijušković.
Strategija sadrži i nov način upravljanja lukama, a barska pomorska kompanija -“Luka Bar” A.D. , prepoznata je kao jedan od najznačajnijih pomorskih privrednih subjekata.
“Činjenica da je završni okrugli sto u okviru javne rasprave realizovan u Luci Bar, na simboličan način potvrđuje značaj koji Luka generalno ima za saobraćajni, a samim tim i privredni sistem Crne Gore. Luka Bar je prepoznata kao čvorište od krucijalnog značaja za funkcionisanje našeg saobraćajnog sistema, što generalno ohrabruje i daje indikacije da će ovaj, zajedno sa Akcionim planom i drugim razvojnim dokumentima, biti kvalitetan okvir za njen razvoj”, ocijenio je Deda Đelović, pomoćnik izvršnog direktora kompanije, koji je naveo i koji su, u tom smislu, prioriteti za barsku luku.
“Akcenat smo stavili na povećanje stepena iskorišćenosti postojećih kapaciteta i, kao paralelni tok, razvoj novih, prije svega onih na koje se odnose već sklopljeni ugovori , ili čija se realizacija očekuje u narednom periodu. U Strategiji figurišu i mega projekti, poput razvoja novog Kontejnerskog terminala i nekih drugih, ali, za sada, bi ih trebalo posmatrati kao odličnu ideju, koja ima uporište u prostornom planu. Do realizacije predstoji, nadamo se, ne predug, ali, svakako složen put”, kazao je Đelović.
Strukovna udruženja i Unija pomoraca, čiji su predstavnici bili aktivno uključeni u kreiranje Strategije, veoma su zadovoljni što je rješavanje problematike radno-pravnog statusa pomoraca pokrenuto na ovako ozbiljan i sveobuhvatan način.
“Prvi put se ovo važno pitanje tretira na ovaj način, i to je veoma pozitivno i dobro, jer se napokon bavimo pomorcima, koji donose velike prihode i državi i društvu. Pozdravljamo napore Ministarstva pomorstva, a mi smo tu za sve sugestije i eventualna korigovanja. Važno je što se prate trendovi u ovoj oblasti, a pomorcima će biti omogućene neke povoljnosti, koje još moramo doraditi”, kazao je Vladimir Vujović, član UO Unije pomoraca.
Nacrt Strategije razvoja pomorske privrede je u završnoj fazi, ali i u resornom Ministarstvu ističu da još uvijek ima prostora za analiziranje i izmjenu pojedinih njenih elemenata.