Direktor Interne klinike u Kliničkom centru, doktor Sreten Kavarić, na današnjoj konferenciji za novinare rekao je da se u Kliničkom centru liječi 52 pacijenta.
“U Nikšiću je šest pacijenata sa teškom zdravstvenom slikom”, rekao je Kavarić.
Na internoj klinici KCCG je 17 pacijenata u teškom zdravstvenom stanju.
U Urgentnom centru dnevno se pregleda i do 200 pacijenata
“Ogroman posao od početka epidemije rade timovi izabranih ljekara iz svih Domova zdravlja, kao i epidemiolozi koji rade bez slobodnog dana. Najveći teret nose zaposleni u Urgentnom centru koji dnevno pregledaju i do 200 ljudi”, rekao je on.
On je rekao da se svi pacijenti liječe shodno protokolima koje dobijamo od SZO.
Na pitanje novinara zašto su odjeljenja u kojima je jedan učenik zaražem rekao da je za sjutra zakazana konferencija svih epidemiologa gdje će biti riječi o ovom slučaju.
Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje, Senad Begić je rekao da će se svako obolijevanje individualno istraživati.
Svi da se uzdrže od masovnih okupljanja
Na pitanje novinara kako komentariše to da će se 23. oktobra organizovati patriotski skup, Begić je istakao da ne može da vjeruje neko u državi može da razmišlja o bilo kom skupu.
“Ne mogu da zamislim da neko i djeci slavi rođendan”, rekao je on. On je apelovao da ko god poziva na bilo kakav skup od njega i odustane.
Begić je rekao da se svi maksimalno trude da se u najkraćem roku obave sva testiranja.
Mjere dale rezultate tamo gdje se poštuju
Na pitanje da li se nazire svijetlo na kraju tunela kada je u pitanju kriza koronavirusa, Begić je rekao da da.
“Mjere su dale rezultate, u Nikšiću i Beranama smo imali situaciju pad broja novooboljelih. Tamo gdje se mjere poštuju rezultata ima. Nama nije cilj da zatvorimo državu i da život stane”, rekao je on.
Tamo gdje se situacija otrgla kontroli krenućemo sa strožijim mjerama, dodao je on.
Na pitanje da li je obavezno PCR testiranje, Begić je rekao da u Crnoj Gori postoji zakon o zaštiti prava pacijenata, ali da postoji i zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
“U konkretnom slučaju ne bih komentarisao saopštenje cetinjske bolnice. Onog trenutka kada se posumnja na infekciju svaki pacijet treba da se javi. Mi nismo imali osnovu za dalje postupanje”, rekao je on.
On je podsjetio da osobe koje su u samoizolaciji treba da budu kući 14 dana.
“Oporavljena osoba se smatra ona koja je bila u samoizolaciji dvije nedjelje i koja posljednja tri dana nema simptome. Svaki kontakt zaraženih osoba treba da bude u karantinu a testitaju se osobe koje imaju simptome”, rekao je Begić.