VIDEO: Press konferencija Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti

“Prema sadašnjim podacima nemamo veliki broj djece i nastavnika koji su zaraženi u školama, zato nije bilo razloga da i jednu školu zatvorimo”, kazao je direktor Insituta za javno zdravlje Crne Gore Boban Mugoša na konferenciji za medije Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti.

On je istakao da je broj oporavljenih najvjerovatnije veći nego što se prikazuje.

“To je zato što je prošlo mnogo više dana nego što je potrebno za oporavak, ali i zbog toga što su nam epidemiolozi toliko zauzeti sa obavještavanjem pozitivnih i kontrolom njihovih konatakata pa ne stižu da nam pošalju podatke o svim oporavljenim”, pojasnio je Mugoša.

Nova strategija će biti sjutra poslata Ministarstvu zdravlja, a Mugoša se nada da će biti usvojena. Novom strategijom uvode se brzi testovi.

“Oni će se raditi u COVID ambulantama, da bi brže izlazili rezultati i pacijenti manje čekali. Lakša će biti i dostupnost testova. Predloženo je da se uključe i druge zdravstvene ustanove, prije svega mislim na privatni sektor u dogovoru sa Fondom zdravstva”, kazao je Mugoša.

Mugoša je poručio da je sitacija u Crnoj Gori ozbilja, te da je i dalje velika lokalna transmisija.

Ponovio je da je poštovanje mjera jedini način da suzbijemo epidemiju – nošenje maske, držanje distance, higijena ruku i prostora.

“Činjenica je još uvijek kontrolišemo epidemiju i da naš zdravstveni sistem odgovara izazovu koji smo očekivali”, dodao je direktor IJZ.

Na pitanje o preispitivanju odluke o zatvaranju ugostiteljskih objekata koje je predložio potpredsjednik Vlade i predsjednik NKT-a Milutin Simović, Mugoša je rekao da Institut ima zadatak da predlaže mjere, a da se one na NKT-u razmatraju.

Istakao je da imaju veliko razumijevanje za ugostitelje i privrednu situaciju u zemlji.

“Formirali smo ambijent u kojem bi mogli da funkcionišu u odnosu na brojke koje smo stavili na “semaforu”. Naravno, ako NKT zaključuje da mi treba da prihvatimo novu procjenu mi ćemo to razmotriti. Problem je u broju inficiranih u broju pozitivnih, broju opština u kojima je velika lokalna transmisija i bitno je da se na vrijeme reaguje”, navo je Mugoša.

On je istakao tamo gdje su uvedene te mjere, jako je povoljna situaciju gdje maltene nemaju ograničenja.

“Jasne su propozicije, mislim da će one dati efekta i očekujem da će to i ugostitelji razumjeti”, kazao je Mugoša.

Šef Kriznog štaba Nermin  Abdić je saopštio da je 96 zdravstvenih radnika pozitivno na korona virus, kao i sedam nemedicinskih radnika.

“O broju zdravstvenih radnika u samoizolaciji imaćemo podatke do kraja dana, najdalje sjutra. Njihovo stanje je dobro i to je ohrabrenje. Na osnovu podataka koje sam imao jutros u razgovoru sa direktorima kovid centara, može se vrlo brzo očekivati da jedan broj zdravstvenih radnika sa negativnim kovid testom bude na raspolaganju “matičnoj kući”, naveo je Abdić.

Abdić je saopštio da je u Kliničkom centru hospitalizovano 58 pacijenata, a da je 14 životno ugroženih.

“U Baru je hospitalizovan 61 pacijent, Beranama 28, Nikšiću 84, Brezoviku 26, Pljevljima 22, Bijelom Polju 29, u Kodri šest – tri porodilje i tri trudnice. Ukupno na mehaničkoj ventilaciji je 26 na neinvazivnoj i sedam na respiratoru na teritoriji cijele Crne Gore”, kazao je Abdić.

Abdić je kazao da je zbog epidemije donijeta odluka da se produži obustava specijalističkih pregleda, osim za hitna stanja.

“Svaki hitni pacijent mora biti zbrinut”, rekao je Abdić.

Što se tiče hroničnih pacijenata, Abdić ih je zamolio za razumijevanje i da se solidarišu sa teškim pacijentima.

Share.

Comments are closed.