VIDEO: Press predsjednika Opštine povodom prve godine rada

Povodom obilježavanja prve godine rada aktuelne lokalne uprave na čelu sa predsjednikom Opštine, Dušanom Raičevićem, čelni čovjek grada pod Rumijom danas je organizovao konferenciju za medije na kojoj je prezentovao postignute rezultate. U radove na poboljšanju infrastrukture iz budžerta Opštine Bar ukupno je uloženo 5.009.412 eura.

Tendencija rada ove uprave bila je, kako je objasnio Raičević, ne samo sagledavanje postojećeg stanja, već i prilagođavanje svim izazovima i odgovor na njih.

“Građani su, vjerujem, prepoznali našu želju i namjeru da idemo u pravcu rješavanja svih problematika evidentiranih na lokalnom nivou na prostoru 12 mjesnih zajednica i njihovom ravnomjernom razvoju”, kazao je Raičević.

Govoreći o najvažnijim infrastrukturnim projektima koje je pokrenuo prethodni menadžment, podsjetio je na značajna ulaganja u hidrotehničku infrasrukturu, gdje je kroz Fazu 3 vodosnabdijevanja i odvođenju otpadnih voda na crnogorskoj obali u četvorogodišnjem periodu izgrađeno 5,8 kilometara vodovodne mreže, 19,2 km fekalne kanalizacione mreže i kilometar atmosferske kanalizacione mreže, jednu pumpnu stanicu i novi podmorski ispust u Sutomoru, rezervoar Šušanj 2. U prošlom periodu uloženo je 8,5 miliona eura (kreditna sredstva KfW banke u iznosu od 7.652.000 i participacija iz budžeta opštine Bar 705.000 eura).

“Tokom avgusta 2018. godine završeni su ili započeti brojni radovi- rezervoar Zaljevo 1, kapaciteta 500 m3, priključak na Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, čime su stvoreni uslovi za dodatno preuzimanje vode iz ovog sistema. Uporedo sa ovim, rađena je i prva faza vodosnabdijevanja naselja Sveti Ivan u dužini od 605 metara, a narednih dana očekujemo raspisivanje javnog tendera za izgradnju druge faze, kako bismo što prije realizovali naše primarno opredjeljenje – vodosnabdijevanje bezvodnih područja”, kazao je Raičević.Značajna sredstva uložena su i u poboljšanje postojeće mreže – na dodatnoj mreži od rezervoara Zaljevo 1 prema naselju Polje u dužini od 1.160 metara. Za ove radove ukupno je utrošeno skoro milion eura.

“Opština Bar je, uporedo sa radovima finansiranim od sredstava Njemačke razvojne banke, izgradila vodovodnu i kanalizacionu mrežu za naselje Mandarići u dužini od 665 metara, kanalizaciju u Polju prema zgradama Prvoborca u dužini od 250 metara, kanalizaciju u naselju Popovići u dužini od 437 metara, te kanale za sprovođenje atmosferskih voda u naselju Bjeliši u dužini od 98 metara, Topolici 1 u blizini Doma zdravlja u dužini od 121 metar i u naselju Ilino u dužini od 220 metara. Uskoro očekujemo i početak radova na pumpnoj stanici Volujica vrijednosti 1,6 milona eura”, najavio je predsjednik Opštine Bar.

Govoreći o prioritenoj obavezi i glavnom nastojanju lokalne uprave da ide u pravcu rješavanja životnih izazova sugrađana, Raičević je podsjetio da su još u avgustu prošle godine započeli intenzivne aktivnosti u saradnji sa Regionalnim vodovodom, uz podršku Evropske banke za razvoj i formirali komisiju sastavljenu od predstavnika regionalnog vodovoda, lokalnog vodovodnog preduzeća i opštine Bar. “Cilj je izrada studije uz koju će biti lakše definisati sve aktivnosti neophodne za izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže prema naseljima Veliki Pijesak, Utjeha, Dobra Voda, a po prvi put i prema djelovima zaleđa prema Skadarskom jezeru, Krajini i Crmnici”, kazao je Raičević.

Značajna pažnja je posvećena i uređenju saobraćajne infrastrukture, pa je na području 12 mjesnih zajednica postavljeno 74.309 m2 nove asfaltne podloge. U maju je zaključen ugovor po javnom tenderu sa izvođačem radova koji će na tim poslovima nastaviti posao tenderske vrijednosti 652.000 eura i tokom ove godine.

“Značajna sredstva su uložena i u uređenje javnih površina prije svega užeg centra grada- Topolice 2 (1.894 m2) i Topolice 1. U Ulici Jovana Tomaševića uređena je pješačka zona površine 1.195 m2. U prigradskom i seoskom području je, u saradnji sa doo Komunalne djelatnosti inastaliranjem 213 novih svetiljki, značajno unaprijeđena javna rasvjeta. Kroz saradnju TO Bar i doo Komunalne djelatnosti započeti su projekti uređenja kružnih tokova. Zadovoljni smo uređenjem kružnog toka u Šušanju, ali imamo zadatak da svi na području opštine budu adekvatno uređeni”, najavio je Raičević.

Lokalna uprava je riješila i višegodišnju problematiku vezano za parking- prostor u Starom Baru. Ulagano je i u regulaciju potoka i čišćene korita rijeka- prva faza regulacije potoka započeta je u Mahali u Starom Baru (vrijednosti blizu 15.000 eura), dok je za čišćenje korita rijeka Željeznica i Rikavac utrošeno 48.000 eura. Značajna pažnja posvećena je i prostorno- planskoj i projektnoj dokumentaciji, pa je nakon više od deset godina usvojen PUP Bar. Uporedo sa tim rađene su i izmjene i dopune DUP-ova Pečurice Centar, Sutomore Centar, Industrijska zona Gorana.

“Jedna od prvih smo lokalnih uprava koa je shodno zakonskim regulativama donijela program postavljanja, građenja i uklanjanja privremenih objekata za period 2019- 2023. godina. Nakon usvajanja planskih dokumenata stvorene su pretpostavke za  izradu i projektne dokumentacije – izrađeni su projekti u zahvatu Topolica 3, Topolica 4, DUP Ilino, ali i izrada projektne dokumentacije za granični prelaz Ckla između Crne Gore i Albanije na Skadarskom jezeru. Realizovan je i projekat mosta u zoni Topolica 1, te nadvožnjaka prema Bjelišima”, istakao je predsjednik opštine Bar.

Lokalna uprava je donijela i odluku o ustupanju zemljišta za potrebe izgradnje stambenog objekta za penzionere. Kroz komunikaciju sa investitorom Sonuba Montenegro, postignut je dogovor da nakon višegodišnje, prvenstveno pravne problematike, konačno otpočne izgradnja turističkog kompleksa na Maljeviku. “Lokalnom parlamentu predložen je sporazum kojim se definišu prava i obaveze ugovornih strana. Time su stvorene jasne pretpostavke da se uz izdavanje urbanističko- tehničkih uslova za turistički kompleks, te urbanističko- tehničkih uslova za objekte komunalne infrastrukture, uz očekivanje da će Ministarstvo održivog razvoja i turizma u što skorijem roku izdati urbanističko- tehničke uslove za izgradnju trafo- stanice početi izgradnja kompleksa” najavio je Raičević.

Opština Bar je, kako je naveo, bila pouzdan partner Vladi Crne Gore u realizaciji projekata predviđenih za Bar, čemu u prilog ide i prošlonedjeljno potpisivanje ugovora između Opštine Bar, Morskog dobra i Uprave za javne radove (koja je nosilac radova) za izgradnju trga i šetališta u Sutomoru. On očekuje da će odmah po završetku turističke sezone Uprava raspisati izvođački tender i započeti drugu faza radova ukupne vrijednosti preko 900.000 eura (participacija Opštine Bar kroz kapitalni budžet je 100.000 eura, Morskog dobra 425.000 eura, dok će ostatak sredstava biti obezbijeđen iz kapitalnog budžeta države).

“Izgradnja Kuće maslina je takođe jedan od  značajnih projekata koji se finansira iz budžeta Vlade. Obnovljeni tenderski postupak biće završen narednih dana. Očekujemo da će  biti  odabran izvođač koji će u Starom Baru izgraditi objekat vrijednosti preko milion eura”, kazao je Raičević. Gradonačelnik Bara je podsjetio i na problematiku koja je pratila izgradnju vrtića na Topolici, kao i na činjenicu da je tom prilikom”pokazan visok stepen odgovornosti i želja da se riješi višegodišnji problem nedostatka smještajnih kapaciteta za predškolce u Baru”. Alternativna lokacija je određena krajem februara u saradnji sa Vladom Crne Gore, koja se nalazi u zahvatu DUP-a Topolica- Bjeliši, zona 4, gdje su definisane dvije parcele ukupne površine preko 6.300 m2. Na Tabiji u MZ Bar 2 radi se na adaptaciji sportskog igrališta. Za potrebe Opšte bolnice u Baru lokalna samouprava je opredijelila 15.000 eura za rekonstrukciju odjeljenja ginekologije i akušerstva.

“Budžet planiran na iznos od 21 milion se realizuje planiranom dinamikom. Za prvih sedam mjeseci ove godine realizacija budžeta iznosi 9.526.000 eura što je 45,4% od planiranog. Vlasnicima nepokretnosti na teritoriji barske opštine ponudili smo inovativno rješenje, odnosno servis da kroz jednostavan pristup veb aplikaciji Sekretarijata za finansije mogu da ostvare uvid u svoj poreski dug po osnovu poreza na nepokretnosti, turističke takse. U prilog tome da smo ispoštovali sve odredbe plana optimizacije svjedoči što smo značajno smanjili broj izvršilaca- sa 278 u 2015.  na 230 službenika 2019. godine u avgustu”, kazao je Raičević.

Od početka ove godine na snazi je nova odluka o organizaciji rada lokalne uprave, s čim u vezi su formirana i dva nova sekretarijata- za privredu i za razvoj. Cilj je podsticanje preduzetništva i sveukupnog razvoja opštine. Sa ponovo pokrenutim Udruženjem privrednika ostvarena je takođe kvalitetna saradnja sa namjerom da se što bolje premoste i eliminišu biznis- barijere. Shodno Odluci o Budžetu za 2019. godinu u okviru Sekretarijata za privredu planirana su značajna sredstva za podršku prije svega ženskom preduzetništvu u iznosu od 35.000 eura i razvoju preduzetništva u iznosu od 100.000 eura.

“Jedna od prioritenih aktivnosti je i razvoj poljoprivrede, pa je za 2019. godinu kroz budžet definisano 200.000 eura kao direktne mjere podrške agro-budžetu i 100.000 eura planiranih za unapređenje infrastrukture poljoprivrednih gazdinstava. Objavljeni su javni pozivi koji će trajati do 31. oktobra. Do sada je apliciralo 29 poljoprivrednih proizvođača. U fokusu naše pažnje bila je i regulacija izražene problematike na Zelenoj pijaci, gdje smo pokušali da kroz drugačiji model organizacije snabdijevanja modernizujemo i olakšamo taj proces”, pojasnio je predsjednik barske opštine.

Uz novoformiranu Kancelariju za upravljanje projektima, radi se na izgradnji kapaciteta i obučavanju kadra, pri čemu su veoma aktivni apliciranjem na pozive. Lokalna samouprava trenutno implementira projekat u okviru poziva Interreg Italija- Albanija- Crna Gore koji se odnosi na turističku valorizaciju i mapiranje maslina (IPA donacija za opštinu Bar je 73.962 eura). Tokom prošle i u prvoj polovini tekuće godine prijavili smo ukupno 22 projektne aplikacije. U ovom trenutku imamo 13 projekata koji su još uvijek u fazi ocjenjivanja, a sa kojima smo aplicirali u prošloj i tokom ove godine, a čija je ukupna vrijednost za opštinu oko 2,3 miliona eura”, kazao je Raičević.

Opština Bar nastavlja lijepu praksu- obezbijeđeni su  besplatni udžbenici za prvake (559 udžbeničkih kompleta, za koje je izdvojeno 22.509,78 eura), dodijeljene su nagrade najboljim učenicima osnovnih i srednjih škola za školsku 2018/2019. godinu u iznosu od 6.250 eura i to za 111 lučonoša  (62 osnovca i 49 srednješkolca), 65 studenata jeispunilo kriterijume propisane konkursom i zavisno od prosjeka, ostvarili su pravo na mjesečnu stipendiju od 50 do 100 eura. Opština Bar je za najbolje studente u 2018/2019. godini opredijelila sredstva u iznosu od 38.798 eura.

Povodom četiri decenije od katastrofalnog zemljotresa, organizovan je program obilježavanja tog datuma smotrom na platou ispred sportske dvorane “Topolica”. Opština Bar je u Budžetu za 2019. godinu opredijelila sredstva u iznosu od 57.000 eura za oblast socijalne zaštite (tuđa njega i pomoć, boračko-invalidska zaštita…), kao i sredstva u iznosu od 15.000 eura za NVU “Žene Bara”, za projekat Narodne kuhinje koji sprovode. Nakon dužeg perioda, potpisan je Ugovor sa NVO kojima su odobrena sredstva za finansiranje projekata i programa shodno prethodno raspisanom Javnom konkursu. Opština Bar je za 2019. godinu opredijelila sredstva u iznosu od 68.400 eura, od čega je 60% (41.040 eura) namijenjeno za finansiranje projekata NVO, a 40% (27.360 eura) za finansiranje programa NVO koje za opštinu Bar imaju posebni status.

Za najveću smotru kulture i umjetnosti- Barski ljetopis (ljetnja i zimska scena) budžetom je za 2019. godinu planiran iznos od 280.000 eura. Osim toga, lokalna samouprava podržala je i kulturne manifesatacije Koštanijada, Maslinijada, Dani vina i ukljeve, Susreti pod Starom maslinom, koje su privukle značajan broj posjetilaca, predstavila proizvođače i proizvode koji se proizvode u ruralnim područjima.

U Starom Baru je polovinom novembra otvorena i restaurirana crkva Svete Katarine koja predstavlja jedan od najznačajnijh spomenika kulture sa početka XIV vijeka, koji je realizovan u saradnji Opštine Bar, Ministarstva kulture, JP Kulturni centar Bar i Barske nadbiskupije, a čija je vrijednost oko 142.000 eura.

Sa ciljem kvalitetne saradnje sa predstavnicima iseljenika i njihovim udruženjima širom Evrope i Amerike u Baru su organizovani Dani dijaspore. Saradnja sa FSCG i COK valorizovana je potpisivanjem sporazuma o saradnji koji je rezultirao projektom adaptacije fudbalskog terena, svlačionice i atletske staze u vrijednosti od 530.000 eura. Bar je bio i domaćin Igara malih zemalja. Na osnovu sprovedenog javnog konkursa i odluke Komisije za raspodjelu sredstava sportskim klubovima za 2018. godinu, Opština Bar je za sufinansiranje sportskih klubova i podršku njihovim aktivnostima u decembru 2018. godine, isplatila iznos od ukupno 75.333 eura. Za finansiranje sportskih klubova za 2019. godinu opredijeljena su sredstva u iznosu od 78.000 €. Shodno tome, usvojena je nova Odluka o sufinansiranju sporta, te je raspisan Javni konkurs za sufinansiranje rada sportskih organizacija za 2019. godinu. Isto tako, Opština Bar je planirala sredstva u iznosu od 372.000 eura za podršku i sufinansiranje klubova u kojima Opština Bar ima vlasničkih udjela (FK Mornar, KK Mornar, RK Mornar i AK Mornar) kojim se sredstva isplaćuju shodno ostvarenju Budžeta.

“Brojno stanje prijavljenih gostiju na dan 2. 08. 2019. godine je pokazalo da se na barskoj rivijeri nalaze ukupno 17.932 evidentirana turista (presjek na dan) što predstavlja povećanje od 10% u odnosu na isti period prošle godine. Akcija ‘Poštuj zakon, registruj smještaj, prijavi turiste’ sa ciljem širenja svijesti o značaju registracije smještajnih kapaciteta i prijave gostiju imala je smisla. Prema informacijama Sekretarijata za privredu, u ovoj godini je predato 25% više zahtjeva za upis u CTR, do sada je izdato 180 rješenja, dok je za cijelu 2018 godinu izdato ukupno 193 rješenja” kazao je Raičević.

Bar je postao i prepoznatljiva kruzing destinacija. Kruzing sezona je otvorena 26. aprila. TO Bar je u cilju promocije ponude zajedno sa kompanijom “Port of Adria”, turističkom agencijom “Allegra krstarenja“ i NVU “Klaster turizma i kreativne industrije Bar”, učestvovala u organizaciji dočeka gostiju sa kruzera. U Bar je do sada uplovilo 12 kruzera, a očekuje se dolazak još osam do kraja kruzing sezone. 

“Kako bi sačuvali od zaborava specifičnosti tradicije, ali i predstavili turistima karakteristike određenih djelova naše opštine, ponovo smo pokrenuli održavanje nekih manifestacija. Pored Spičanske noći, imamo Šušanjsku noć, Noć Velikog Pijeska, koji će upotpuniti turističku ponudu Bara”, kazao je Raičević.

U cilju rješavanja problematike komunalnog reda, nabavljeno je 30 novih kontejnera ukupne vrijednosti oko 32.000 eura, kao i 500 zelenih kanti za domaćinstva, koje su podijeljena na teritoriji svih 12 mjesnih zajednica. Na jednoj lokaciji u gradu postavljeni su polupodzemni kontejneri -donacija finske kompanije “Molok”.

“U aprilu je počela kampanja ‘Naš Bar- čist grad’ sa ciljem podizanja svijesti građana o značaju adekvatnog odlaganja otpada, o zaštiti životne sredine i unaprjeđenju komunalnog ambijenta u gradu. Kampanja je obuhvatila i koordinaciju sa DOO Komunalne djelatnosti po pitanju adekvatnog odvoženja otpada, ali i službu Komunalne policije po pitanju sankcionisanja neodgovornih pojedinaca i subjekata koji u kontinuitetu vrše nepropisno odlaganje otpada. Kampanja još uvijek traje i očekujemo da u nastavku unaprjeđujemo segmente kampanje kako bi postigli krajnji cilj”, naveo je predsjednik Opštine Bar. On je naveo i da je u proteklom periodu nastavljena uspješna saradnja sa Vladom Crne Gore i resornim ministarstvima, državnim organima i institucijama, diplomatsko-konzularnim predstavništvima i jedinicama lokalne samouprave.

“Opština Bar je sa UNDP u junu mjesecu potpisala Memorandum o saradnji, sa ciljem razvijanja koncepta zelene ekonomije na lokalnom nivou. Ovo je prvi korak u pravcu povećanja stepena korišćenja obnovljivih izvora energije, kroz uvođenje energetski efikasne javne rasvjete, razvoja koncepta e-mobilnosti, prvenstveno u Spotskom centru ‘Topolica’. Skupština Opštine Bar je usvojila Sporazum o prijateljstvu i saradnji sa Opštinom Resen iz Republike Sjeverne Makedonije, koji će doprinijeti unaprjeđenju zajedničke saradnje, jačanju prijateljstva, razmjeni iskustava i saradnje u različitim oblastima”, zaključio je predsjednik barske opštine.

U dosadašnjem mandatu održano je 14 sjednica Skupštine Opštine Bar na kojima je usvojen značaj broj akata, što pokazuje funkcionalnost uprave- na prijedlog predsjednika Opštine usvojeno je ukupno 37 akata, u postupku izrade prijedloga je njih osam.  

Share.

Comments are closed.