Nakon stravičnog požara koji je juče poslijepodne i tokom cijele noći bjesnio iznad Crvene plaže i u Zelenom pojasu, premijer Crne Gore Dritan Abazović, zajedno sa ministrom unutrašnjih poslova Filipom Adžićem i direktorom Direktorata za vanredne situacije Miodragom Bešovićem posjetio je danas vatrogasce na mjestu odakle je i krenula borba sa vatrenom stihijom. Abazović je iskazao zahvalnost svima koji su dali doprinos da se požar stabilizuje.
“Ovo su situacije koje govore da naše društvo ipak djeluje tako da kad nam je najveća muka – onda smo svi solidarni. To je lijepa odlika svih građana Crne Gore, ali i turista koji su pomogli. Elementarne nepogode postoje svuda, naše je da pokušamo da obezbijedimo bolje uslove za Direktorat za vanredne situacije, da se ne oglušimo i izdvojimo više sredstava za opremu koja bi pomogla u rješavanju problema tokom požarne sezone”, poručio je Abazović.
Kao što je i prethodno najavio na sastanku sa kotorskim vatrogascima, država će obezbijediti nagradu za sve koji su učestvovali u gašenju požara.
“To sigurno nije nešto spektakularno, ali to je najmanje što možemo da učinimo za naše ljude, za članove Službe spašavanja u Baru i ostalim opštinama koje su pripomogle. Nadamo se da će se požarna sezona privesti kraju na najbolji mogući način. Imamo i meteorološku najavu da je moguća kiša tokom vikenda, to možda ne ide u prilog turizmu, ali definitivno pomaže kada su požari u pitanju. Najvažnije je da čuvamo ljudske živote. Nijednog trenutka nijedan ljudski život nije bio ugrožen, očuvale su se kuće, iako je požar bio jako blizu njih i ovdje i u Boki”, istakao je premijer.
Ukoliko Vlada opstane, Abazović je obećao da će nabaviti dva helikoptera.
“To je bio plan ministra (Filipa) Adžića i ranije. Radi se o višenamjenskim helikopterima, koji ne služe samo za gašenje požara, već i za prevoz pacijenata i ljudstva, a imaju i termalne kamere. Treba ih uzeti na kredit u produženom trajanju, to je jedina solucija za Crnu Goru, druge nema”, kategoričan je premijer.
Predsjednik Vlade je kazao da se nada da će u Budžetu za narednu godinu biti usvojena stavka za izdvajanje sredstava za nabavku opreme tokom požarne sezone.
“Ja se nadam da ćemo ovog novembra, kada bude predlog Budžeta za narednu godinu, podržati da se budžetom projektuju sredstva za nabavku opreme koja služi za požarnu sezonu. Ona ne traje predugo, najčešće se radi o 15 – 20 dana, ali nosi veliku materijalnu štetu, a nekada i ljudske žrtve. Moramo da izdvojimo ne mala sredstva, riječ je o iznosu većem od 20 miliona eura koja su za Crnu Goru jako značajna, ali smo došli u situaciju da sa našom opremom iz 70-ih godina ne možemo više da odgovorimo onome što se dešava usljed požarne sezone”, decidan je Abazović.
Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić istakao je da je ovaj Vladin resor ušao u proces pojačavanja ljudstva u avio-helikopterskoj jedinici.
“Nadam se da ćemo u narednih desetak dana dobiti obučene i izuzetno sposobne pilote koji mogu upravljati tim letjelicama. Dovoljno je pilota u Crnoj Gori koje možemo angažovati na tom poslu i u saradnji sa Ministarstvom odbrane rasporedićemo ljude i pronaći najbolji način da imamo obučeni kadar koji može odgovoriti zadacima”, koncizan je Adžić.
Predsjednik Opštine Dušan Raičević iskazao je veliko zadovoljstvo i zahvalnost pripadnicima Službe zaštite i spašavanja što je požar stavljen pod kontrolu.
“Zahvalnost dugujemo svima pojedinačno, i mojim kolegama koje su pritekle u pomoć na naš prvi poziv. Sa druge strane, koristim priliku da se zahvalim Ministarstvu odbrane i vojsci koja je prethodnih sati sa više od 30 naleta gasila ostatke požara na ovom lokalitetu”, kazao je.
Raičević je, međutim, naglasio da nas “ovakve kritične i krizne situacije podstiču na razmišljanje da neke sistemske anomalije moramo da ispravimo”.
“Kolege iz Podgorice, Cetinja i Nikšića morali su da plate prolaz kroz Sozinu. Ovakve situacije dodatno nas podstiču na razmišljanje da li kao država treba da idemo u pravcu centralizovanja sistema zaštite i spašavanja. Možda bi trebalo da razmotrimo koje su to zakonske mogućnosti da upravo službe zaštite i spašavanja ili Direktorat za vanredne situacije budu izuzeti od primjene zakona o javnim nabavkama, tako da sistem može da obezbijedi sve ono što je neophodna oprema, kako bi naše službe mogle da odgovore na sve izazove sa kojima se suočavamo”, kategoričan je čelni čovjek barske Opštine.
Raičević je kazao i to da Opština Bar, zbog tenderskih procedura, odnosno žalbenih postupaka, više od dvije godine ne može da realizuje tender za nabavku malog vatrogasnog vozila, ali da su to, ipak, uspjeli prošle nedjelje, zahvaljujući Američkoj ambasadi.
Načelnik Službe zaštite i spašavanja Bar Darko Vidaković kazao je da ne bi uspjeli da se izbore sa požarom da nisu imali pomoć kolega iz drugih opština, Vojske Crne Gore, ali i brojnih preduzeća i građana.
“Mnogo sam srećan što nijedna kuća nije izgorjela. Na raspolaganju smo imali 100 pripadnika službi (bez građana koji su nam priskočili u pomoć), kao i 47 vozila. To je sila koja može da stane na put ovakvom izazovu. Da nismo imali ispomoć, ko zna šta bi bilo. U momentu kada sam dolazio na požarište u glavi sam imao da će desetak kuća sigurno da izgori. Prvo sam to pomislio. Sada sam mnogo srećan što nije nijedna”, ponosno je kazao.
Vidaković je istakao da njemu nije potrebna novčana nagrada, jer je, kako je kazao, “samo radio svoj posao”.
“Ipak, lijepo bi bilo zbog vatrogasaca. Ja se mog dijela odričem za neke svrhe koje vi odredite, to mene ne zanima”, skromno je kazao.
I zamjenik načelnika Službe zaštite i spasavanja, Aco Vulević zadovoljan je odrađenim poslom. Iza njih je mnogo neprospavanih sati, a kako je kazao za Radio Bar i Bar Info, trenutno raspolažu dobrom opremom.
“Požar je skoro potpuno ugašen, ostalo je da kontrolišemo najkritičnije lokacije, kako bi osigurali mirnu noć. Ekipe su na terenu i stalno obilaze ivična područja požara. Trenutno smo dobro opremljeni zaštitnom opremom za šumske požare i tehničke intervencije, zatim za zatvorene prostorije, kao i za spašavanje prilikom poplava i u brzim rijekama”, kazao je Vulević.
Podsjetimo, požar je izbio juče oko 18 sati i 30 minuta kod Crvene plaže i potpomognut jakim sjevernim vjetrom, brzo se proširio na okolna područja. Drumski i željeznički saobraćaj bio je više sati u prekidu, zbog čega su se stvorile kilometarske kolone iz oba pravca.
Pomoć u gašenju velikog požara pružile su vatrogasne jedinice iz Ulcinja, Podgorice, Cetinja, Petrovca, Tivta, Nikšića.
Dragocjenu podršku pružili su AD Luka Bar, Komunalne djelatnosti i Vodovod, Vojska Crne Gore i barska privatna preduzeća.