Za Narodnu kuhinju i ” Žene Bara” čulo se na raznim kontinentima. Zato su nerijetko gosti ove humanitarne organizacije, ne samo predstavnici naše dijaspore, nego i stanovnici brojnih evropskih država i Amerike, koji ponukani primjerom humanih i vrijednih žena, žele da im pomognu. Ovih dana, obroke za siromašne, zajedno sa “Ženama Bara”, spremaju David i Saida Stith iz Sjeverne Karoline, Ivan Pepđonović iz Francuske, Hamdija iz Njemačke, Marko iz Beograda.
Da ” Žene Bara” iznova zadivljuju i inspirišu, ne samo sugrađane, već našu dijasporu i ljude širom svijeta da im se pridruže u njihovoj izuzetnoj humanitarnoj misiji, potvrđuju ovih dana i Saida i David Stith iz Sjeverne Karoline. Saida je porijeklom iz Crne Gore, a odmor sa suprugom provodi pomažući Ženama Bara u spremanju obroka za materijalno ugrožene.
” Za Narodnu kuhinju i Žene Bara čula sam od svoje bratanične koja ovdje volontira. Ta priča nas je impresionirala i odlučili smo kada dođemo na odmor da se odmah pridružimo i pomognemo koliko možemo. Upoznali smo ove predivne žene, družimo se i srećni smo što možemo da pomognemo, jer sigurno nismo ni svjesni koliko ima nesnađenih kojima je potrebna pomoć. Narodna kuhinja i ‘ Žene Bara’, su u tom smislu od neprocjenjivog značaja, jer kako se kaže u našem narodu, ne možemo biti srećni ako je naš komšija gladan. Takva pomoć mnogo znači, a saznanje da brojna djeca , zahvaljujući ovakvom radu, neće gladna otići u krevet, donosi neopisivu radost”, kazala je za Radio Bar i Bar info, Saida Stith, koja nam je otkrila da njen suprug David planira da iduće godine, kada se penzioniše, dođe da živi u Baru i volontira u Narodnoj kuhinji.

” Ovo je divna organizacija, ovo su predivne žene koje rade jedan izuzetan posao, jer najvažnije u životu jeste pomagati drugima”, kazao je David Stith, koji ističe da je Crna Gora njegova ljubav i potvrđuje da će već naredne godine biti stanovnik Bara, kada će kontinuirano dolaziti da pomaže u Narodnoj kuhinji.
Ovih dana obroke za siromašne spremaju i profesionalni kuvari, Ivan Pepđonović, koji živi u Francuskoj i Marko Pavlović iz Beograda.

Ivan je saznao za ” Žene Bara” od svog oca Anta, koji živi u Baru i koji redovno pomaže rad Narodne kuhinje.
” Kada sam čuo priču o ovom udruženju i onome što radi, odmah sam odlučio da mu se pridružim i pomognem na neki način. Slično sam radio i u Francuskoj kada je počela pandemija koronavirusa. Pomagao sam u spremanju obroka za oboljele i zdravstvene radnike u bolnicama, koje su bile prebukirane pacijentima”, ispričao je Pepđonović, koji će odmor u Baru provesti, između ostalog, kuvajući u Narodnoj kuhinji.
Slično razmišlja i njegov kolega, Marko Pavlović iz Beograda, čija porodica živi u Baru.

” Trenutno ne radim, i odlučio sam da se pridružim Ivanu i ‘Ženama Bara’, u ovom izuzetnom poslu. Biti human i pomoći na ovaj način, smatram da je najmanje što mogu da uradim za druge”, naglašava Marko Pavlović.
Nije prvi put da pripadnici naše dijaspore i stranci volontiraju u Narodnoj kuhinji, što je za ” Žene Bara” veoma podsticajno, kazala je predsjednica ovog nevladinog udruženja, Ljiljana Vujović.

” Za mene lično, ovo je očekivano, jer ljudi sve više shvataju i razumiju da su ovo vrata dobročinstva. Bilo je puno onih koji su nam pomagali iz raznih zemalja i za nas je divan osjećaj kada vidimo sve te ljude velikog srca koji dođu, pokucaju na naša vrata, unesu svoje srce i dušu u ono što radimo, i na kraju, podijele svoju dobrotu sa nama i svim ugroženima i nesnađenima. Nama je to velika podrška i vjetar u leđa, jer i nama je potrebno da nas neko razumije i podrži, posebno imajući u vidu da stalno razmišljamo kako dalje i da li ćemo moći da odgovorimo svim potrebama naših nesnađenih sugrađana”, istakla je Vujović, čije je udruženje, osim redovnih aktivnosti u spremanju obroka za gladne, obezbjeđenju odjeće i obuće, kontinuirano angažovano i na sakupljanju novca za liječenje oboljelih sugrađana. Trenutno su sve snage usmjerene na dobrotvorne akcije za liječenje dvadesetogodišnje Šejle Beharović, Snežane Vlašković i Marka Junkovića, oca troje djece kojem je amputirana noga i koji upravo danas počinje neizvjesno hemoterapijsko liječenje.
” Nažalost, u ovim teškim vremenima, sve je više oboljelih. Ne možemo da ostanemo imune na bol i patnju naših bolesnih sugrađana i te teške priče često nam odvlače pažnju od naših redovnih aktivnosti. Trudimo se da pomognemo koliko možemo, izdvajajući dio sredstava iz Narodne kuhinje, iako nemamo dovoljno, za skupa liječenja i naravno, apelujući i na druge da nam se pridruže i pomognu. Nadamo se da će se odazvati naši sugrađani koji su mnogo puta pokazali da imaju veliko srce, kao i naša dijaspora širom svijeta, jer borba za zdravlje je najteža i najbolnija”, kazala je predvodnica humanih ” Žena Bara”, Ljiljana Vujović.
U Narodnoj kuhinji, zatekli smo i Hamdiju, koji pedeset godina živi u Njemačkoj. Svaki put kada dođe u Bar, gdje ima stan, posjeti ovo humanitarno udruženje i pomaže ” Ženama Bara” da obezbjede namirnice za obroke preko 250 barskih porodica. Nije želio pred kamere i u medije, ali nam je kazao da se uvijek interesovao za humanitarni rad i pomagao, posebno kada se uvjeri da pomoć ide u prave ruke. U Narodnoj kuhinji i ” Ženama Bara” prepoznao je, kako je kazao, iskreni i posvećeni odnos prema nemoćnima, siromašnima i bolesnima.