VIDEO: Seminar o socijalnim servisima podrške OSI

U protekla dva dana u hotelu “Princess” u Baru održan je seminar o socijalnim servisima podrške osoba sa invaliditetom i mladih sa smetnjama u razvoju.

Ova svojevrsna radionica dio je projekta “Znanjem protiv predrasuda i inkluzija osoba sa invaliditetom” , koji realizuje NVO Adria iz Bara sa partnerom – NVO Društvo roditelja djece sa posebnim potrebama, a odobrena je od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Treneri su bili magistar iz oblasti socijalnih prava Miluša Žugić i psihološkinja Marina Martinović.

“Socijalni servisi podrške OSI populacije su “, ističe Žugić, “između ostalog, Dnevni centri za boravak, personalni asistenti, asistenti u nastavi i radu, gerontodomaćice i drugo, i, neophodno je tražiti kontinuirana i održiva rješenja kako bi oni zaživjeli na pravi i na način kako je to potrebno ovoj kategoriji stanovništva”.

Socijalni servisi podrške osoba sa invaliditetom i mladih sa smetnjama u razvoju nijesu u dovoljnoj mjeri razvijeni. Zato je neophodno u saradnji sa Vladom, lokalnim zajednicama , NVO sektorom i udruženjima koja se bave ovom kategorijom lica doći do najboljih rješenja.

“Na seminaru kojem prisustvuju roditelji i korisnici razgovarali smo o svim oblicima socijalne podrške, zakonima koji regulišu ovu oblast, iskustvima iz zemalja u okruženju, a od učesnika koji su bili aktivni, čuli smo koje su njihove potrebe i što im nedostaje. Cilj je da izjednačimo mogućnosti osoba sa invaliditetom  i pružimo im šansu da se uključe u lokalnu zajednicu, a bez socijalnih servisa podrške to je nemoguće. Neki gradovi imaju Dnevne centre, gerontodomaćice i personalne asistente, ali to funkcioniše, uglavnom preko NVO, koje nemaju novca. Zato je nužno pronaći drugačija rješenja”, kazala je mr Miluša Žugić.

Predsjednica NVO Adria Marta Anđelić, koja se već dvije decenije bavi osobama sa smetnjama u razvoju i ukazuje na potrebu izgradnje Dnevnog centra, izrazila je nezadovoljstvo što Opština Bar, preko projekta Zavoda za zapošljavanje, nije dobila nijednog personalnog asistenta.

“Iako su tri naša udruženja konkurisala, nijesmo uspjeli da dobijemo nijednog personalnog aistenta, dok je nekim gradovima, preko Zavoda za zapošljavanje, dodijeljeno više njih. Prosto je nemoguće da se to desilo, jer je u svakoj lokalnoj zajednici neophodan ovaj vid podrške osoba sa invaliditetom. Ne znam da li će Opština uspjeti kroz budžet da nas u tome podrži, jer za naše dvije NVO – Adria i Društvo roditelja djece sa smetnjama u razvoju – minimum je potreban po jedan asistent, zbog redovnih aktivnosti koje imamo u našim udruženjima”, ističe Marta Anđelić, koja navodi da je neophodno podržati  i rad Dnevnog centra.

“Za dalji rad neophodna su finansijska sredstva, jer se moraju ispoštovati standardi da bismo dobili licencu, a oni se odnose na zapošljavanje lica koja će raditi u Dnevnom centru,ispunjavanje kriterijuma o broju lica koja ga mogu koristiti, zavisno od kvadrature prostora, a neophodno je i renoviranje. Za sada još uvijek nekako funkcionišemo, jer smo uveli participaciju od 30€, ali na neko duže vrijeme sigurno nećemo moći da opstanemo pod ovim uslovima”, kazala je Anđelić.

I profesor Slobodan Vuković, predstavnik Udruženja roditelja djece sa smetnjama u razvoju i predsjednik UO Saveza “Naša inicijativa” smatra da je, kada je riječ o socijalnim servisima podrške OSI populacije, najvažnija izgradnja Dnevnog centra. S obzirom da je u toku izrada novog Pravilnika o potrebama i podršci osoba sa invaliditetom, on je pozvao sva udruženja koja se bave tom problematikom da se svojim sugestijama uključe u izradu ovog važnog dokumenta. Član Radne grupe je pravnik Milisav Korać. 

Naredni seminar o socijalnim servisima podrške osoba sa invaliditetom i mladih sa smetnjama u razvoju biće održan početkom septembra.

Share.

Comments are closed.