VIDEO: Spor Sindikata i menadžmenta Port of Adrie i dalje traje

Obje sindikalne organizacije barske kompanije Port of Adria nanovo, nakon najava da većinski vlasnik, turski Global Ports planira da je proda, traže od Savjeta za privatizaciju i Vlade da preispitaju kupoprodajni i koncesioni ugovor, jer smatraju da su u ovoj privatizaciji oštećeni i radnici i država. Sa druge strane, u menadžmentu kompanije tvrde da su ispoštovane sve ugovorne obaveze iz 2013. godine, pa čak i da su premašene.

Još 2016. godine predstavnici radnika “Port of Adria” obratili su se Savjetu za privatizaciju, a zatim 2017. i predsjedniku Skupštine Crne Gore, kao i poslaničkim klubovima, sa zahtjevom da preispitaju poštovanje koncesionog i kupoprodajnog ugovora dijela Luke Bar.

“Podnijeli smo i krivičnu prijavu protiv svih članova Savjeta, jer smatramo da je napravljen štetan ugovor i da nijesu ispoštovane sve stavke Kolektivnog ugovora, koji je kupac prihvatio i obavezao se da će ga sprovoditi tri godine. Zbog toga je, samo na osnovu neisplaćenih zarada, kompanija uštedila osam miliona eura, plus četiri miliona od rata za stambene kredite koje vraćaju zaposleni. To znači da je kupac, ne samo dobio firmu za džabe, nego je čak i uštedio nekoliko miliona eura”, kaže Dobroslav Orlandić, predsjednik Sindikalne organizacije AD Port of Adria, koji navodi da su, zbog stava Vrhovnog suda da Kolektivni ugovor važi samo godinu, zaposleni dodatno oštećeni za preko 100.000 eura zbog sudskih troškova. 

Radnici su, dodaje, nezadovoljni i smanjenjem obima posla, jer je, kako naglašavaju, koncesionim ugovorom bilo predviđeno da u 2018. bude pretovareno 80.000 kontejnera, uz rast do 2025. do 250.000.

“Kada napravimo poređenje, da je u prethodnoj godini rekord bio 53.000, znači da već kasnimo za skoro 30.000, a da ne govorimo o generalnim teretima, za koje je bio planiran pretovar od 529.000 tona u 2020. godini, a ostvaren je pretovar od 40.000. U međuvremenu, kompanija se zadužila 20 miliona eura, za što je Global Ports, kao većinski vlasnik dao garanciju, ali strahujemo što će, u slučaju prodaje, biti sa tim kreditom, odnosno da ne padne na teret zaposlenih”, kaže Orlandić, koji upozorava na to i da nije usvojen novi Kolektivni ugovor , iako je još u junu dogovoreno sa menadžmentom da u avgustu počnu pregovori i da ovaj važni akt za radnike bude usvojen što prije.

Sa većinom zahtjeva Sindikalne organizacije kompanije slažu se i u drugom reprezentativnom Sindikatu.

“Zbog nepoštovanja Kolektivnog ugovora, zaposleni su oštećeni 30 do 40 posto, a samim tim nanijeta je i velika šteta državi. Ako država natjera kupca da ispuni sve obaveze prema zaposlenim i državi Crnoj Gori, mi nemamo ništa protiv da vlasnik proda kompaniju”, kaže Zoran Martinović, predsjednik Sindikalne organizacije zaposlenih AD Port of Adria, koji se osvrnuo i na sudske sporove koje radnici vode godinama.

“Na osnovu tužbi podnijetih od 2014. do 2017. godine, 14 radnika je ostvarilo pravo na isplatu sredstava za smjenski rad, a svi ostali su, zbog tumačenja Vrhovnog suda, po kome Kolektivni ugovor važi godinu, izgubili sporove. Odgovora nema ni od Ustavnog suda kome smo podnijeli tri žalbe, a radnici su oštećeni, ne samo u dijelu smjenskog rada, već i kod koeficijenata za plate, za topli obrok, regres, zimnicu”, ističe Martinović.

Orlandić i Martinović navode da je vlasnik ispoštovao kupoprodajni ugovor u dijelu socijalnog programa koji se odnosi na višak zaposlenih i investicije u prvih pet godina od 13 i po miliona eura. Takođe, podvlače da zbog neispinjavanja svih ostalih obaveza, neće odustati od svog cilja.

“A glavni cilj je, kao što smo već više puta rekli, da se provjeri zakonitost kupoprodajnog ugovora, kao i to da li ispoštovan u svakom njegovom dijelu”, zaključuje Martinović.

Predstavnici menadžmenta, koje smo više puta bezuspješno molili za odgovor na optužbe radnika, oglasili su se samo kratkim saopštenjem za javnost, u kojem tvrde da su ispunili sve obaveze iz kupoprodajnog ugovora iz 2013. godine, pa čak i premašili iznos sredstava za socijalni program, ali i planirane investicije. Ističu da je sve to potvrđeno i u izvještaju nezavisne revizorske kuće.

Sindikalne organizacije su prije nekoliko dana uputile zahtjev za preispitivanje zakonitosti privatizacije i poštovanja kupoprodajnog ugovora i novoj Vladi Crne Gore, prije nego što, kako ističu, većinski vlasnik proda kompaniju.

Share.

Comments are closed.