VIDEO: Svečana sjednica SO – Bar je svetionik slobode i suživota, grad progresa i napretka

Slobodarski Bar utemeljili su heroji čiji su rodoljublje i srčanost bili snažniji od želje za sopstvenim životima, poručeno je sa današnje Svečane sjednice SO Bar u čast Dana Bara, održane u sali Doma kulture. Sjednica je otpočela minutom ćutanja u znak poštovanja prema stradalima u NOR-u, kao i ovogodišnjim dobitnicima nagrade 24. novembar posthumno – Miću Orlandiću, Miloradu Milu Vukčeviću i Ljubinku Krstajiću.

“Temelje grada Bara, onakvog kakvog ga danas vidimo, izgradila je hrabrost i mladost koja je uspravno stajala pred fašističkim okupatorom, i na kraju ga pobijedila, ne žaleći da u tom cilju položi i ono najvrjednije, a to je tek započeti život. Njihova žrtva svakog dana okupacije, pa i tog sudbonosnog 24. novembra 1944. godine, je garant modernog, progresivnog i razvijenog grada Bara. Oni su dali svoje živote, svoju mladost, da bi generacije poslije njih, pa i mi danas, živjeli pristojnim životom, da bi bili slobodni. Sloboda je riječ koja se možda i olako shvata, a to je riječ i san koji su vjekovima naši preci drhtavo izgovarali i sanjali, konstantno se boreći da dođu do nje. Crna Gora i Bar su nastali na borbi za slobodu, borbi da budemo svoji na svome i taj vječni prkos prema brojnijem i jačem, ali ne hrabrijem – to je naša Crna Gora”, kazao je, otvarajući svečanu 79. sjednicu predsjednik SO Bar, Branislav Nenezić.

Podsjetio je da je “naš Bar simbol života u pravom smislu te riječi, pa je i kad su bila teška vremena, stajao uspravno kao svetionik kuda treba ići, čak i kada je tama svuda oko nas”.

“I danas živimo u svijetu izazova, ali smo žrtvom naših patriota obavezani da svaki dan posvetimo razvoju grada i boljeg života naših sugrađana, kako bismo došli do nivoa koji ‘vječni grad Bar“ zaslužuje. Vizija slobodnog, modernog i razvijenog Bara se mora ostvariti i tu nema kompromisa. A, ako se pitamo gdje je granica tog razvoja – nema je, ona u suštini i ne postoji, kao ni granica prirodne ljepote grada na dvije čarobne obale, poznatog po suživotu naroda sve tri vjere, u kom žive ljudi koji jedni druge poštuju i čuvaju”, decidan je Nenezić.

Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević podsjetio je da je Dan opštine Bar datum sjećanja na slavnu narodnooslobodilačku borbu protiv zla fašizma, borbu u kojoj je baš Bar zapalio prvi plamen ustanka i otpora u Evropi.

“Ta borba samo je kontinuitet slobodarskog duha koji u Baru živi vjekovima, od Tuđemilske bitke 1042. godine, kada je utemeljena prva crnogorska država Duklja, pa do savremenog doba kada je Bar ponovo bedem slobodnog, građanskog i multietničkog društva u kojem svi živimo, ne jedni pored drugih, već jedni sa drugima i jedni uz druge. Bar je kapija Crne Gore prema svijetu, jadranski biser skriven u crnogorskim planinama, a da je to tako, potvrđuju danas i brojne delegacije naših pobratimskih gradova iz država regiona, Evrope i šire, koji su uvijek sa nama i sa kojima dijelimo zajedničke vrijednosti, uvezujući naše lokalne zajednice i građane”, rekao je Raičević.

Čelni čovjek barske Opštine je ustvrdio da upravo na tim temeljima razvijamo Bar kao mjesto života. Zato, kako je podvukao, niko nije iznenađen da je Bar grad sa najbrže rastućim brojem stanovnika i jedna od najpoželjnijih destinacija za investicije, grad širokih bulevara, otvorenih prostora i srdačnih ljudi. Sve to, istakao je, nije plod slučajnosti, već vrijednog zalaganja svih, lokalne i državne uprave, komunalnih službi, institucija prosvjete i zdravstva, vjerskih zajednica, ali i lokalne privrede, civilnog društva, brojnih istaknutih pojedinaca, entuzijasta i stvaralaca, svakog građanina.

“Od kada je stari Pristan položio sebe u temelje razvoja Novog Bara, ovaj grad se rapidno razvijao i mijenjao svoje lice do neprepoznatljivosti, a čini mi se da je taj zamah razvoja naročito izražen u posljednje dvije decenije kada Bar dobija obrise, ne samo lučkog i trgovačkog centra, već i ozbiljne metropole turizma, saobraćajnog čvorišta, ekonomskog motora juga. Razvojni projekti koje realizujemo kroz našu viziju dugoročnog razvoja, vidljivi su na svakom koraku i iz dana u dan čine život lokalne zajednice udobnijim i kvalitetnijim pa sa pravom nosimo imidž- Bar mjesto života!”, ne skrivajući ponos, kazao je Raičević, koji je naglasio da je “za realizaciju brojnih infrastrukturnih projekata i programa podrške najzaslužniji tim koji gradi grad”.

“Do kraja godine očekuje se početak radova na izgradnji Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju, nastavak rekonstrukcije obalne zone u Sutomoru, okončanje tenderskog postupka za izbor izvođača radova na izgradnji školske sportske sale u Pečuricama, izgradnja gradske kuće u Starom Baru, te raspisivanje konkursa za izbor idejnog arhitektonskog riješenja za olimpijski bazen u Baru”, najavio je predsjednik Opštine Bar.

Kao potvrdu kvalitetnog rada, Raičević je na prvo mjesto stavio najznačajniji doKument, budžet Opštine Bar, planiran u rekordnom iznosu od preko 45 miliona eura, uvećan za čak 42% u odnosu na tekući budžet i skoro 100% veći u odnosu na budžet iz 2022. godinu. Ono što i planirani budžet karakteriše je razvojna komponenta, gdje je udio kapitalnih projekata čak 56%.

“Značajno su uvećana i sredstva za razvoj preduzetništva, poljoprivrede, kao i za sprovođenje socijalnih programa koje Opština Bar, kao prva lokalna uprava u državi, već uspješno implementira. Pored ulaganja u našu najveću vrijednost, čovjeka i njegov razvoj, posebna pažnja mora biti usmjerena na daljem unapređenju saobraćajne infrastrukture, na smanjenju saobraćajnih gužvi tokom ljetnje turističke sezone i potvrđivanju imidža Bara kao turističke destinacije sve popularnije u regionu i Evropi”, kategoričan je Raičević.

Realizacija značajnog dijela planiranih projekata, kako je objasnio, odnosi se na investicije koje su u nadležnosti države, pa lokalna uprava očekuje pomoć Vlade Crne Gore, “prema kojoj su uvijek nastupali sa pripremljenim zrelim projektima i pružali maksimalan doprinos do same realizacije investicije”.

“Potvrda partnerskog odnosa je i uspostavljenje prakse lokalne uprave da se dio sredstava budžeta namjenski usmjeri za unapređenje rada obrazovnih i zdravstvenih ustanova na teritoriji opštine, pa već naredne godine planiramo višemilionska izdvajanja, jer ne smijemo dozvoliti da krovovi naših škola prokišnjavaju, a da Bolnici i Domu zdravlja nedostaje medicinska oprema”, zaključio je predsjednik Opštine Bar.

Svečanoj Sjednici u čast Dana Bara, prisustvovao je predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović. U nadahnutom osvrtu na nemjerljivi značaj Bara kao bastiona antifašizma, kao i vatre slobode koju je zapalila 13-ojulska iskra sa Vira, stvorene su vrijednosti od predaka ostavljene u amanet da nam uvijek budu svetionik, kad su mora nemirna.

“U ovom gradu, na njegovoj drugoj obali, onoj koju je tako veličanstveno naslikao naš Veliša Leković, čuli su se prvi pucnji slobode u porobljenoj Evropi. Tu je ispisana slava narodnoslobodilačke istorije Crne Gore, Jugoslavije, pa i Evrope. Bar je dao Crnoj Gori kao malo koji grad. Možda najvažnije od svega, Bar je Crnogorcima dao izlaz na more, a time i ključeve Mediterana. On je simbol sklada i suživota. Prolazila su ovdje mnoga carstva, pohodile su ove zidine mnoge slavne vojske, vodile su se velike bitke, svjedoči ovaj grad teškim opsadama i vojnim nadmudrivanjima, ali nikada, pa ni tokom krvavog Drugog svjetskog rata, ovdje komšija na komšiju nije digao oružje”, podsjetio je predsjednik Crne Gore na časne tekovine koje vjekovima odolijevaju raznovrsnim izazovima.

Podsjećajući na najmarkatnije istorijske momente progresa života podno Rumije, Milatović je kazao da su “postavljeni čvrsti temelji koji su Baru omogućili da se pozicionira kao najvažniji centar Crne Gore sa izlazom na more”.

“Tome su najviše doprinijeli upravo Barani i predsjednici Opštine koji su imali viziju i znanje da nakon pobjede u ratu, ostvare još težu – da naprave moderan grad dostojan života svih njegovih stanovnika”, mišljenja je predsjednik države, koji je izlaganje zaključio da je “vrijeme da se na ovaj važan datum okupimo oko zidina Bara i bez obzira na političke razlike, na to ko je gdje na vlasti, započnemo novu etapu ubrzanog razvoja grada”.

“Pozivam vas da nastavimo tamo gdje su stali veliki poslijeratni pregaoci Bara – Ljubo Marković, Marko Orlandić, Andrija Dabanović, Blažo Orlandić i mnogi drugi i započnemo sa stvaranjem uslova za rekonstrukciju željeznice, vraćanje starog sjaja Luci Bar, obnovu istorijske veze sa Barijem, ujedinjenje trgovačke flote… a grad će nam uzvratiti – otvoriće nam opet vrata sjajnog Mediterana”, kazao je predsjednik Crne Gore.

Ovogodišnjom komisijom za dodjelu nagrade “24. novembar”, koja se dodjeljuje svake pete godine, predsjedavao je dr Zoran Srzentić, a članovi su bili Vladimir Lukšić, Jusuf Kalamperović, Osman Subašić, Branka Ćetković, Ćazim Nikezić i Srđan Lekić. Prema odluci koja je donešena na sastanku Komisije 9. novembra, dodijeljeno je 13 nagrada – dr Valentini Vanji Božović, specijalisti radiologu u Opštoj bolnici Bar (za humanost u radu i profesionalni učinak, kao i izuzetnu posvećenost u oblasti zdravstva, što je žiri prepoznao kao nemjerljiv doprinos lokalnoj zajednici), slikaru Muharemu Muratoviću (koji je svojim toplim, prirodnim bojama ispjevao odu ženi i mrkovskom kraju, umjetnički gest artikulisao na više od 300 slika, stvarajući od 1972. godine do danas, a opus predstavio na 33 samostalne i 25 kolektivnih izložbi u zemlji i inostarnstvu), istoričarki umjetnosti dr Anastaziji Miranović (koja pripada onoj plejadi žena koje su snagom svog intelekta godinama gradile i grade ljepši i bogatiji Bar kroz prizmu kulture), publicisti i novinaru Željku Miloviću (o kome se može govoriti iz nekoliko kompleksnih uglova, koji predstavljaju dio mozaika velikog stvaralačkog rada, a čiji je stvaralači ciklus u posljednje četiri godine neodvojiv od grada Bara), Đuru Markoviću (za doprinos privrednom napretku Crmnice, kojem je kruna Festival vina i ukljeve, čiji je začetnik i organizator i društveno-politički aktivizam kojim doprinosi kao dugogodišnji pripadnik UBNOR-a i antifašista Crne Gore), Ćazimu Džaferoviću (poznati barski isljenik je nagradu dobio za dugogodišnje humanitarno djelovanje i podršku Crnoj Gori), dr Ismailu Dodi (za profesionalno postignuće u oblasti prosvjete i kulture, uz podsjećanje da je radni angažman posvetio obrazovanju mladih ljudi u Krajini, a kruna stvaralaštva je knjiga “Narodne balade Albanaca u Crnoj Gori”), Vasiliju Miloševiću (za izuzetne rezultate u oblasti sporta, koje je ostvario kao predsjednik Fudbalskog saveza opštine Bar, a autor je i prve sportske knjige pod nazivom “Fudbal u Baru”), Seadu Ganu Šlakoviću (za podršku razvoju barske privrede i bankarstva), FK Mornar Bar (koji ove godine obilježava 100 godina postojanja i suživota sa gradom pod Rumijom) i posthumno Miću Orlandiću, Miloradu Milu Vukčeviću i Ljubinku Krstajiću.

Na današnjoj svečanosti predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević je uručio jubilarne nagrade zaposlenima za 30 godina predanog rada u lokalnoj upravi Snežani Pečurici, Avniju Aručeviću i Hamzi Đečbitriću, za 20 godina Vidu Dabanoviću i Aleksandri Bokovac, a za deset godina Ljubomiru Đuroviću i Ivanu Pekiću. Dodijeljene su i zahvalnice službenicima koji su svojim angažovanjem i radom dali nemjerljiv doprinos lokalnoj upravi – matičarki Šefki Perazić i portiru Muniru Ramdedoviću. Zahvalnicu Timu spasilaca-vatrogasaca za iskazanu hrabrost, požrtvovanost i humanost, prilikom akcije spašavanja života i saniranja posljedica razornog zemljotresa u Turskoj – Acu Vuleviću, Draganu Radanoviću, Predragu Đokvučiću i Balši Budimiću, uručio je ambasador Turske u Crnoj Gori, Bariš Kalkavan.

U ime nagrađenih zahvalila se doktorka Valentina Božović, koja je kao veliku privilegiju istakla “rođenje, odrastanje i život u Baru, gradu u kome i drvo živi hiljadama godina”.

“U Baru se živjelo, živi se i, vjerujem, živjeće se u miru, prosperitetu, suživotu, bez obzira na različitosti. Privilegija je biti u društvu ostalih dobitnika, mojih prijatelja. Svaki od njih je gradu dao doprinos na svoj način. Uvjerena sam da je komisiji bilo teško da nas odabere među jednakima, jer puno je dobronamjernih Barana koji vole i poštuju svoj grad i to pokazuju na svakom koraku. Moramo ljubomorno čuvati ono što rijetki imaju. Nagrada je dodatni podstrek da nastavimo put sklada i suživota, bez obzira na vjerske, nacionalne i bilo kakve razlike”, kazala je dr Božović. Zahvalila se kolegama u RTG službi u Opštoj bolnici Bar, porodici, a nagradu je posvetila preminulom suprugu.

Sjednici su prisustvovali i poslanici u Skupštini Crne Gore, ministri u Vladi Crne Gore, predsjednici crnogorskih opština i skupština, predstavnici diplomatskog kora, prijateljskih gradova, nekadašnji predsjednici barske Opštine, princ Nikola Petrović, predstavnici Udruženja boraca NOR-a i antifašista Bara i Crne Gore, vjerskih zajednica, odbornici lokalnog parlamenta i brojne zvanice iz javnog, političkog, kulturnog života grada i države.

U svečanom programu su učestvovali hor “Alata” iz Podgorice, a briljantnom izvedbom zvanice je očarala učenica generacije ŠOMO “Petar II Petrović Njegoš”, Lana Milanović. Himnu Baru izveo je barski bend “Akademia” uz pratnju osnovaca iz OŠ “Jugoslavija”. Program je vodio glumac Dušan Kovačević.

Share.

Comments are closed.