U Luku Bar je u trenutku krize izazvane pandemijom koronavirusa, uplovio najveći brod od osnivanja kompanije, “Pacific success” na koji će biti ukrcano 110.000 tona boksita. Ovaj značajan posao, ne samo za Luku, već i kompletnu crnogorsku privredu, ugovoren je sa kompanijom “UNIPROM”, koja se obavezala da ove godine preko barske luke izveze 640.000 tona ove rude aluminijuma, što će Luci omogućiti da ostvari četvrtinu ukupnih godišnjih prihoda.
Uprkos krizi, obim pretovara je na nivou planiranog, a nijesu zaustavljene ni investicije
Uprkos otežanim uslovima rada, obim pretovara u najvećoj barskoj kompaniji, u prva četiri mjeseca ove godine, je na nivou planiranog i značajno je veći u odnosu na prethodnu 2019, čemu značajno doprinosi i realizacija ugovora sa kompanijom “UNIPROM”.
“Koliko je taj posao značajan za ‘Luku Bar’ i ‘Montecargo’, govori činjenica da nam u strukturi ukupnih , ovaj posao donosi četvrtinu prihoda na godišnjem nivou, a mislim da je taj procenat znatno veći u bilansima ‘Montecarga’. Uzimajući u obzir kakve sve multiplikativne efekte lučki biznis donosi na veći dio onih koji se bave pružanjem lučkih usluga, onda je jasno što, ovom trenutku, ovaj posao znači za ‘Luku Bar’ i za kompletnu crnogorsku privredu”, kazao je izvršni direktor Luke, Vladan Vučelić.
Utovar teče planiranom dinamikom, kazao je državni sekretar u Ministarstvu pomorstva i saobraćaja, Muamer Hajdarpašić, koji je istakao da se cijeli posao obavlja u skladu sa preporukama NKT, sa zaštitnom opremom i svim mjerama predostrožnosti.
Brod “Pacific success” dužine je je 295 m i širine 46 m, a nosivosti 180.000 tona.
“Ugovorena dnevna norma ukrcaja je 15.000 tona za vremenski pogodan radni dan, na osnovu čega se može prepostaviti da će brod ostati u Luci šest do sedam dana”, kazao je predsjednik Borda direktora Luke Bar, Branko Branković, koji je podsjetio da je 1987. godine u ‘Luku Bar’ uplovio brod “Smederevo”, beogradskog “Beoplova”, dugačak 292,5 metara, širok 44,6 metara i nosivosti 162.500 tona, a među većima koji je ticao dokove Luke, bilježi statistika, je i brod malezijske kompanije za prevoz rude, dug 294 m, širine 47 m i nosivosti 135.000 tona.
“Uplovljenje najvećeg broda u ‘Luku Bar’ ikad, jeste istorijski trenutak za ovu kompaniju, ne samo zbog veličine broda, već i zbog toga što se jedan od najvećih lučkih poslova odvija u ovako teškim okolnostima”, kazao je predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, koji je istakao da realizacija ovog ugovora uliva nadu i optimizam da je crnogorska privreda spremna da se uhvati u koštac sa najvećim izazovima i vremenu kada prijeti ekonomska kriza na globalnom nivou.
Predsjednik Borda direkora Luke, Branko Branković, zahvalio se menadžmentu i radnicima na posvećenom radu i naglasio da je novonastala situacija nametnula potrebu drugačijeg organizovanja kompanije.
“Do sada smo postigli tri najveća cilja-sačuvali smo zdravlje zaposlenih, shodno Odluci Vlade Crne Gore, sve lučke kapacitete smo stavili na raspolaganje zemljama regiona, a na dobrom smo putu da ostvarimo planirani obim pretovara. Odbor direktora u novom sazivu radi od 17. marta, a već 18. formiran je Krizni štab koji je u stalnom zasijedanju. Donijeli smo plan rada ,uz obavezno korišćenje zaštitne opreme, da bi sačuvali svakog radnika, sa predstavnicima Sindikata potpisali sporazum o zaradama, koji je oročen do 1. jula i donijeli neophodne investicione odluke”, istakao je Branković.
Neki pregovori o poslovima u Slobodnoj carinskoj zoni su zamrznuti, ali ne i važne investicije, započete u 2019. godini.
“Sa zadovoljstvom mogu reći da će zajedno sa ulaganjima u prošloj godini, 2020. predstavljati značajan iskorak u sva tri segmenta neophodna za povećanje operativnosti rada i da će ona na kraju rezultirati ulaganjima u ove dvije godine, više od deset miliona eura, jer znamo da dugi niz godina nije investirano u osavremenjivanje kontejnerskog terminala, da je bila zapostavljena, kako osnovna lučka infrastruktura, tako i suprastruktura, a naročito lučka mehanizacija”, kazao je izvršni direkor “Luke Bar”, Vladan Vučelić.
U tom smislu veoma je značajna i podrška Vlade Crne Gore, koja je potpisivanjem Aneksa 4 ugovora o korišćenju morskog dobra, stvorila uslove da Luka, uopšte, može razmišljati o razvoju. Partnerstvo Vlade neće izostati ni u budućem periodu.
“U Ministarstvu saobraćaja smo veoma zadovljni organizacijom posla u Luci i radom menadžmenta, a Vlada je uvijek, prepoznavajući značaj ove privredne kompanije, spremna da je podrži”, kazao je državni sekretar resornog Ministarstva, Muamer Hajdarpašić.
“Bez jake Luke, nema ni jake privrede u Baru, ali i u Crnoj Gori i regionu. Zato je i Opština Bar pouzdan partner ovoj važnoj kompaniji”, kazao je predsjednik Opštine, Dušan Raičević, koji je naglasio da će lokalna uprava pružiti maksimalnu podršku svim aktivnostima koje će Luka spovoditi u narednom periodu. On je podsjetio da je Opština intenzivno radila na pripremanju Odluke o naknadama za komunalije, posebno tretirajuću Slobodnu carinsku zonu, što je bio dodatni stimlans lokalne uprave da se investicije zaista i pokrenu.
Poslovnu, 2019. godinu, Luka Bar AD, završila je sa ostvarenom dobiti od preko 930.000 €, završenom procjenom imovine, raščišćenim bilansima, potpisanim Kolektivnim ugovorom i stvorenim preduslovima za razvoj u svim segmentima.