Manifestacijom „Veče crnogorske sofre“ ispred „Kuće maslina“ u Starom Baru, sinoć je otpočeo program obilježavanja 80 godina oslobođenja Bara. Izuzetno lijepo osmišljen događaj okupio je brojne poslenike javnog, političkog, kulturnog, privrednog života grada.
Prvo „Veče crnogorske sofre“ otvorila je potpredsjednica Opštine Bar, Tanja Spičanović.
„’Kuća maslina’ je reprezentativan primjer kako jedno lokalno preduzeće, može da bude gradska kuća, kako može da živi, diše punim plućima i da nas sve povezuje i okuplja tkajući niti tradicije, gostoprimstva, tog barskog zajedništva i solidarnosti, a prožimajući kroz sve to nešto što je duh modernosti, savremenih kretanja, inovativnost mladih generacija. Večeras smo se ovdje okupili upravo da odamo počast jednom takvom nasljeđu barskog kraja- crnogorskoj sofri. Narod na ovom području nikada nije imao previše ali, to što je imao, rado je dijelio. To tradicionalno barsko gostoprimstvo utkano je u simboliku i značenje crnogorske sofre“, poručila je Spičanović.
Pripremili su domaćini, u čast voljenog grada, bogat naučni i kulturno umjetnički program. Uspješno su odgovorili ozbiljnom izazovu, dajući omaž svim krajevima Bara – Spiču, Šestanima, Zupcima, Krajini, Mrkojevićima, Baru i Crmnici.
Veče je otvoreno dodjelom nagrada pobjednicima literarnog konkursa Kuće maslina i Portal Analitike za najljepšu kratku priču o maslini. Na adresu Kuće maslina stiglo je 16 priča o plemenitom drvetu. Komisija (Rosanda Mučalica, predsjednica žirija i članice Vjera Knežević Vučićević i Aleksandra Punoš) je donijela jednoglasnu odluku da prva nagrada pripadne profesorici Biljani Vukmanović, autorki priče „Maslina, i majka, i hraniteljica“. Drugu nagradu je osvojila Jovana Sarić, za priču „Plod istine“, a treću priča Snežane Matić Markoč, naslovljena „Kratka priča o maslini“. Treća nagrada je, po želji dobitnice, donirana „Slatkoj tački“, koja organizuje humanitarnu akciju u susret Novoj godini, pod nazivom „Uljepšajmo praznike djeci koju nema ko da iznenadi“. Predsjednica žirija, glavna i odgovorna urednica Portala Analitika, Rosanda Mučalica je istakla da je konkurs realizovan združenim snagama sa „Kućom maslina“ i izrazila uvjerenje da može postati tradicionalan.
„U prilog tome govori i podatak da je na konkurs za najbolju kratku priču o maslini pristiglo 16 kvalitetnih literarnih cjelina, različitih senzibiliteta i umjetničkih vrijednosti. Žiri je odgovorno analizirao pristigle priče i ocijenio da sve zavrjeđuju poštovanje zbog iskazanog truda u kreiranju proznog djela koje oslikava harmoniju tradicije i savremenosti domaće poljoprivredne proizvodenje, ukazujući i na istorijsko nasljeđe koje je maslinarstvo utkalo u naš kulturološki identitet“, objasnila je Mučalica.
Prvonagrađena za kratku priču o maslini, profesorica Biljana Vukmanović je zahvalila „Kući maslina“ na prilici da „iskaže emociju prema maslini, drvetu koje spaja ne samo građane Bara, nego, čitave Crne Gore“.
„Posebno mi je zadovoljstvo što sam učestvovala na konkursu, jer neko sam ko ne potiče sa ovoga tla, ali sam se za 27 godina, koliko sam udata i živim u Baru, srodila sa njim i ova priča nastala je iskreno, iz te ljubavi koja je ponikla i rasla gotovo tri decenije“, kazala je Vukmanović.
Dio nagrada za literarni konkurs su sponzorisale firme „Hemosan“, „Putevi“, „Euromix“ „Bonesa“ i „Damont“.
„Veče crnogorske sofre“ uljepšale su i dame u narodnim nošnjama barskog kraja – Jelena Sekulić predstavljala je Crmnicu, Jelena Vlahović Spič, Jana Vicković Zupce, Sabaheta Duraković Krajinu, Manda Pepđonović Šestane, Amina Grgurević Mrkojeviće, kao i jedan mladić – Ermin Bibić iz KUD-a „Jedinstvo“.
Segment večeri koji je, takođe privukao pažnju bila su sjećanja, uz anegdote starobarskih domaćina. Prva je svoja ispričala Rozana Bikaljević, nasljednica Baranima dobro poznatog Mitra Iličkovića. O porodici Ibrišimović, vlasnicima nekadašnje kafane u starobarskoj pjaci koja „nije imala ključ“, govorio je Hajrula Gaga Ibrišumovića. Interesantna su bila i sjećanja Miodraga Miška Mijovića, organizatora tradicionalne manifestacije „Pod spile“, prepoznatog i kao nasljednika čuvene uljare „Makina Mijovića“ u Starom Baru.
Povodom plodne saradnje sa dr Marijom Markoč, koja piše kolumne za Portal Analitiku na temu Crnogorska sofra, obratila se izvršna direktorica tog portala, Tinka Đuranović.
„Saradnja sa Marijom Markoč je započela prije više od godinu. Prigrlili smo njene priče, a upravo je Marija kolumni i dala naziv ‘Crnogorska sofra’. Da nije vaše barske, tradicionalne sofre, ne bi bilo ni crnogorske sofre. I, ta simbolika je napravila da kolumna, osim što priča o agronomiji, priča i o tradiciji, otvarajući neke nove pravce, idući nekim novim putevima. Tako će biti i ubuduće“, vjeruje Đuranović.
Direktorica „Kuće maslina“ dr Marija Markoč, poručila je da nas je „još jednom, snagom svoje dugovječnosti, okupila ona kojoj sve dugujemo, naša majka, naša zaštitnica, naša hraniteljica – maslina“.
„Samo Bar može da nam podari ovakvu novembarsku noć. U vanremenskoj ‘Kući maslina’ koja nikada nije bila ljepša do noćas, je vi ste joj podarili toplinu i radost potrebnu da od jedne kuće i njenih zidina nastane dom. Kada sam započela sa pisanjem kolumne ‘Crnogorska sofra’ na Portal Analitici, nijesam mogla ni pretpostaviti koliko je jedan drugačiji sadržaj potreban našem narodu. U trenucima kada nam se čini da je društvom zavladao tamni vilajet, sa radošću su misli skretali tekstovima o maslini, prvoj među drvećem i maslinovom ulju, tom tečnom zlatu sa planine bogova. Da carica Mediterana, smokva u svom plodu krije osu, bilo je otkriće za brojne čitaoce, a svi smo se složili u jednom – da je krunisani kralj voća ipak, šipak i to baš ovaj naš, barski, a slatki. Ukazala sam na važnost zaštite našeg čudotvornog crvenog rumijskog korjena, podsjetila da je vakat da naše primorje ponovo zamiriše na agrume, a da najstarija šuma koštanja i dalje strpljivo čeka da joj produžimo život. Crnogorska sofra je i omaž ženi heroini, jer preteča savremene preduzetnice jeste žena, ona koja je karijatida crnogorske poljoprivrede. Gutljaj eliksira, ukras neba i zemlje u pustoši kamenitog krša – naročito me je žuka inspirisala da zlatnim koncem ova slova ispisujem, dok sam riječima posvećenim murvi, podsjetila na njenu važnu ulogu, ulogu hraniteljice u tajnovitom procesu svile. Pisalo se i o specijalitetu crnogorskog krša, kozjem siru, o rubinu crnogorske sofre drijenu, kao izvoru zdravlja, te o maginji, slasnom plodu, koju đeca danas ne prepoznaju. Putovanja Mediteranom u pravom društvu su me inspirisala da na trpezu svakog pazarnog dana dodam još po još jedan biser koji čini nisku crnogorske sofre. A tih, sad već oko 70 plodova, počinula sam na suvomeđe, identitetski otisak slavnih predaka, čije su žuljeve potomci zaboravili. Ali, mi smo tu večeras, tu smo da čuvamo tradiciju, da prigrlimo različitosti i običaje otrgnemo od zaborava. Davne 2003. godine bila sam samo jedno barsko dijete koje je učestvovalo na ‘Susretima pod Starom maslinom’ i zavrijedila specijalnu nagradu kada sam napisala da će naše masline čuvati Selma, Nikola, Ena i Ljubica, jer tu đe je njen dom, tu je ljubav. Dvadeset godina kasnije, ‘Kuća maslina’ postala je naš zajednički dom koji šalje večeras najsrdačniju i najiskreniju poruku ljubavi i zajedništva“, nadahnuto je ispričala dr Marija Markoč.
Semir Karastanović iz foto-studija „Petović“ koji je snimio video-prikaz kolumne crnogorska sofra, dobio je zahvalnicu za predan, posvećen, profesionalan rad i, ne manje važno, drugarski odnos prilikom realizacije svake zamisli i poduhvata „Kuće maslina“. Ambijent „Kuće maslina“ uljepšala je i barka Kalafatske radionice „Bokovac“ koja se, okićena maslinovim granama, savršeno uklopila i oplemenila prostor. Za potpuni ugođaj, oko nje su postavljene fotografije Gorana Grkovića, pod nazivom „Barske škrinje – čuvari tradicije“.
Uz sve to, gosti su uživali u gurmanlucima spičanske, mrkovske, crmničke, zubačke i krajinske trpeze, koje su pripremile osvjedočene prijateljice svih manifestacija u „Kući maslina“, vrijedne „Žene Bara“, a Laura HandMade se potrudila da pripremi brendirane suvenire za posjetioce. Posluženje hrane i pića bilo je povjereno talentovanim zaljubljenicima u svoj budući posao, učenicima Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole.
U muzičkom programu nastupili su Zoran Džiknić i „Čardak bend“.
Novi susret „Kuća maslina“ zakazala je za 26. novembra, kada će u čast Međunarodnog dana masline, biti upriličen prikaz sublimiranog video sadržaja u okviru dokumentarnog serijala „Ukusi kulture“ autora Dejana Senića i Sandre Bojović Ivanović. Najavili su da pripremaju još jednu lijepu aktivnost – omaž građanima zaslužnim za razvoj maslinarstva, njegovoj promociji, onima koji su postavili temelje ovoj branši.