U okviru drugog CIM Foruma u Kotoru, koji je ove godine okupio više od 50 kredibilnih panelista i predavača iz oblasti kreativnih industrija i medija, u organizaciji Radio Kotora održan je Okrugli sto na temu „Mediji i društvena odgovornost, kako protiv štetnog narativa – dužnost novinara i medija“.
Imajući u vidu uticaj medija na formiranje javnog mnjenja, usmjeravanje i kontrolu društvenih tokova, njihova odgovornost i dužnost su izuzetno velike, a na braniku odbrane profesionalizma su lokalni i nacionalni javni emiteri, potrebniji društvu više nego ikad, jedan je od zaključaka tematske debate, kojoj su prisustvovali i učestvovali u raspravi, direktorka LJE „ Radio Bar“ Vesna Šoškić i glavni i odgovorni urednik Milan Vujović.

„Mediji i novinari imaju izuzetno važnu ulogu u prepoznavanju štetnih, manipulativnih i neetičkih metoda verbalnih obračuna u komunikativnom procesu, jer su oni korektivni faktor društva, neposredni učesnici i sudionici svih procesa. Zato glas medija i novinara mora da se čuje, uvažava i vrednuje“, kazala je direktorka Radio Kotora Vjera Banićević, koja je naglasila da živimo u informacionom društvu, ali da „u trci za informacijama ne bi smjeli da izgubimo trku za kvalitetom informisanja“.
Direktorka Agencije za elektronske medije, Sunčica Bakić, naglasila je da nova zakonska regulativa neće donijeti značajne, progresivne novine, ukoliko izostane dobronamjernost, profesionalan i pošten odnos novinara prema javnosti.
„Mi od medija očekujemo odgovorno ponašanje, a nisam sigurna da se mi odgovorno ponašamo prema njima. Agencija za elektronske medije se bori da očuva lokalne javne emitere, jer su nam danas oni potrebniji više nego ikad. Tek kada lokalni emiteri ne budu morali da se bore i razmišljaju o finansijskoj održivosti, tek tada se može govoriti o novinarstvu i odgovornosti. Potrebno je da lokalni javni emiteri, zajedno sa nacionalnim, postanu reper kako treba da se radi i da društvena odgovornost počne upravo od njih“, naglasila je Bakić.

Generalni direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture, Neđeljko Rudović je, pozdravljajući organizaciju CIM Foruma i Radio Kotora, koji su okupili važna medijska imena iz regiona, kazao da je Crna Gora specifična u odnosu na zemlje u okruženju, jer kod nas najvažniji mediji, kojima se vjeruje, nisu tabloidni. To je, kako je istakao, naša vrijednost i ozbiljan kapital.
„Uz sve mane naših tradicionalnih medija, koji su prema anketama najčitaniji i najgledaniji, ne banalizuju novinarstvo i ne podliježu uticajima, svakodnevno imamo primjere nekih drugih koji krše novinarski kodeks. Mislim na brojne medije, prvenstveno instant portale, koji su prepoznati kao adrese sa kojih se šire dezinformacije i govor mržnje, a dalje se multiplikuju prema društvenim mrežama. Novinarstvo podrazumijeva vještinu i savjest. Ne postoji novinarska, samo ljudska savjest. Bavljenje novinarstvom bez savjesti ne znači ništa. Na urednicima i novinarskim veteranima je ogromna odgovornost“, podvukao je Rudović, koji je objasnio da novi medijski zakoni, koji bi trebalo brzo da se nađu u skupštinskoj proceduri, donose novine u smislu doprinosa većoj finansijskoj i uredničkoj nezavisnosti medija.
On je najavio znatno više iznose iz budžeta jedinica lokalne uprave za finansiranje programskih sadržaja u svim lokalnim javnim emiterima na osnovu skale i fiksnih procenata, po analogiji sa nacionalnim javnim emiterom, jer, kako je naglasio „lokalni javni emiteri su u svojim sredinama isto što i nacionalni emiter na širem planu, i imaju isti značaj“. Novi Zakon je predvidio i znatno strože uslove za izbor članova Savjeta, odnosno upravljačkih tijela lokalnih javnih emitera. Zakonom će biti propisano ko će biti ovlašćeni predlagači (i to se neće moći definisati Osnivačkim aktom). Lica koja pretenduju da budu članovi Savjeta moraju biti afirmisani u oblasti medija i djelatnosti ovlašćenog predlagača, i imati najmanje deset godina radnog iskustva.
„Dakle, u savjetima više neće moći da budu oni koji to ne zaslužuju, već isključivo lica koja imaju značaj i ‘ime’“, istakao je Rudović. Novina u medijskoj strategiji i novim zakonima, biće i samoregulatorna tijela i Mreža za borbu protiv govora mržnje, dezinformacija i onlajn nasilja, što će ojačati odgovornost i dužnost medija.

Direktor RTV Nikšić, Nikola Marković smatra da su lokalni javni emiteri, primjer profesionalnog izvještavanja.
„Zajedno sa nacionalnom RTV, mi bi trebalo da budemo prva linija i stub odbrane od govora mržnje. Pritom, ne možemo da radimo parcijalno, već organizovano i zajednički. Država ima odgovornost da nam u tome pomogne. Dobro je da na čelnim mjestima u institucijama dolaze stručni ljudi sa kojima, konačno, možemo da razgovaramo. Nisam pristalica represije i zabrane kada je riječ o medijima. Moramo da nađemo rješenje da javno prokažemo medije koji šire govor mržnje i dezinformacije. Više od decenije se borim za jedinstveno samoregulaciono tijelo. Sljedeći korak je obnavljanje rada Udruženja lokalnih javnih emitera (18 medija). To je snaga sa ogromnim uticajem“, poručio je Marković.
Direktorka LJE „Radio Bar“, Vesna Šoškić je navela da su ovakve debate nužno potrebne i važne, posebno imajući u vidu društveno – političku scenu u našoj zemlji.

„ Lokalni javni emiteri su nezaobilazan i značajan faktor javnog informisanja, suočeni sa složenom problematikom finansiranja, nedostajućeg kadra, borbe za slobodno i objektivno informisanje. Odgovornosti i dužnosti novinara recipročni su značaju i uticaju koji imaju oni i mediji za koje rade, a ta uloga značajno je veća u nestabilnim vremenima, kakvim dugo svjedočimo. Imamo medije koji šalju civilizovane, pomiriteljske i edukativne poruke i one koji svojim radom dodatno destabilizuju društvo i dovode ga do ivice konflikta“, kazala je Šoškić, koja je istakla da novinari – „liječnici društva“, uz elementarnu pismenost i obrazovanje, moraju poštovati zakone, novinarski i etički kodeks. Zato je veoma važno, potencirala je, kakva je uređivačka struktura u medijima, ali i djelovanje sveukupne medijske zajednice i strukovnih udruženja.
Na panelu su govorili i predstavnici RTV Budva, RTV Herceg Novi, Radija Tivat, Kotor i Cetinje.