Vlasnici ribarskih i taxi turističkih brodova su u krajnje nezavidnom položaju. Već mjesecima bezuspješno traže da im se smanje naknade za vezove u barskoj Marini AD, jer zbog ekonomske situacije izazvane koronavirusom, u prošloj godini gotovo da nijesu ostvarili nikakav prihod. Tvrde, da za razliku od ostalih privrednika, nijesu podržani od nadležnih institucija.
Prodaja ribe u prošloj godini, zbog loše turističke sezone i sveukupne ekonomske krize, svela se na jedan do dva posto u odnosu na 2019.godinu. Uprkos tome, dažbine su ostale iste, posebno naknade za vezove u barskoj Marini AD.
“Ribari su, i prije epidemije koronavirusa, imali sijaset problema, a od prošle godine oni su se samo dodatno usložnjavali. Tražili smo od menadžmenta Marine AD da nam smanje i onako visoke naknade, žalili se resornom Ministarstvu poljoprivrede, jer zbog loše turističke sezone nijesmo mogli da ostvarimo nikakve prihode. Konstantno šaljemo dopise, pokušavamo da razgovaramo sa predstavnicima svih relevantnih institucija, uz nadu da će konačno naši problemi biti uvaženi”, kaže Milun Anđić, predsjednik Udruženja plivarica Crne Gore.
Slična je situacija i kada je riječ o turističkim taxi brodovima, koji prošle godine nijesu radili, a pitanje je kako će biti i ove.
“Svi pričaju o turizmu i potrebi da se ova strateška privredna grana unaprijedi, ali malo se radi na tome. Naš problem je što prošle, 2020. godine, turizma uopšte nije ni bilo, ne zbog naše greške, već opšte poznate situacije. Naši čamci i brodovi su na suvom vezu, nijesmo ostvarili nikakve prihode. Uprkos tome, Marina AD traži da platimo pun iznos naknade za vezove, a mi nijesmo u mogućnosti. Nasuprot tome, kolege u luci Kotor plaćaju dažbine upola cijene. Takođe, Preduzeće za upravljanje morskim dobrom, smanjilo je zakupcima cijene u njihovoj zoni, a mi apsolutno nijesmo dobili nikakve subvencije. Obraćali smo se menadžmentu Marine, prošle godine Ministarstvu pomorstva i saobraćaja, sada i Ministarstvu kapitalnih investicija, ali niko neće da nam se javi. Imamo nadu da će novi menadžment koji je nedavno izabran u Marini AD, uvažiti naše opravdane zahtjeve”, ističe Predrag Adžić, predsjednik Udruženja taxi brodova Crne Gore.
Vlasnici ribarskih i taxi turističkih brodova suočeni su i sa drugim, višegodišnjim problemima. Između ostalog, ribari upozoravaju da ukoliko se ne oforme ribarske luke, neće biti zatvoreno poglavlje 13 koje se odnosi na ribarstvo, a koje je jedno od uslova za ulazak naše zemlje u EU.
“Naš ribarski dio u Marini nije fizički obezbijeđen, te se često dešavaju krađe, ne postoji video nadzor i adekvatno osvjetljenje, taxi turistički brodovi nemaju vodu i struju… Sve su to problemi koji su lako rješivi, ali mora postojati volja i sinhronizovana akcija. Rješavanje pitanja koje se tiče ribarskih luka, njihovo odvajanje od dijela namijenjenog luksuznim jahtama, anuliralo bi većinu naših problema. Na potezu je država, tim prije što je to pitanje i uslov za zatvaranje vrlo važnog poglavlja koje se tiče ribarstva”, naglašava predsjednik Udruženja plivarica Crne Gore, Milun Anđić.
Vlasnici ribarskih i turističkih brodova upozoravaju da je sporan i novi Zakon o pomorstvu koji, smatraju, neadekvatno reguliše ovu oblast, često i po analogiji sa drumskim saobraćajem.