Ljekarima u barskoj bolnici, koja je regionalni COVID-centar za primorje, od ove nedjelje pomažu kolege iz Kliničkog centra Crne Gore. Trenutno je na liječenju 44-oro pacijenata, od kojih je 29 na nekom vidu kiseoničke terapije i imaju težu kliničku sliku. Jedanaestoro, koji su životno ugroženi, smješteni su u Jedinicu intenzivnog liječenja.
U COVID ambulanti Opšte bolnice Bar, ljekari dnevno pregledaju od 80 do 100 pacijenata sa sumnjom na koronavirus, a trenutno je na liječenju četrdeset i četvoro građana iz primorskih opština, kao i jedan manji broj turista.
“Od 44-oro pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i danas nemamo nijednog na opservaciji. Dvadeset i devetoro je na nekom vidu kiseoničke terapije i imaju nešto težu kliničku sliku. Jedanaest pacijenata smješteno je u Jedinicu intenzivnog liječenja i životno su ugroženi. Petoro je na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, a nijedan pacijent nije priključen na respirator”, kazao je za Radio Bar i Bar info dr Zoran Vojinović, epidemiolog i pomoćnik direktora Opšte bolnice za medicinska pitanja, koji je naveo da je najviše pacijenata iz Bara i Ulcinja, nekoliko iz Budve, a među oboljelima koji se liječe u barskoj bolnici je i nekoliko turista.
U COVID ambulanti dežuraju dva mlađa ljekara po smjenama, a pacijente opslužuju tri specijalistička tima.
“Svaki tim ima po tri ljekara – internistu, infektologa i anesteziologa. Od juče imamo pomoć kolega iz Kliničkog centra, takođe, infektolog, internista i anesteziolog, koji će svakodnevno biti sa nama. Takva podrška je izuzetno važna, i kvalitativno i u kvantitativnom smislu, i ona znači da će pacijenti iz primorskih opština koji se liječe u našoj bolnici imati isti tretman i uslove kao u Kliničkom centru u Podgorici”, istakao je dr Zoran Vojinović.
Dr Brankica Dupanović, infektolog i klinički farmakolog, koja je kao mlada ljekarka radila u Baru, zbog čega joj je veoma drago što je ponovo u našem gradu, istakla je, u razgovoru za Radio Bar i Bar info, da je saradnja Opšte bolnice u Baru i Kliničkog centra bila kontinuirana, od početka pandemije prošle godine.
“Naša saradnja je i do sada bila na svakodnevnom nivou, jer smo svakog dana preko tele konferencija imali izlaganje stanja pacijenata , posebno onih sa težim simptomima. Bitno je reći da je princip liječenja isti u cijeloj Crnoj Gori, regionu, pa i vanregionalno. Sada se naša saradnja nastavlja i kroz svakodnevno fizičko prisustvo kolega raznih specijalnosti iz Kliničkog centra”, kazala je dr Dupanović, koja je naglasila da je važno da građani znaju da se svakodnevno konsultuju svi ljekari, ne samo u Crnoj Gori već i u drugim regionalnim centrima.
Insistiranje pacijenata na liječenju u Kliničkom centru, dr Dupanović je ovako prokomentarisala: “Pacijenti iz Podgorice traže da idu u neki evropski centar na liječenje, oni iz Pariza bi u Los Anđeles. To je odlika našeg mentaliteta, ali moram ponoviti da je princip liječenja od koronavirusa svuda isti, i svi ljekari se međusobno konsultuju i potpomažu”, istakla je dr Dupanović.
U barskoj bolnici je ponovo aktiviran Call centar, a broj telefona na kojem se građani mogu informisati o zdravstvenom stanju najbližih, od 12 do 14 h, i od 20 do 22 h, je 068 609 777.