NVU “Žene Bara”, uz podršku NVO “Povjerenje”, pokrenulo je humanitarnu akciju sakupljanja novca za obezbjeđenje krova nad glavom romskoj porodici Marinković, koja gotovo četrdeset godina živi u Baru. Od otga, posljednjih deset bez elementarnih uslova za život, pod improvizovanom nadstrešnicom, bez vode, struje, toaleta… “Zastrašujući uslovi u kojima živi ova porodica, svima dobro znana, koja je dio života svih nas Barana, i njihovo ugroženo zdravlje, prouzrokovano upravo time, podstakli su nas da im pomognemo. Nadamo se podršci humanih ljudi, ali i institucija”, kazale su za Radio Bar i Bar Info, Ljiljana Vujović i dr Gina Masoničić, inicijatorke akcije.
Romsku porodicu Marinković pamte i poznaju generacije Barana, jer su od osamdesetih godina prošlog vijeka živjeli u glavnoj gradskoj Ulici maršala Tita, družili se sa stanovnicima, a njihova djeca odrastala i dijelila i neke lijepe trenutke djetinjstva sa svom ostalom. Nakon rušenja montažnog objekta u koji su bili smješteni, ostali su bez krova nad glavom,i poput mnogih drugih ugroženih, utočište pronašli u naselju Sokolana, gdje žive u gotovo nemogućim uslovima.
“Živimo pod nadstrešnicom, bez vode, struje, toaleta. Nije jednostavno. Nemamo krov nad glavom, a mi smo mirna porodica, ne krademo, niti pravimo bilo kakve probleme. Želim da umrem i idem u crnu zemlju, ali da bar moja djeca dobiju neki smještaj”, priča sa suzama u očima Gordana Marinković.
Gordana i njen suprug žive sa sinom i dvoje unučadi, od kojih unuk pohađa Srednju ekonomsko ugostiteljsku školu, odsjek kuvarstvo, a unuka OŠ “Blažo Jokov Orlandić”. Njihova majka je oboljela i smještena u bolnicu u Dobroti, a muž je, takođe, teško bolestan. Posebno im je mučno i teško, priča Gordana, zimi, kada duva vjetar ili pada kiša.
“Nemamo grijanje, a pod vedrim smo nebom. Skupimo se moja unuka i ja, a srce mi se trese od hladnoće, hoće da pukne… Kada pada kiša, sve toči, po nama, robi, stvarima… Mnogo nam je teško”, kaže Gordana, koja stalno, u svojoj nemoći i skromnosti , što dodatno boji tugom ovu priču, ponavlja: “Nemojte, molim vas, da me pogrešno shvatite… nije jednostavno”.
Ideja da se porodici Marinković obezbijedi bilo kakav krov nad glavom, potekla je od “Žena Bara”, prije nego što su osnovale udruženje i Narodnu kuhinju, ali prepreka su složena pravna i administrativna procedura. Odlučile su da, konačno, stvari pomjere sa mrtve tačke.
“Uslovi u kojima žive Marinkovići su nedostojni čovjeka. Mogu sa sigurnošću da tvrdim da su, među 200 korisnika naše Narodne kuhinje, oni najugroženiji, kada je riječ o uslovima života – bez toaleta, vode, struje, grijanja, a pritom, Gordanin suprug je toliko obolio da nema ni kontrolu nad svojim fiziološkim potrebama, kupaju se na ulici. Možda smo u najgorem, a možda, sa druge strane, u najboljem trenutku, pokrenule ovu akciju. U vrijeme prijeteće opasnosti, kakva je koronavirus, upravo ovakvi objekti u kojima žive višečlane porodice dovode do opšteg zdravstvenog rizika, ne samo po te familije, već i za ostalo stanovništvo u njihovoj blizini”, istakla je Ljiljana Vujović, predsjednica NVU “Žene Bara”, koja je navela da bi bilo lijepo da i u Baru, poput Podgorice, bude izgrađeno naselje za romske porodice.
“Ponovo smo aktuelizovale ovo pitanje o pomoći porodici Marinković, ali, mi smo, i u NVU ‘Žene Bara’ i u NVO ‘Povjerenje’, svjesne da je to nemoguće bez podrške institucija, kako sa lokalnog, tako i sa državnog nivoa. Znamo da i HELP pomaže u ovakvim situacijama, a pomoći će nam i donatori. Iskreno se nadam, i kao predstavnica nevladinog sektora i kao ljekarka, da će se jednom zasvagda, riješiti pitanje Sokolane”, kazala je dr Gina Masoničić, predsjednica NVO “Povjerenje”.
Gordana Marinković se zahvalila humanim damama Bara: “Mi smo zadovoljni i bili bi srećna porodica, ako se to ostvari. Sakupiću novac da, kada dobijemo smještaj, pripremim kafu i piće da se počastimo. Odmah ću da dovedem moju kćerku iz Dobrote da bude sa nama”, planira, ponovo sa suzama u očima ova napaćena žena.
Juče je u barskom Centru za socijalni rad održan sastanak sa članicama ove dvije nevladine organizacije, kojem je prisustvovao i predstavnik Opštine Bar. Iskazana je spremnost da se pruži podrška ovoj nužno potrebnoj inicijativi.
Do sada, za dvije sedmice, od kada je upućen apel za pomoć, sakupljeno je 3.800 €. Donatori koji žele i imaju mogućnosti, novac mogu uplatiti na žiro račun otvoren kod Lovćen banke, broj 565-3443-40, ili donijeti u prostorije Narodne kuhinje i ordinaciju dr Gine Masoničić.