Gost programa Radio Bara danas je bio Goran Kuševija generalni direktor Direktorata za socijalno staranje i dječiju zaštitu u Ministarstvu rada i socijalnog staranja.
“Portfolio generalnog direktorata za socijalnu i dječju zaštitu je veoma širok. Velika je lepeza prava i usluga koje se ostvaruju preko Centara za socijalni rad i preko institucija sistema. Na nivou Crne Gore je 53.600 korisnika nekog od prava iz oblasti socijalne zaštite. To je ono što država obezbjeđuje građanima Crne Gore. Istovremeno i lokalne samouprave građanima obezbjeđuju pojedina prava i usluge iz oblasti socijalne zaštite, ali oni o tome vode posebnu evidenciju”, kazao je Kuševija.
Kako je naglašeno, ova brojka predstavlja značajan broj korisnika koje se obraćaju institucijama sistema, pretežno Centrima za socijalni rad, posredstvom kojih ostvaruju svoja prava. Ključna od tih prava su: dodatak za tuđu njegu i pomoć i materijalno obezbjeđenje.
“U Crnoj Gori je 8.500 korisnika materijalnog obezbjeđenja, a 19.000 korisnika dodatka za njegu i pomoć. Naknada za njegu i pomoć se ostvaruje isključivo na osnovu zdravstvenog stanja, na osnovu invaliditeta, ili određenih oboljenja. O tome odlučuju Komisije koje razmatraju aplikacije za odobrenje ove vrste pomoći. U barskoj opštini je 933 korisnika dodatka za njegu i pomoć, dok je korisnika materijalnog obezbjeđenja 371, što je mnogo manji broj u odnosu na druge crnogorske gradove sa približnim brojem stanovnika. Razlog je u tome što je Bar primorska opština, bogatija, a nezaposlenost je manja nego što je to slučaj sa sjeverom”, rekao je Kušelija.
On je objasnio da se svim pomenutim kategorijama pomaže kroz uključivanje u ostvarivanje prava, a, kako je istakao, “grad Bar prepoznao je i značaj Narodne kuhinje, koja zahvaljujući nevladinoj organizaciji koja je osnovala i saradnji sa gradom funkcioniše na ovom području”.
“U saradnji sa lokalnom upravom i nevladinim sektorom trenutno razmatramo otvaranje dnevnog boravka za djecu. Siguran sam da ćemo u narednom periodu otvoriti dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju. U Baru već postoji dnevni boravak za stara lica koji organizuje Caritas Barske nadbiskupije, a u razgovoru sa lokalnim vlastima došli smo na ideju da se gradi i starački dom, kako bi građani svoje treće životno doba provodili u svom gradu”, kazao je on.
Intencija je da se kroz geronto program i druge vrste usluga integrisane kroz domene zdravstva i socijalne politike, korisnicima pruži što duža usluga, kako bi se usporila institucionalizacija.
“Tu su bitni i članovi porodice, prijatelji komšije, tek kada dođu dođu u situaciju da su potpuno zavisni od druge ličnosti, ili pomoći sistema, treba da se opredijele za dom, kao drugi izbor. Takve ideje generalno razvijamo u Crnoj Gori, a posebno su nam u fokusu siromašnije opštine na sjeveru, gdje je za 15 opština organizovan uspješan rad geronto domaćica. Tamo je za 1.200 korisnika, angažovano 120 domaćica. To je sjajna priča, već godinama pružamo tu vrstu usluge i kroz evaluaciju koju smo postigli opravdala je svoje postojanje”, objasnio je generalni direktor Direktorata za socijalno staranje i dječiju zaštitu.
Kuševija se osvrnuo i na problem maloljetničke delikvencije.
“U primorskim opštinama izražena je maloljetnička delikvencija, naročito tokom sezone. Veliki broj maloljetne djece dolazi da radi iz država okruženja, zbog čega nerijetko tokom noći pozivaju radnike Centara za socijalni rad i u saradnji sa policijom preduzimaju određene aktivnosti, poput identifikacije, evidentiranja prestupništva, ili krivičnog djela, vraćanja u zemlju porijekla i sl. Ove aktivnosti radimo sinhronizovano sa prihvatilištima za djecu žrtve nasilja, prihvatilištima centra za podršku djeci i porodici i dr.”, kazao je i pojasnio kakvu dodatnu podršku daju djeci bez roditeljskog staranja:
“Naše Ministarstvo organizuje i podršku obezbjedjivanja stana za djecu bez roditeljskog staranja koja napuštaju dom, a postala su punoljetna. Obezbjeđujemo im stan i pomažemo da krenu dalje. To je podrška koja se pruža uz uslugu i pomoć radnika Centra za socijalni rad. Nakon što se zaposle, napuštaju stan, a u njega dolazi neko drugi sa jednakom potrebama”.
Generalni direktor Direktorata za socijalno staranje i dječiju zaštitu je podsjetio da će u Baru uskoro nići zgrada za potrebe penzionera.
“U opštini Bar danas će biti postavljen kamen temeljac za izgradnju zgrade penzionera, tako da će oni koji nemaju riješeno stambeno pitanje moći po povoljnim uslovima da kupe stan. Ovakav socijalni program koji se pruža i preko nas, ali i preko Fonda PIO nema niko u okruženju. Za penzionere je potpisan ugovor i za zimnicu, nabavku jagnjadi, u čemu je mnogo pomogao potpredsjednik Vlade Milutin Simović. Za penzionere je obezbjeđivano i ljetovanje u hotelu sa 4 zvjezdice, a nedavno je izmijenjen i Zakon o penzijskom invalidskom osiguranju koji je donio određene povoljnosti ljudima koji žele da se penzionišu u ovom periodu. Sve to govori o odlučnosti Vlade i njenim naporima da starijoj populaciji, omogući kvalitet i stabilnost redovnih socijalnih davanja i penzija”, zaključio je Kuševija.