Vrhunski kuvar Dejan Aleksić otkriva recepte za ukusne gastronomske kreacije

Gost Tamare Marković u emisiji “Jutro pod Rumijom”, na talasima Radio Bara, bio je profesor kulinarstva Dejan Aleksić. Dejan je nagrađivani kuvar i među prvima u Crnoj Gori je dobio titulu svjetskog sudije u kuvanju. Pored toga što predaje u barskim i ulcinjskim srednjim školama, svoje učenike vodi na razna takmičenja u regionu. Tu nije kraj angažmanu ovog iskrenog zaljubljenika u gastronomske tajne – dostojan je predstavnik Crne Gore i u svojstvu sudije na međunarodnim takmičenjima u kulinarstvu.

Počelo je vrijeme praznovanja, okupljanja, druženja, gustiranja hrane i pića… Za one koji  žele da naprave otklon od stereotipa, budu pomalo hrabri i svoje najdraže obraduju nekim novim ukusima, bojama, mirisima i maštovitim kombinacijama na trpezi, mag kulinarstva otkriva nekoliko tajni. 

RB/BI: Koliko dugo se bavite ovim poslom i otkud ljubav prema kulinarstvu?

Aleksić: U kulinarskoj priči sam od svoje petnaeste godine, dakle skoro 25 godina sam direktno vezan za kuvarstvo. Posljednjih 13 godina radim kao profesor kulinarstva u Baru i Ulcinju.

RB/BI: Da li ste imali neke idole kada ste počeli da se bavite ovim poslom, čiji recepti su Vam se najviše dopadali i koje ste koristili na početku karijere?

Aleksić: Kao mlađi sam sanjao da budem kao Stevo Karapandža, Milijan Stojanić… Imao sam čast i privilegiju i da upoznam Steva, jer je on, pored toga što je vrhunski kuvar i čovjek, i međunarodni sudija. Tako da mogu da kažem da mi se jedna želja ostvarila. Sa svojim idolom sam bio jednak – sudili smo zajedno na međunarodnim takmičenjima. Takođe, volio bih da napomenem da sam kulinarstvo prvo zavolio gledajući svoju majku, pa je i to jedan od razloga zašto sam danas to što jesam.

RB/BI: Često čujemo pojam “mediteranska kuhinja”, možete li nam reći o kakvoj se kuhinji radi?

Aleksić: Mediteranska kuhinja je kao lepeza, a zastupljena je u svim primorskim zemljama ovog dijela Evrope – Grčkoj, Italiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori… U toj kuhinji dominiraju morski plodovi, masline, sirevi. Ne želim da zaboravim Italiju koja je čuvena po tjestenini. U toj zemlji vlada izvanredan spoj jela sa tjesteninom, morskim plodovima, maslinama, ribom.

RB/BI: Zamolila sam Vas da ovom prilikom za naš slušaoce/čitaoce otkrijete nekoliko neobičnih a, ipak, recepata koji nisu suviše komplikovani.

Aleksić: Vodio sam se time da jela budu ukusna, ekonomična, za svačiji džep.

Predjelo:

2  namaza/ salate

Potreban nam je fini hrskavi hleb. Vjerujem da svi imamo omiljeni. A, ako sami pravimo, predlažem da u toplu vodu sa kvascem dodamo kašiku meda ili kocku šećera, da ljepše naraste.

U želji da iskoristimo blagodeti barskog kraja, prva za predjelo je salata od šipka, a druga je nešto klasičnija varijanta – salata od badema.

Salata od šipka/nara

– 1/2 kg kukuruza obarenog u slanoj vodi

– 4 narendane šargarepe

– 1 narendana svježa cvekla

– zrna od 3-4 šipka

– 100 gr. prepečenog susama

Sjediniti uz kašiku maslinovog ulja i kašiku alkoholnog sirćeta.

Salata sa bademom

– 500 gr. feta sira ili nekog sličnog

– 1 pavlaka,

– 200 gr. praške šunke isjeckane na kockice,

– 200 gr. pečenih i izmrvljenih (u blenderu) badema,

– 3-4 kisela isjeckana na kocke krastavčića.

Sjediniti. (Ako je previše gusto, razrijediti sa malo mlijeka)

Za glavno jelo predlažem zapečene šnicle i salatu od pečenih paprika. Napomenuo bih da uz ove šnicle odlično ide riža sa porim lukom i pečurkama. (To ostavljam kao mogući dodatak, a sada dijelim recepte za dva provjerena gurmanluka)

Zapečene šnicle

U plehu rastopiti 100 gr. maslaca, pa u rastopljen maslac uvaljati 1/2 kg šnicli od pilećih ili ćurećih filea (umočiti ih sa obje strane, da budu sočnije).

Zatim ih preliti smjesom od: 2 pavlake (20% m.m), 2-3 isjeckana čena bijelog luka, 1 kašike prezli, 1 kašičice brašna i malo soli.

Zapeći na 200 stepeni.

Salata sa pečenim paprikama

– 1 pori luk srednje veličine isjeckati na kolutiće

– 4 paradajza, takođe isjeckati

-8-10 isjeckanih pečenih paprika

-4-5 čenova bijelog luka

– sjeckan peršun

-malo sjeckane ljute papričice

-maslinovo ulje, so, biber.

Sve izmiješati i služiti.

Slatkiš, jednostavan a popularan! U pripremi uživaju i dječji brzi prsti!

Domaća verzija Ferrero Rocher kuglica

– 200 gr. pečenih lješnika usitnjenih u blenderu

– 200 gr. krema (Eurokrem, Nutella…)

– 200 gr. napolitanki sa lješnikom, slomljenih na sitnije komadiće

Sve sastojke sjedinimo, pravimo loptice i stavljamo ih u papirne korpice. Napomena: kuglice će se bolje oblikovati ako malo pokvasimo dlanove.

RB/BI: Dejane, šta je to što Vi volite da spremate vašim najbližima, čemu se oni najviše obraduju?

Aleksić: Uglavnom volim da im spremam ribu. Pored ribe volim da pripremam i piletinu punjenu suvim šljivama, kozjim sirom, a dresing može da bude sok od pomorandže sa medom i ruzmarinom, servirano na nekoj palenti sa maslinama. Ja volim da eksperimentišem, tako da su uvijek prisutne neke varijacije.

Share.

Comments are closed.