Vlada Japana obezbijedila je donaciju u iznosu od 62.500 eura Javnoj zdravstvenoj ustanovi Opšta bolnica „Blažo Jošov Orlandić“ za nabavku opreme u cilju osavremenjavanja i poboljšanja uroloških usluga ove zdravstvene ustanove.
Projekat je, kako je objašnjeno na današnjoj ceremoniji primopredaje donacije za nabavku medicinske opreme barskoj bolnici, dio kontinuirane podrške Vlade Japana razvoju zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, sa fokusom na unaprjeđenje kvaliteta života građana.
„Iako skromna, Opšta bolnica se razvija i napreduje u svim aspektima djelatnosti. Imali ste priliku da vidite da se širimo i prostorno i kadrovski i da ulažemo u osavremenjavanje nabavkom nove medicinske opreme. Bolnica i ne mora da bude velika, ali treba da ima sve ono što je čovjeku potrebno – bilo da se radi o pacijentu, doktoru ili terapeutu u širem smislu“, poručio je direktor Opšte bolnice Bar dr Igor Karišik, izražavajući zahvalnost Vladi i narodu Japana jer su „prepoznali potrebe, želje i pomogli na ovako lijep način“.
„Donacija podrazumijeva nabavku sofisticiranih, modernih aparata – laparoskopskog stuba i bipolarnog resektoskopa, čime će rad u operacionoj sali biti značajno unaprijeđen. Sa ponosom želim da istaknem da su naši urolozi ovladali širokim opsegom operacija u toj oblasti a, naročito, laparoskopskim procedurama. U barskoj bolnici se izvode laparoskopske nefrektomije, kao i ostale endoskopske procedure, a bipoloarni resektoskop je odličan aparat koji umnogome doprinosi povećanoj bezbjednosti pacijenta“, naglasio je dr Karišik.
Objasnio je da se uz pomoć ovog aparata postiže preciznije i bolje kontrolisanje i zaustavljanje krvarenja, sa kojima se urolozi susreću u radu.
„Uzimajući sve ovo u obzir, donacija za mene ima mnogo veći značaj i vrijednost od one izražene cifrom koja je bila potrebna za njegovu nabavku“, podcrtao je direktor Opšte bolnice Bar.
Uz veliku zahvalnost na brizi o pacijentima u Crnoj Gori i volji da se, kako je rekao, zajedno sa medicinskim osobljem osavremeni ovdašnji medicinski sistem, dr Karišik je skrenuo pažnju da, uprkos tome što nas dijeli preko devet hiljada kilometara, narodi Japana i Crne Gore, imaju mnogo sličnosti.
I otpravnik poslova Ambasade Japana, Tecuja Cubota je uvjeren da će ovo biti važan korak ka modernizaciji medicinske opreme i poboljšanju kvaliteta zdravstvene zaštite.
„Opšta bolnica će ubuduće moći da pruži efikasniju i bezbjedniju uslugu pacijentima, čime direktno doprinosimo poboljšanju kvaliteta života građana. Ovaj projekat je dio šireg angažmana Vlade Japana, koja više od dvije i po decenije podržava lokalne zajednice kroz projekte za osnovne potrebe stanovništva ‘POPOS’. Do sada je u Crnoj Gori realizovano skoro šezdeset projekata u oblastima zdravstva, obrazovanja, socijalne zaštite i komunalnih usluga čiji ukupan iznos premašuje tri miliona eura“, istakao je Cubota.
Najavio je da će Vlada Japana nastaviti da stimuliše razvojne strategije Crne Gore, jačajući prijateljske veze između dvije zemlje.
Zahvalnost Vladi Japana na doprinosu razvoju zdravstvenog sistema Crne Gore iskazala je i državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja, Slađana Perišić.
„Zahvaljujući donacijama naroda Japana od 1998. godine u Crnoj Gori je u oblasti zdravstva realizovano 18 projekata vrijednosti više od milion eura. Ulaganje u zdravstveni sistem ima za cilj da se podigne kvalitet usluga u zdravstvenom sistemu i unaprijedi zdravstvena zaštita građana, što predstavlja strateško opredjeljenje Ministarstva zdravlja“, naglasila je Perišić.
Potpredsjednica Opštine Bar Tanja Spičanović je navela da je vrijedna oprema od velikog značaja za tretman uroloških pacijenata, ne samo sa područja barske opštine, već i čitave Južne regije, pa i šire.
„Pored praktične i upotrebne vrijednosti, ova donacija nosi i simboličnu poruku – saradnja između naroda je, baš kao što je kazao direktor Karišik, bez obzira na njihovu udaljenost, uvijek moguća kada je vođena zajedničkom željom za boljitkom“, poručila je Spičanović i apostrofirala da „ovu donaciju vidimo, ne samo kao pomoć našem zdravstvenom sistemu, već i kao izraz filantropskog duha japanskog naroda, koji svojim primjerom pokazuje da se istinska vrijednost pokazuje onda kada pomažete drugima“.
„Velikodušnost japanskih građana svjedoči o njihovoj posvećenosti jačanju prijateljskih odnosa i poboljšanju kvaliteta života ljudi širom svijeta. Stoga, današnji događaj predstavlja još jedan korak ka zajedničkom cilju – stvaranju društva koje se oslanja na solidarnost, humanost i internacionalno prijateljstvo“, podvukla je Spičanović, poručivši da će japanski partneri u Opštini Bar uvijek imati pouzdanog prijatelja za svaku buduću saradnju koja za cilj ima dobrobit građana.
Ukupan iznos japanske pomoći je, kroz projekte osnovnih potreba stanovništva POPOS „Kusanone“, u Crnoj Gori od 1998. godine dostigao preko tri miliona eura, dok je ukupna pomoć našoj državi u istom periodu premašila 43 miliona eura.