Vučićević: Očekujemo više razumjevanja od društvene zajednice

Udruženje paraplegičara Bar od svog nastanka 2004. godine do danas nije riješilo pitanje prostora za rad i djelovanje ove organizacije. Udruženje broji 70 članova sa medicinskom indikacijom paraplegija, parapareza, kvadriplegija, tetraplegija, amputirani ekstremiteti, cerebralna paraliza i multiplekskleroza.

Ipak, ohrabruje ih, kako navodi predsjednik Udruženja Slavko Vučićević, javno dato obećanje predsjednika Opštine Dušana Raičevića da će se rješavanju prostora za Udruženje paraplegičara Bara pristupiti kroz izgradnju stambenog objekta za penzionere u naselju Popovići.

“Očekujemo u ovoj godini da će lokalna samouprava, u partnerskom odnosu sa Udruženjem penzionera Bara, stvoriti mogućnost da dobijemo adekvatan prostor za rad i funkcionisanje našeg udruženja. Taj prostor, koji bi zadovoljio naše potrebe, bi trebao da ima 30 m2 sa pristupačnim prilazom i sa mokrim čvorom”, kazao je Vučićević.

Do sada su za sastajanje koristili privatne resurse, kao i prostorije regionalnog centra Pošta Bar, s obzirom da je Vučićević na čelu ovog privrednog društva.

Aktivnosti ovog udruženja su prevashodno vezane za pravno zastupanje, lobiranje potreba, upoznavanje članstva sa zakonskim rješenjima i promjenama koje se donose, pomoći kroz ostvarivanje određenih prava.

“Usredsređeni smo na druženje, međusobno pomaganje, podršku… Ono što dolazi do izražaja u posljednje vrijeme, i sa čim se susrećemo, jeste naglašen težak socio-ekonomski položaj, nezavidna materijalna situacija, potreba za sve većom pomoći članovima. Naš budžet je u tom dijelu limitiran, vrlo teško se dolazi do sredstava koja bi se mogla koristiti u svrhe jednokratnih pomoći. Imamo situaciju gdje zahtjevi sve više narastaju, a naše mogućnosti su ograničene“, istakao je Vučićević.

U prošloj godini Udruženje paraplegičara Bar je bilo partner na dva regionalna projekta “Societis” i “Power” a završeni su u februaru ove godine.

“U prvom projektu partneri smo bili sa Caritasom Crne Gore, on je trajao četiri godine. Nosilac ovog projekta je Caritas Srbije, finansirala ga je Evropska unija, a realizovan je u sedam zemalja jugoistočne Evrope. U drugom projektu se radilo na stvaranju novih mogućnosti za rad, zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom. Nosilac ovog projekta je Caritas Bosne i Hercegovine, a partneri u Crnoj Gori su bili Caritas Barske nadbiskupije, Udruženje paraplegičara Bar i Biznis start up centar. U okviru ovog projekta se itekako uticalo na povećanje zapošljivosti osoba sa invaliditetom i njihovo napredovanje u poslu“, zadovljno je kazao Vučićević.

Kako se Udruženje paraplegičara Bara vodi kao nevladina organizacija sa posebnim statusom, za ovu godinu imaju u planu da Opštini Bar predaju finansijske planove, i u tom dijelu očekuju sredstva za tzv. “hladni pogon”.

“Nastaviće se i u ovoj godini u pravcu aktivnog zastupanja osoba sa invaliditetom, zaštite njihovih prava i potreba, iniciraće se određene aktivnosti kada je u pitanju zakonodavni okvir i njegovo usaglašavanje sa standardima Evropske unije, pokušaćemo da popravimo socio-ekonomski status osoba sa invaliditetom. Očekujemo više razumjevanja od društvene zajednice, pokrenuto je niz pitanja oko regulisanja i jedinstvenog tijela vještačenja kada je oblast invalidnosti u pitanju, kako bi izbjegli ogromnu administraciju i probleme oko izlazaka na različite komisije kod ostvarivanja prava iz socijalne i dječije zaštite, prava na rad i zapošljavanje, kod fonda za profesionanu rehabilitaciju…“, objasnio je Vučićević.

On ističe da, kada je riječ o zapošljavanju osoba sa invaliditetom, stanje se znatno popravilo, te da se odnos poslodavca, ali i državnih institucija i lokalne samouprave mnogo promijenio u pozitivnom smislu.

“Povećanju zapošljivosti osoba sa invaliditetom uticalo je i donošenje Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji. Ovaj zakon je predvidio određene benefite poslodavcima – subvenciju zarade, subvenciju troškova asistenta-pomagača u radu, opremanje radnog mjesta. Poslodavci prepoznaju benefite zapošljavanja osoba sa invaliditetom, koriste zakonsko pravo. Isto tako, koliko raspolažem informacijama sa teritorije opštine Bar, i osobe sa invaliditetom koje su se zaposlile, itekako daju svoj ravnopravni doprinos i angažuju se da opravdaju povjerenje poslodavaca kroz radni angažman“, kazao je on.

Vučićević je naveo i da prepreke u Baru i dalje postoje i da se ne poštuje Zakon o planiranju prostora i izgradnju objekata kada je u pitanju pristupačnost  i poštovanje utvrđenih standarda.

“U situaciji smo da imamo improvizaciju. Napravljene su rampe koje ne mogu da koriste ni zdrave sobe, a ne one koje se kreću uz pomoć štaka i invalidskih kolica. U tom dijelu smo odlučni da reagujemo na način što ćemo prijavljivati takve neadekvatno urađene pristupne rampe i ulaze. Ono što ohrabruje je razumjevanje lokalne samouprave i Sekretarijata za urbanizam. U više navrata smo imali sastanke sa predstavnicima ovog seketarijata, i tema je bila pristupačnost lokalne samouprave i objekata koji su u njenom vlasništvu“, zadovoljno je kazao.

U Baru je prioritet da se krene sa izgradnjom socijalnih stanova za regulisanje i rješavanje pitanja stanovanja ove populacije, sa servisima personalne asistencije, podržanog stanovanja…

“To je nešto što je neophodno jer imamo određeni broj  članova koji žive sami i koji su bukvalno oslonjeni na udruženje. Konstatno zastupanje i lobiranje potreba osoba sa invaliditetom će nama biti prioritet svih prioriteta i borba za unaprijeđenjem položaja u ovom gradu”, zaključio je Vučićević.

Share.

Comments are closed.