Vujošević: Strip je spoj literature i vizuelne umjetnosti

Drugi Festival stripa okončan je prošlog vikenda u Baru. O utiscima sa manifestacije razgovarali smo sa Andrijom Vujoševićem, autorom i idejnim tvorcem Festivala.

RB/BI: Prošle godine probili ste led organizovanjem Festivala stripa u Baru, ove je bilo dosta gostiju iz regiona. Kakvi su njihovi utisci?

Vujošević: Jako pozitivni. Najbolje o tome govori komentar Ana Omi iz Beograda. Ona je rekla da joj je vikend bio kao san i da slijedi povratak u pravi život. To je najbolje opisalo ovaj događaj, nadam se da i ostali gosti nose slične utiske.

RB/BI: Koliko je bilo autora?

Vujošević: Bilo je sedam autora iz Crne Gore i troje iz regiona, što je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu. Nadamo se da će ih sljedeće godine biti makar dvostruko više.

RB/BI: Za kraj, publiku ste obradovali koncertom.

Vujošević: Da, koncert “Grupe 9,” malo žešći zvuk. Pošto je strip alternativna umjetnost, željeli smo nešto što se uklapa s njim, da zaokruži i zatvori taj događaj.   

RB/BI: Kad je Festival stripa u pitanju, Vi ste idejni tvorac, a organizator je JU Kulturni centar. Da li ste zadovoljni saradnjom sa njima?

Vujošević: Jesam. Sve je dobro proteklo, Festival je održan kako smo zamislili. Malo je bilo problema oko trajanja, trebalo je da bude dva dana a ne jedan, ali smo zadovoljni. Meni je najbitnije da su posjetioci i gosti bili zadovoljni i da jedva čekaju da se desi opet.

RB/BI: Vrijedi pomenuti da ste kroz radionice motivisali i djecu, koja su na kraju mogla i da odnesu kući ono što su radila.

Vujošević: To je bio interesantan plan Darijana Hadžisalihovića, našeg Baranina, koji je počeo da se bavi 3D modelovanjem. Prema originalnom planu bila je predviđena radionica modelovanja gdje bi se radilo sa fimo masom ili nekom glinom, kojoj treba 24 sata da se osuši, da bi sljedećeg dana ofarbali i mogli da odnesu kući. Pošto je festival trajao jedan dan, on je došao na ideju da odštampa tridesetak glava Gruta iz Marvelovog stripa. Napravio ih je kao magnete, koje su djeca mogla da ofarbaju i ponesu kad završe. Neki od naših gostiju, kad su vidjeli da je ostalo nekoliko figurica, bili su oduševljeni idejom, pa su i oni  bojali figure i uzeli ih sa sobom.

RB/BI: Strip ima i svoju priču, mlada osoba koja se time bavi treba da bude višestruko kreativna.

Vujošević: Mi strip gledamo kao vizuelnu umjetnost, ali on je spoj literature i vizuelne umjetnosti. Zato je bilo jako interesantno takmičenje u crtanju stripova u okviru festivala. Tema je bila „Dvije vode“, jer je Bar grad na dvije vode. Zadatak je bio da se osmisli interesantna priča na tu temu. Naravno, u žiriju su, da ne bi mi bili pristrasni, bili gosti Festivala. Ja sam bio oduševljen njihovim idejama i pričama koje su razradili, a i žiri je bio prijatno iznenađen činjenicom da su za kratko vrijeme napravili cijeli koncept stripa. Koliko su bili dobri govori činjenica da je bilo teško izabrati najbolje među njima, pa je žiri odlučio da dodijeli dvije nagrade za treće mjesto.

RB/BI: Vi ste na čelu NVO Vint art. Od skora se bavite i izdavačkom djelatnošću. Kakvi su vam planovi na tom polju?

Vujošević: Prije nekoliko dana smo potpisali ugovor sa Opštinom Bar o finansiranju projekta o izdavanju stripova. Plan je da odštampamo hiljadu stripova cnogorskih autora, da ih promovišemo svugdje po Crnoj Gori i regionu. Idemo na festival Oho ho u Hrvatskoj, zatim idemo na “Strip vikend” u Novi Sad, pa u Beograd i promovišemo crnogorske autore. Planiramo da pravimo i majice i postere, da ojačamo crnogorsku scenu. Sve je počelo festivalom, ali zaokružiće se izdavaštvom. Plan je da Bar i Crnu Goru stavimo na svjetsku mapu stripa.

RB/BI: Kakva je budućnost stripa u našem gradu?

Vujošević: Mislim da je jako svijetla, jer imamo sve više polaznika na radionicama koje držimo u Gradskoj biblioteci. Veliko je interesovanje mladih za crtanje stripova, crtanje mange, digitalno crtanje, web comics. Dosta polaznika sa radionica došlo je na festival, upoznalo autore iz Crne Gore i regiona. Cijeli koncept naše izdavačke kuće je da otvorimo prostor za mlade, da vide da mogu time da se bave, da ne budu obeshrabreni, i da imaju gdje da pokažu svoju umjetnost. Plan je da ako ne budemo imali mini festivale tokom zime i jeseni, makar da imamo izložbe i promocije, makar dva puta godišnje, kao i Festival jednom godišnje.

Share.

Comments are closed.