Vuković: Projekti NVO Osmijeh za pripadnike OSI

Gost emisije “NVO Impulsi” bio je profesor u penziji i NVO aktivista Slobodan Vuković, koji je govorio o aktivnostima nevladinog udruženja “Osmijeh”, na čijem je čelu od juna 2019. godine.

Kako ističe Vuković, ovo udruženje osnovano je sa ciljem očuvanja psihičkog i fizičkog zdravlja mlađe populacije sa posebnim naglaskom na djecu, adolescente, djecu sa smetnjama u razvoju i djecu ranjivih grupa, kao i populaciju stariju od 27 godina sa intelektualnim smetnjama. Rade na podizanju nivoa svijesti i građanske kulture o pravima OSI i marginalizovanih grupa u interesu jačanja porodice i zajednice.

Posebno je ponosan zbog toga što je do sada pet OSI ispunilo neophodne uslove za invalidsku penziju. “To je njima olakšanje, a meni satisfakcija. Sakupljenih godinu dana radnog staža daje im velike šanse. Dvije OSI koje su sada u javnim radovima imaće četiri mjeseca radnog staža. Kad se ovaj ciklus završi, jedna od njih će imati 11 mjeseci radnog staža i sa još nekim projektom on će ispuniti uslov za penziju”, ističe Vuković.

“Djelokrug rada NU ‘Osmijeh’  je bukvalno starosna lepeza, od djece do starijih. Sa nevladinim organizacijama ‘Društvo roditelja djece sa posebnim potrebama’ i ‘Adria’ imamo odličnu saradnju. Ako udružimo sva sredstva i resurse koje imamo možemo da ostvarimo odlične rezultate”, smatra Vuković.  

U posljednje tri godine učestvovali su u projektima koje je finansirao Zavod za zapošljavanje Crne Gore, a trenutno realizuju dva – jedan sa ZZZ CG, drugi sa NVO “Adria”.

U sklopu projekta NU “Osmijeh”, dvije OSI sa intelektualnim smetnjama rade na u plasteničkoj proizvodnji povrća. Ovaj projekat je počeo u avgustu i završava se krajem novembra.

U okviru drugog projekta “Zaštita od diskriminacije i osnaživanje djece i mladih OSI kao i OSI 27+ sa intelektualnim smetnjama”, koji finansira Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, osmoro djece iz porodica slabijeg imovnog stanja, tokom sedam mjeseci, dva puta nedjeljno, imaće besplatne logopedske tretmane.

“Mi gledamo da to budu djeca kojima je to stvarno neophodno i čiji roditelji ne bi imali sredstava za to. Uključeno je i pet osoba sa invaliditetom starijih od 27 godina. Imamo i radnog terapeuta kao vaspitača za djecu i starije sa smetnjama u razvoju. Organizujemo druženja sa djecom koja nemaju smetnji u razvoju, da bi razbili predrasude. Međusobno se upoznaju, prihvate i to je prava mjera socijalizacije i integracije u društvo”, zaključuje Vuković.

Share.

Comments are closed.