Predsjednik Mjesne zajednice, dr Jovo Krstajić, direktor d.o.o. Sportsko-rekreativnog centra, Božidar Janković i odbornica u SO Bar, dr Marija Markoč, uručili su zahvalnicu Milosrdnim sestrama Svetog križa u Starom Baru za bezuslovnu požrtvovanost i humanitarni rad, a Dječjoj kući „Teo“ poklonili pribor za crtanje i pisanje, kao i mnoštvo društvenih igara, kako bi im vrijeme provedeno u vrtiću bilo ispunjeno na što kvalitetniji način. Tom prilikom, mališani su dječjim pjesmama, posvećenim Danu oslobođenja Bara, ispunili radošću i ozarili lica svih prisutnih.
“Bar je trenutno jedini crnogorski grad u kojem žive i djeluju Milosrdne sestre Svetoga Križa, i to punih 76 godina. Dolazak časnih sestara u Bar bio je od neprocjenjive važnosti, s obzirom na tadašnji nedostatak stručnog kadra. Vrijedan rad, prvo šest časnih sestara na internom i infektivnom odjeljenju Opšte bolnice Bar, a kasnije čak trideset i šest, generacije Barana će zauvijek pamtiti. Uz bezuslovno požrtvovan rad u bolnici, časne sestre su redovno pružale kućnu njegu pacijentima, a čitavu zajednicu obasipale svojim vedrim duhom, ljubaznošću i razumijevanjem koje ne poznaje granice.
Njihov humanitarni rad nakon razornog zemljotresa u aprilu 1979. godine prepoznao je i Bar, ali i tadašnja SFRJ, kada je nedavno preminula sestra Arnolda Harmicar najprije dobila ‘Povelju Društva zdravstvenih radnika Crne Gore’, a za naročite zasluge u pružanju pomoći ranjenicima i bolesnicima, predsjednik SFRJ, Josip Broz Tito, odlikovao je Ukazom broj 135 od 9. XI. 1979. godine i dodijelio ‘Orden rada sa srebrnim vijencem’, koji joj je uručio tadašnji predsjednik Opštine Bar, Blažo Orlandić.
Danas, časne sestre u Dječjoj kući „TEO“ nastavljaju da njeguju vrijednosti koje su ‘barski anđeli’ donijeli sa sobom u Bar. Vrhunski odgoj, stručnost, ljubav prema djeci, prirodi, domovini, kreativnost, talenti, zdrava ishrana i izuzetna čistoća su samo neki od utisaka kojima se ispuni duša svakog ko posjeti ovu vaspitnu jedinicu nadomak zidina Starog grada Bara. One podjednako posvećeno rade i sa djecom sa smetnjama u razvoju, podučavaju djecu engleski i italijanski jezik, organizuju vježbe i interaktivni rad sa fizioterapeutima, logopedima, školovanim muzičarima, glumcima, ljekarima, ekolozima, agronomima, sportistima. Svaka porodica čije dijete pohađa pomenuti vrtić postaje prijatelj sa časnim sestrama, poziva ih na proslavu krsne slave, Božića, Uskrsa i ostalih praznika, jer svaka njihova aktivnost protkana je toplinom, vedrinom i najčistijom ljubavlju.
Njihova ljubav i požrtvovanost urezala je vječni trag u Stari Bar, i pustila korijenje u vidu stabla masline koje i nakon toliko godina i dalje raste i plodonosi, šireći osjećaj mira, topline, vedrine, prijateljstva i najčistije ljubavi – prema djeci, njihovim porodicama i svim stanovnicima našeg grada. ‘barski anđeli’ su najljepši simbol multikulturalnosti i suživota po kojem se naš grad prepoznaje širom svijeta” kaže se u saopštenju.