U organizaciji Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika “Nekazano” iz Bara, od 2. do 4. septembra je održan peti Međunarodni festival ljubavne poezije “Pjesnik – Svetionik”, uz učešće umjetnika iz Bara, Crne Gore, Srbije, Holandije, Sjeverne Makedonije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Prvog dana susreta, po ustaljenom običaju, pjesnici su kod svjetionika na sekundarnom lukobranu održali svojevrstan perfomans, a pridružio im se zamjenik ambasadora Slovačke u Crnoj Gori Pavol Krutosik. U galeriji “Velimir A. Leković” održana je potom promocija dvije knjige: “Ružičasto sunce” bugarske autorke Dimane Ivanove i “Izabrane pjesme” Milice Honđo, bosanske pjesnikinje. O “Ružičastom suncu” govorila je Safeta Osmičić, prevodilac ovog djela, a o svojoj knjizi pričala je Milica Honđo, posebno ističući sudbinu sina Harisa koji se često pominje u njenim pjesmama, a koji je stradao u ratu u BiH. U muzičkom dijelu programa nastupila je Natalija Novaković, izvodeći a capella etno muziku.
Iste večeri, predsjedniku Udruženja “Nekazano” Labudu Lončaru uručene su četiri nagrade i povelje – poljska “Ianicius Prize”, makedonski “Ohridski biser 2022”, diploma Kulturnog centra “Hadži Ruvim” iz Lajkovca, kao i priznanje “Žar ognjišta” ispred udruženja “Naše ognjište”.
Druge večeri promovisano je književno stvaralaštvo Gorana Radičevića, potpredsjednika udruženja “Nekazano”, glavnog urednika časopisa za haiku, te zbornik “Pjesnik – Govorim 5”. O Radičeviću su govorile pjesnikinje Gordana Srećković iz Holandije i Nada Karadžić iz Beograda, a publici se obratio i autor. Za najbolju pjesmu u zborniku “Pjesnik – Svetionik 5”, žiri je proglasio rad “Moja košulja” Nataše Lečić.
Ispred Ministarstva kulture, Udruženja književnika Srbije, Svesrpskog otadžbinskog sabora i Turističke organizacije Srbije, doc. dr Rade Vučićević je Labud Lončaru dodijelio Povelju cara Konstantina i carice Jelene “za nemerljiv, nacionalni doprinos srpskoj pisanoj riječi, njenom rodoljublju, pravoslavlju, tradiciji i drugim trajnim vrijednostima naše kulturne istorije”.
Labud Lončar je istakao kako “Nekazano” proslavlja jubilej – pet godina postojanja: “Kada smo razgovarali sa nekim od naših prijatelja, nijesu mogli da vjeruju da postojimo samo pet godina – bili su ubijeđeni da postojimo petnaest godina, toliki trag smo ostavili u istoriji i kulturi grada Bara i šire. Udruženje objavljuje dva časopisa, posjeduje portal za kulturu i umjetnost, objavilo je osamdeset naslova knjiga i časopisa i priredilo oko dvesta promocija i dvije likovne izložbe. Promovisalo je mlade stvaraoce – dvoje je objavilo knjige poezije”.
Tokom sva tri dana Festivala, pjesnici su na književnim večerima govorili svoje stihove, a slobodno vrijeme proveli u organizovanim obilascima znamenitosti i prirodnih ljepota Bara.