Drugi dio projekta “Ogledna bašta”, kojeg od kraja avgusta realizuje Društvo roditelja djece sa posebnim potrebama Bar, završen je proteklog vikenda na zadovoljstvo organizatora i učesnika. Projekat preko grant šema finansira Zavod za zapošljavanje Crne Gore, u saradnji sa partnerskim udruženjem NVO “Osmjeh” iz Bara. Od danas je sedmoro od osmoro korisnika zaposleno na period od sedam mjeseci.
Projekat “Ogledna bašta” kojeg realizuje Društvo roditelja djece sa posebnim potrebama Bar, odvija se po planu i programu. Projekat preko grant šema finansira Zavod za zapošljavanje Crne Gore, u saradnji sa partnerskim udruženjem NVO “Osmjeh” iz Bara.
Nastao je sa namjerom da se kroz obuku za proizvodnju i gajenje povrća u zaštićenom prostoru u trajanju od dva mjeseca, osobe sa invaliditetom pomognu i osnaže.

”Nakon teorijske obuke, oko 700 kvadrata je pokriveno zasadima. Sedmoro od osam učesnika od danas je zaposleno na period od sedam mjeseci po ugovoru o radu. Dvoje najuspješnijih će potom nastaviti radni angažman još devet mjeseci”, kaže profesor Slobodan Vuković iz Udruženja roditelja djece sa posebnim potrebama, koji ističe da su se učesnici projekta kao ekipa izuzetno dobro uklopili i da su radiloi vrijedno i posvećeno.
“Po završetku projekta zainteresovani će moći da uzmu zemlju u zakup i sa već postojećim plastenicima nastave proizvodnju kao mini zadruga. OSI koji imaju svoju zemlju mogu da organizuju sopstvenu proizvodnju uz lično angažovanje i eventualno dobijanje kredita za samozapošljavanje koje daje država. Na taj način će imati mogućnost da pod povoljnim uslovima nastave uzgajanje povrća. Obučene OSI potom mogu stupiti u kontakt sa nekim registrovanim proizvođačem ili prodavcem povrća sa teritorije Bara i raditi kao njihov kooperant”, preporuka je Vukovića.

Osnovni ciljevi projekta su poboljšanje materijalnog statusa lica sa invaliditetom, smanjenje broja nezaposlenih među tom osjetljivom populacijom, afirmacija mogućnosti lica sa invaliditetom, motivisanje i podsticanje ostalih nezaposlenih lica sa invaliditetom da se aktiviraju u pronalaženju zaposlenja, te razvoj partnerstva između NVO i privatnog sektora.
Polaznici radionica dobili su i važne psihološke smjernice, a kako Vuković procjenjuje, od značaja je i angažovanje asistenta za pomoć, kao i učešće zaposlenih OSI u besplatnoj raspodjeli proizvoda. Da bi ovaj angažman učesnicima protekao što rasterećenije i ljepše, organizovali su i brojne sportsko- rekreativne i zabavne aktivnosti, a nije izostao ni edukativno-vaspitni efekat – posjećivali su plastenike, učestvovati i u raspodjeli. Proizvode iz ogledne bašte plasiraće organizacijama koje pomažu socijalno ugroženim kategorijama – crkvi, Narodnoj kuhinji…
Zemljište je za potrebe projekta besplatno ustupila Crkvena opština barska. Plastenici su u Starom Baru, u blizini rijeke Rikavac, na zemljištu u vlasništvu crkve Sveti Nikola.