Završena 18. Sjednica SO Bar

Usvajanjem Strategije razvoja sporta opštine Bar za period 2019-2021. godine (20 glasova “za”), Lokalnog akcionog plana za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u opštini Bar za period 2020-2022. (18 glasova “za”), Izmjenama i dopunama Programa postavljanja, građenja i uklanjanja privremenih objekata na teritoriji opštine Bar (17 glasova “za” i jedan “uzdržan”) završena je 18. Sjednica SO Bar.

Odbornici su pismenim putem upoznati i sa Informacijama o stanju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u opštini Bar za 2018. godinu, dok su o stanju u socijalnoj i dječijoj zaštiti u opštini Bar za 2018. godinu i stanju u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju u opštini Bar za 2018/2019. godinu informisani u obraćanju sa skupštinske govornice direktora Centra za socijalni rad Slobodana Đonovića i resorne sekretarke Zorice Đukić.

Pomoćnik sekeratara Sekretarijata za kulturu, sport i mlade Goran Simić objasnio je da je Strategija razvoja sporta opštine Bar za period 2019-2021. godine usaglašena sa Nacionalnom strategijom u toj oblasti.

“Strategija se ne može praviti za dvije godine. Za taj period se rade operativni planovi kojima se strategija razrađuje. Iako je priloženi dokumenat dobar, on može poslužiti samo kao osnovno polazište za ozbiljnu Strategiju razvoja” – smatra Miloš Šušter (URA). On je naveo da nije u redu da nam “ministar sporta sadi čemprese, da nam otvara dječije igralište u Polju, a ministar prosvjete da nam obećava da će našim parama sanirati sportsku salu škole koja je napravljena prije 50 godina”. Šušter je predložio i da se uradi dokumenat za izgradnju bazena u Baru, a novac će se, kako smatra odbornik URE obezbjeđivati postepeno. 

Predsjednik SO Bar Mićo Orlandić (SD) istakao je da je javnost na prethodnom zasjedanju informisana da su budžetom opredijeljena sredstva za izradu idejnog projekta izgradnje bazena.

Odbornik Asim Andrić (DPS) podsjetio je na značajna ulaganja lokalne uprave, kako u objekte sportske infrastrukture, tako i objekata na sportskim terenima, ali i saradnju sa resornim ministarstvom uz čiju podršku je izgrađena fiskulturna sala u Mrkojevićima i rekonstruisana ona u Gimnaziji. “Smatram da je besplatno bavljenje sportom potrebno, ali je veoma važno istaći da je plaćanje članarine praksa u svim klubovima u okruženju. Troškovi koje klubovi imaju su velike, pa treba donositi racionalne odluke”, kazao je Andrić.

Pomoćnik resornog sekretara je podsjetio da je “samo za rekonstrukciju terena koji su adaptirani za održavanje Igara malih zemalja uloženo oko pola miliona eura”.

“Planirana sredstva u 2020. godinu su 500.000 eura  – 495.000 eura za sportske kolektive i 5.000 eura opredijeljenih za razne manifestacije koje će organizovati naš sekretarijat” – naveo je Simić. On je izrazio nezadovoljstvo što se pozivu na Javnu raspravu u vezi sa izradom Strategije, od 73 predstavnika odazvao samo jedan, dok je jedan bio opravdano odsutan. Ostali nijesu pokazali interesovanje. Pojasnio je da sportski kolektivi imaju pravo da određuju visinu iznosa članarine, dok taj iznos za djecu mlađu od 16 godina ne smije prelaziti 30 eura na mjesečnom nivou.

Na čelu radne grupe za izradu Lokalnog akcionog plana za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana za period od 2020-2022. godine bila je potpredsjednica Opštine Bar Tanja Spičanović, koja je objasnila da on predstavlja dokument kojim će se unaprijediti položaj te populacije.

“Uz to, predstavlja lokalnu platformu za vođenje društveno odgovorne politike prema pitanjima koja su od značaja za suštinsku i održivu integraciju romske i egipćanske populacije u javni život i razvoj opštine. Osnovni princip jeste princip ravnopravnosti i nediskriminacije. Lokalna samouprava Bar do sada nije imala dokument koji se posebno bavi ovom populacijom, njihovim potrebama i rješavanjem specifičnih problema u kojima se nalaze”, kazala je Spičanović i informisala da je izrada ovog dokumenta dio regionalnog plana ROMACTED, zajedničke inicijative Evropske komisije i Savjeta Evrope, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i Opštine Bar, potpisanog 17. jula 2018. godine. 

Vesna Đokvučić (DPS) istakla je da kao ljekar (prim. dr med. specijalista ginekolog i akušer) nikada nije pravila razliku između pacijenata i procijenila da je donošenje ovog Akcionog plana odličan potez. “Šira zajednica mora da prihvati da su oni ravnopravni članovi društva i da imaju prava kao i većinsko stanovništvo. Ipak, svjedoci smo da se oni tako ne osjećaju. Realizacijom ovog plana biće napravljen ozbiljan korak u eliminaciji te distance. Takođe, govoreći s aspekta mog primarnog zanimanja, potrebno je povećati informisanost članova ove zajednice o reproduktivnom zdravlju i uticati da redovno dolaze na preglede, kao i sprovesti kampanju o infektivnim bolesima (sa naglaskom na Romkinje i Egipćanke) i terenske vakcinacije romske i egipćanske djece”, podvukla je Đokvučić. Kao veliki problem markirala je i što pripadnici ove populacije uglavnom nijesu zdravstveno osigurani, a nijesu zanemarljive ni negativne posljedice fizičkog nasilja nad ženama i djecom, te rani brakovi i trudnoće…

I Mićo Orlandić (SD) je usvajanje ovog plana kvalifikovao kao izuzetno važno i podsjetio da se “osnovne vrijednosti jednog društva mjere i time kakav je odnos prema manjinskim populacijama i njihovom ukupnom statusu”.

U ime Sekretarijata za uređenje prostora, Izmjene i dopune programa postavljanja, građenja i uklanjanja privremenih objekata prezentovala je resorna sekretaka Nikoleta Pavićević, koja je objasnila da su izmjene Programa privremenih objekata nastupile nakon inicijativa korisnika prostora za pokretanje izmjena u smislu planiranja novih lokacija i korekcija.

“Organizovali smo javnu raspravu tokom koje je dostavljeno 88 primjedbi, a izvjestan broj ih je pristigao i nakon njenog okončanja. Prema sugestijama iz Ministarstva održivog razvoja i turizma izmijenili smo odluke za 42 lokacije koje su se uglavnom odnosile na mijenjanje površine, na zahtjev korisnika pretvaranje zatvorenih terasa u otvorene, prenamjenu kiosaka definisanih sa ugostiteljskom namjenom, 34 inicijative za rušenje lokcija, dok je devet lokacija za koje nije postojalo interesovanje izbrisan”, navela je Pavićević.

Direktor Centra za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj Slobodan Đonović je, govoreći o stanju u socijalnoj i dječijoj zaštiti u opštini Bar za 2018. godinu, istakao da mnogo pažnje u toj ustanovi posvećuju usavršavanju stručnog kadra i saradnji sa inostranim asocijacijama i institucijama.

“Jedan od prioitetnih zadataka je hraniteljstvo, pa danas imamo 33 djece na hraniteljstvu, od kojih je četvoro iz drugih crnogorskih opština. Praksa je i da naši stručni radnici na Trgu Vladimira i Kosare organizuju promotivne aktivnosti sa ciljem zaštite i prevencije nasilja u porodici. Redovno isplaćujemo i materijalna davanja, a bilježimo smanjenje korisnika materijalnog obezbjeđenja, što ukazuje na socijalnu sigurnost”. zadovoljan je Đonović, koji podsjeća i da su proteklom periodu posredovali u zapošljavanju troje lica sa invaliditetom.

“Socijalna problematika u je našoj državi ‘problem broj 1’ kojeg treba rješavati i svi treba da se uključimo. Iz sveg srca i iskreno tvrdim da Centar za socijalni rad godinama radi posvećeno, a to se vidi po pokazatelju da se broj stanovnika u Baru koji su na materijalnom obezbjeđenju iz godine u godinu smanjuje. To znači da se vezano za socijalnu politiku u gradu dešava nešto pozitivno”, istakla je Branka Nikezić (DPS).

U ime Sekretarijata za kulturu, sport i mlade, Informaciju o stanju u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju u školskoj 2018/2019 prezentovala je Zorica Đukić.

“Predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem obuhvaćeno je 1.502 djece, od kojih 1.423 boravi u JPU ‘Vukosava Ivanović Mašanović’, 36-oro pohađa privatnu ustanovu ‘Mala bajka’, a 43 je u ‘Svetioniku’. U deset osnovnih škola ukupan broj učenika je 4.889. Srednjoškolsko obrazovanje odvija se u dva srednjoškolska centra – Gimnaziji “Niko Rolović” i Srednjoj stručnoj školi. U zgradi Gimnazije u popodnevnim satima odvija se nastava Srednje ekonomsko- ugostiteljske škole. Opština Bar je za 2020. godinu predvidjela novčani iznos od 380.000 eura za obrazovanje.

Miloš Šušter (URA) je podsjetio da u proteklom periodu ništa nije urađeno po pitanju izgradnje novog vrtića u Baru.

“U Skupštini niko ne govori na tu temu, niti ima priče o lokaciji, ne znamo da li se projekat radi, niti ga ko spominje… Danas smo svjedoci pregrađivanja prostorija u vrtiću koji je građen prije 40 godina, a djeca nemaju adekvatne uslove za boravak”, kazao je Šušter i predložio da se pitanje dokle se stiglo sa izgradnjom vrtića u Baru, uputi nadležnom ministarstvu.

Predsjednik Skupštine opštine Bar Mićo Orlandić smatra da je inicijativa  da se pitanje o vrtiću uputi ministarstvu odlična i podsjetio da je novac opredijeljen za izgradnju vrtića sačuvan u kapitalnom budžetu, ali, kako je potcrtao, pitanja treba uputiti i podnosiocima inicijative da se vrtić ne gradi na toj lokaciji koja obuhvata 43.000 kvadrata. “Isto tako, oni treba da daju informaciju roditeljima naše djece koji svake godine moraju izdvojiti ukupno oko 250.000 eura za smještaj mališana u privatne vrtiće”, istakao je Orlandić.

Branka Nikezić (DPS) procjenjuje da u sanacijama i adaptacijama obrazovnih ustanova ne mora da učestvuje Opština Bar sredstvima iz lokalnog budžeta. Vezano za problematiku izgradnje vrtića u Baru, Nikezić je istakla da “dio krivice snosi i sama, jer je i u vrijeme donošenja te odluke bila odbornica”.

“Vrlo lako smo dizali ruku za planska dokumenta koja smo donosili u ovom parlamentu. Tako smo možda napravili grešku i kada smo odlučivali o izgradnji vrtića. Iako tadašnji bunt određenog broja građana nazivaju ‘čempres revolucijom’, ja ga tako ne doživljavam…”, kazala je Nikezić.

Božidar Janković (DPS) je istakao da mu je sada žao što je prilikom odlučivanja o tome da li će se vrtić graditi na predviđenoj lokaciji bio “uzdržan”, jer da je znao epilog “sa sigurnošću bi glasao za izgradnju vrtića”. “Jedan od razloga je što ih je na godišnjici obilježavanja dana kada su čempresi posječeni, na toj lokaciji bilo svega troje od onih koji su ih ‘branili’, a bili su kao emotivno vezani za njih”, zaključio je Janković.

Share.

Comments are closed.