Završena rekonstrukcija Školskog broda Jadran

Danas je Kalafatska radionica “Bokovac” iz Bara  završila rekonstrukciju Školskog broda “Jadran”, i već sjutra, plovilo koje je kultni simbol naše Vojske i pomorske tradicije, krenuće na put prema svojoj matičnoj luci u Tivtu, u novom ruhu i sjaju.

Kako je tekao ovaj veliki i značajan posao, razgovarali smo za Radio Bar i Bar info sa Miroslavkom Lalom Bokovac, direktorkom firme.

“Za nas je ovo bio, ne samo veliki posao, nego, prije svega ogromna čast i značajna referenca. Naravno da su finansije bitne, jer bez toga ne bi mogli da funkcionišemo i održavamo radionicu, ali smo u Jadran uložili poseban trud, volju i ogromnu ljubav, i nadam se da smo to uradili na najbolji način i da ćemo sjutra, kada bude odlazio, na barskom moru vidjeti čuveni brod sa raširenim jarbolima, u punom sjaju i ljepoti

“Žao mi je što odlazi iz Bara, ali Školski brod pripada svima nama, on je vojna i pomorska baština cijele Crne Gore. Moram priznati da se odlično uklapa u ambijent Pina i Tivta”, kazala je Lala Bokovac, koja je navela da je rekonstrukcija broda, uz sve pripremne radove, trajala oko dvije godine, a obuhvatila je, ukupno, izradu 22 nova drvena elementa-djelove Jadrana koji nose jedra, pokrenuta snagom vjetra.

“Rekonstrukcija jarbola, odnosno drvenih snasti i kompletna izrada je veoma odgovoran i zahtjevan posao, koji iziskuje ogroman trud. Uloženo je preko 25 kubika drvene građe – suve smreke, koja je proizvedena po najvišim evropskim standardima, 300 kg ljepila i preko 200 litara laka i drugog zaštitnog materijala”.

“Vodili smo računa da sve bude odrađeno na visoko kvalitetan način, kako bi brod imao što duži vijek. Uz garanciju za radove, napravili smo uputstva za održavanje broda, jer drvo je ‘živa’ materija i zahtijeva poseban tretman”, objasnila je Bokovac, naglasivši da je cjelokupan posao urađen u radionici “Bokovac”, iako su suočeni sa nedostatkom radne snage jer, kako je kazala, naši ljudi nisu zainteresovani za rad u ovoj zanatskoj djelatnosti, već su angažovali strance iz Rusije, Australije i Njemačke”, navodi Lala Bokovac.

Bokovac je dodala da su u montaži drvenih elemenata pomagali članovi posade broda, na čelu sa komandantom, kapetanom korvete Ivanom Lakovićem.

U narednom periodu, na Jadranu bi trebalo obnoviti stare sajle.

“Veoma je važno što ovakve poslove možemo da radimo u Crnoj Gori, da brod ne šaljemo na rekonstrukciju u druge zemlje. Upravo sam čula da trajekt sa Lepetana ide na Krk, na remont, iako imamo brodogradilište u Bijeloj. Mi dosta toga, iako je mala, možemo da odradimo u našoj radionici. Materijal smo, takođe kupili u Crnoj Gori, u poznatoj firmi u Nikšiću, koja je preuzela fabriku “Javorak”. Ljepilo i drugi neophodan materijal  u preduzeću “UNA”, što znači da nismo imali problema kod nabavke neophodnih sirovina. Dakle, novac je ostao kod nas, porezi su plaćeni državi Crnoj Gori, što je takođe, značajan benefit”, naglašava Bokovac.

Čuvenu i jedinu Kalafatsku radionicu na ovom dijelu Jadrana, očekuju novi poslovi. Uvijek preduzimljiva, inventivna i vrijedna Lala Bokovac, osmislila je nove projekte i aplicirala za finansijska sredstva, prvenstveno na konkurs Ministarstva kulture. Njena ideja je oživljavanje sjećanja na nekadašnje ulcinjske gusare.

“Biće to lijepa jadranska priča  u čijem fokusu su brodovi, more, avanture, a akcenat je na mladima. Želimo da animiramo djecu da čuvaju, vole i poštuju svoju tradiciju, da shvate da ona nije teret, već da je s ponosom i zadovoljstvom nosimo u sebi i stalno oživljavamo. Na našu ogromnu radost, Kalafatska radionica ‘Bokovac”, odnosno naš proizvod, postali su  brend, barski i crnogorski, a prihvaćena je i inicijativa da bude zaštićen kao nematerijalno kulturno dobro. U to je uložen ogroman trud i država treba da bude podrška, isto kao i u slučaju broda ‘Jadran’, koji ne bi trebalo da bude briga samo Ministarstva odbrane, već cijele Vlade, Ministarstva finansija i uopšte, cijele države”, upozorava Bokovac, koja je aplicirala i za dva projekta kod Ministarstva ekonomije -nabavku specijalizovane mašine za obradu drvenih elemenata i obnovu starih, pohabanih alata.

“Vi znate, kroz našu dugogodišnju saradnju, da smo zagovornici zdrave, ekološke sredine, pa u tom smislu, kroz projekte i grantove EU, radićemo na nabavci elektro-motora (zainteresovani smo za marku  Torkida, imamo dobro iskustvo sa njim), kako bi na svaku drvenu barku postavili motore koji su nečujni i ne zagađuju životnu sredinu. Moramo biti svjesni da će u budućnosti svi motori, sa čvrstih, morati da pređu na elektro energiju, jer to su standardi koje ćemo biti u obavezi da poštujemo. Ali, kada  jednom uđemo u EU, sa sobom treba da ‘ponesemo’ i svo naše kulturno i istorijsko nasljeđe i sačuvamo svoj identitet , svoje brendove i kulturna dobra”, poručuje direktorka firme “Bokovac”, Miroslavka Lala Bokovac, sa kojom smo se u razgovoru podsjetili i na drvene barke koje je radio Nenad Bokovac 2016. godine za šeika u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, na kojima piše i koje nose ime “Baranka”, iz poštovanja prema gradu u kojem su nastale, isto kao što je logo Kalafatske radionice “Bokovac” utisnut na jarbole Školskog broda “Jadran”.

 “Lijepo je kada u jednu tako veliku i bogatu zemlju ode trag iz Bara i Crne Gore”, zaključuje Lala Bokovac, dama koja je inicirala niz programa i sa ciljem turističke valorizacije našeg grada i njegovih potencijala, kao i cijele države. Između ostalih i Diplomatsku Jedriličarsku regatu sa ambasadom Turske, koju su podržali Opština Bar i Turistička organizacija, prošle godine. Učestvovali su predstavnici Vlade Crne Gore i deset stranih ambasada, a cilj je bio  da inostranim diplomatama bude prezentirana naša tradicija, bogatstvo kulture i mediteranskog duha. Ove godine, regata će biti održana u septembru ili oktobru.

Share.

Comments are closed.