Završena sjednica SO Bar o stanju Stare masline

U popodnevnom nastavku današnje sjednice SO Bar, ekološki inspektor Uprave za inspekcijske poslove Dejan Filipović je informisao odbornike da je inspekcija 29. januara uradila inspekcijski nadzor.

“Konačno stanje još nije izvedeno, ali su planovi i godišnji program upravljanja nad zaštićenim prirodnim dobrom – Starom maslinom u razmatranju, nakon čega će biti sačinjen izvještaj”, kazao je Filipović.

Uslijedio je drugi krug rasprave, koji je započela odbornica Valentina Minić.

“Nevjerovatno je da predsjednik Opštine nema potrebu da da sud o ovoj temi”, kazala je ona. “Čuli smo da je petogodišnji plan upravljanja prirodnim dobrom završio u fioci Sekretarijata koji više ne postoji. Nakon tri godine od potpisivanja Odluke o upravljanju Starom maslinom, shvatamo da njome ne upravlja niko. Po dokumentaciji, ona ne pripada ni Kulturnom centru Bar – jer je 2020. upravljanje povjereno upravo nepostojećem Sekretarijatu. Stoga, molim da nam se za narednu sjednicu dostave petogodišnji plan upravljanja, izvještaji, ugovori o upravljanju, godišnji planovi obuke kadrova za održavanje Stare masline”, poručila je Minić.

Odbornik Aleksandar Lekić smatra da je za nastalu situaciji bitan hronološki tok događaja o svemu što se dešavalo i što je moglo da ugrozi zdravlje Stare masline. Još ne znamo ko je odgovoran i da li su nadležni znali za postojanje podzemnih voda, kao ni to da li su se mjerenja vršila ranije, a ne od trenutka kada je došlo do oštećenja. Ako je utvrđeno da su podzemne vode krivac za sadašnje stanje, onda odgovornosti Društva maslinara Bar – nema. Ko je nadležan za Staru maslinu, pitanje je koje je zanimalo i odbornika Lekića?

Odbornik Momčilo Leković je mišljenja da se predsjednik Opštine trebao uključiti u raspravu još u prvom krugu sjednice, s obzirom na činjenicu da se ne zna ko upravlja Starom maslinom. Kulturni centar Bar, po njemu, ne može da upravlja, što potvrđuje Statut te ustanove.

“Skandalozno je da u arhivi nema Odluke iz 2006. godine, kojom se Stara maslina na upravljanje povjerava Kulturnom centru. Ljudi iz Kulturnog centra su na neki način prebacili odgovornost na nadležni Sekretarijat, koji više ne postoji, a otkrili smo i da je postojao plan koji se držao u fioci tog Sekretarijata. Dakle, jasno je da se ne zna ko upravlja Starom maslinom”, konstatovao je Leković.

Odbornica Ferida Peročević istakla je da je potpisnica inicijative za održavanje sjednice o Staroj maslini, kao neko ko je odrastao i igrao ispod njenog stabla. S obzirom da je analizom utvrđeno da u podzemnim vodama ima i izlivenih fekalija, zanimalo je da li je tačno da to nije moglo uticati na oštećenje stabla.

Sekretar Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj Milo Markoč i u drugom krugu odgovarao je na neka od pitanja koja su postavljena tokom rasprave.

“Svako može da se uvjeri kolika je količina podzemnih voda koje se mjere kod Stare masline”, kazao je i nastavio: “Koliko u procentima vjerujem da će se oporaviti, da li je to 10 posto? Ne znam, mislim da je šansa veća od 10 posto, ali to je samo moje lično mišljenje. Po izvještaju stručnjaka, utvrđeno je i postojanje fekalnih voda, ali ne u tolikoj mjeri da mogu da ugroze zdravlje masline”, kazao je Markoč.

Predsjednik Društva maslinara Bar Ćazim Alković je pozvao odbornike i javnost da sami zaključe da li su mogli da se obrate Agenciji za zaštitu životne sredine i ostalim relevantnim institucijama, da zatraže neophodne dozvole, u situaciji kakva jeste.

Predsjednik Opštine Dušan Raičević se odbornicima obratio u završnoj riječi. “Puno puta sam istakao koliko je ovo važna tema, a s obzirom da zahtijeva stručnost, još u avgustu sam formirao Komisiju za analizu stanja i predlog mjera za zaštitu i očuvanje Stare masline. Komisija je radila u kontinuitetu i o svemu sačinila izvještaje. Sastanci su održavani redovno, preduzete su sve propisane mjere i procjena radova na sanaciji, Ugovor o radovima je zaključen 10. januara, a potom je dobijeno odobrenje od Agencije za zaštitu životne sredine o izvođenju radova u zaštićenom području”, kazao je Raičević.

“Sve ovo sam istakao, jer smatram da briga i želja da se doprinese očuvanju Stare masline, ne bi trebala da predstavlja politički ring za sticanje jeftinih političkih poena. To se primijetilo danas, kada odbornici nisu ustupili prednost ljudima od struke. Odbornici koji brinu o maslini bili su pozvani da se na licu mjesta upoznaju sa situacijom, da razgovaraju sa stručnjacima koje bismo tamo doveli, ali su umjesto toga tražili da se o ovoj temi raspravlja u Skupštini. Niko se pitanjem masline nije bavio od 1991. godine, a sve ono što je prethodilo današnjoj sjednici – maslinarska udruženja koja su polemisala – ne služi na ponos ni našem gradu, ni maslini koja je uvijek bila pomiritelj. Zato, treba poslušati struku, a u stručnoj Komisiji ima mjesta za sve koji su u mogućnosti da pomognu”, istakao je Raičević.

Iz skupštinskih klupa potom je reagovala odbornica Minić, kojoj zbog poslovnika nije bilo omogućeno da replicira, ističući da je upravo opozicija željela da stručnjaci prvo govore o ovoj problematici, ali su tu mogućnost odbili.

U ime predlagača za održavanje današnje sjednice, odbornik Momčilo Leković je opovrgao teze da nisu željeli da prvo govore stručna lična. “To nije tačno”, kazao je Leković. “Bili smo i za to da obiđemo Staru maslinu, ali da prethodno i sjednica bude održana, želeći da na današnjem zasijedanju čujemo stručna lica, ali da nas Opština Bar upozna sa mjerama preduzetim za oporavak Stare masline”.

“Nismo očekivali da ćemo čuti da nemamo odgovor na pitanje ko upravlja Starom maslinom. Mora postojati odgovornost. Neko u posljednje tri godine nije realizovao odredbe iz Odluke. Jasno je da nije postojala namjera da neko na ovoj priči profitira, ali odgovornost za stanje masline mora da ponese onaj ko je kriv za to”, poručio je Leković.

Skupština je završena uz zaključak da radno tijelo za zaštitu životne sredine treba da sačini izvještaj sa sjednice i dostavi ga odbornicima.

Share.

Comments are closed.