Nakon tromjesečnih radova na sanaciji krova, u petak, 10. juna u 20 časova, Zavičajni muzej Bara otvara vrata posjetiocima. Tim povodom biće upriličen prigodan kulturno-umjetnički program u organizaciji Kulturnog centra Bar i Matice crnogorske.
Program otvaranja Muzeja obilježiće izložba fotografija bogate barske kulturne i prirodne baštine u selekciji autorke izložbe, kustoskinje Zavičajnog muzeja Draginje Radonjić i promocija knjige “Makedonija i Crna Gora – kulturnoistorijski i književnostvaralački kontekst” prof. Ilije Veleva u izdanju Matice crnogorske. O knjizi i viševjekovnim vezama Makedonije i Crne Gore, pored autora, govoriće Ivan Ivanović, generalni sekretar Matice crnogorske, prevodilac i urednik izdanja, mr Ivan Jovović, predsjednik Ogranka Marice crnogorske Bara, dr Anastazija Miranović, istoričarka umjetnosti i rukovoditeljka Zavičajnog muzeja, a moderator večeri će biti Vlatko Simunović.
Glavno zdanje dvorskog kompleksa kralja Nikole na Topolici predstavlja takozvani Veliki dvorac. Građen je kao reprezentativni rezidencijalni objekat. Podignut je 1885. godine u duhu istorijskih stilova tog vremena po projektu Josipa Sladea. Od 1960. godine u zgradi Velikog dvorca smješten je Zavičajni muzej.
Kako se zgrada nalazi uz samu obalu mora, uticaj vlage i jakih vjetrova prilično su devastirali i oštetili krovni pokrivač u proteklom vremenu od obnove iz 1984. i 2007. godine, što je u velikoj mjeri uticalo na čuvanje, zaštitu i adekvatnu prezentaciju spomeničkih svojstava dvorca i muzealija.
“Opština Bar je prepoznala važnost i urgentnost otpočinjanja sanacije dvorca te je, kako bi što prije otpočeli radovi, iz sopstvenog budžeta izdvojila sredstva za hitnu sanaciju krova. Takođe smo preko projekta za dodjelu sredstava iz Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2021. godinu bili podržani i kod Ministarstva kulture”, navode iz Kulturnog centra Bar.
Radove na sanaciji i konzervaciji krovnog pokrivača, u protekla tri mjeseca, izvodila je firma “Bombeton” doo. Cetinje. Stručni nadzor bila je firma Restarting Budva, a za konzervatorski nadzor bio je zadužen Arhitektonski fakultet Univerziteta Crne Gore.
“Radovi su predviđali montažu krovnih elemenata, hidroizolacije, limarije, betonskih elemenata i sanaciju svih nedostataka. Krovni pokrivač pažljivo se obnavljao sa posebnim eternit pločama od strane specijalizovanog osoblja. Obnavljeni su i restaurirani bakarni oluci, ukrasni gromobrani i dimnjaci kako bi Dvorac dobio puni izgled. Posebno se vodilo računa o konzervatorskim radovima kako bi objekat sačuvao svoj tradicionalni izgled kao dio kulturne baštine grada i države.
Osim
radova na sanaciji krovnog pokrivaca, inovirane su i stalne postavke Zavičajnog
muzeja, što će kvalitativno unaprijediti kulturno-turističku ponudu grada Bara
pred predstojeću sezonu, za koju Kulturni centar priprema raznovrstan i bogat kulturno-umjetnički
program”, najavljuju iz Kulturnog centra.
Na ovaj način je Dvorac, kao jedan od najreprezentativnijih objekata i simbola
grada Bara, dobio novo ruho, u čijoj će ljepoti uživati i građani i turisti
ali, isto tako, sačuvati svoju funkcionalnost kao objekat od značaja za grad i
državu.
“Obnova Zavičajnog muzeja jedan je od najznačajnijih projekata za građane i budućnost Crne Gore, jer je riznica blaga i od zaborava čuva izuzetna dostignuća civilizacija i onih najuspješnijih pojedinaca koji su zadužili čovječanstvo a njegovom obnovom šalje se signal da je kultura važna, da ćemo u nju više ulagati, jer je to najzdraviji osnov za dugoročni razvoj Crne Gore”, zaključuju iz Kulturnog centra Bar.