Jedinka zelene morske kornjače juče je slučajno ulovljena mrežom stajaćicom u blizini Bara, iz koje je oslobodio barski ribar Vaso Kostić i vratio nazad u more. Zahvaljujući njemu, Institut za biologiju mora dobio je najnoviji nalaz ove vrste u našim vodama.
Zelena morska kornjača (Chelonia mydas) jedna je od tri vrste iz ove grupe morskih gmizavaca koje možemo sresti u Jadranu. Srijeće se znatno rjeđe od uobičajene glavate kornjače (Caretta caretta) koja je daleko najčešći predstavnik morskih kornjača u našem moru. Zaštićena je vrsta u Crnoj Gori, pa je njen ciljani izlov zabranjen, što je slučaj i za druge vrste morskih kornjača. Prepoznata je mnogobrojnim međunarodnim konvencijama koje se tiču zaštite prirode i biodiverziteta.

“S obzirom na prilično mali broj dokumentovanih nalaza, smatralo se da Jadran ima sporadični značaj kao njeno stanište. Međutim, primjećuje se porast u broju zabilježenih jedinki koji je vjerovatno uslovljen pozitivnim trendom populacije u Mediteranu, rastom temperature mora, ali i uvećanim istraživačkim naporima u ovoj regiji.
Morske kornjače, uz hrskavičave ribe i morske sisare, spadaju u osjetljive grupe morskih organizama za koje je potrebno voditi evidenciju viđanja i slučajnih ulova. Ukoliko se tokom ribolova susretnete sa nekom od ovih životinja, molimo da nam dostavite informacije, a jedinku oslobodite ukoliko je to moguće”, kažu iz Instituta za biologiju mora.
Video snimak možete vidjeti klikom na link: https://www.facebook.com/share/v/1B2a22buK8/