Stanovnici Zelenog pojasa, zabrinuti su zbog slijeganja gabiona (metalnih mreža ispunjenih kamenjem) postavljenih ispred tunela, radi čega je gotovo potpuno zatvoren prolaz.
Ljudi koji žive u ovom naselju kazali su Radio Baru i Bar Infu da ovaj problem datira unazad nekoliko godina. Oni navode da je prije skoro deset godina Željeznička infrastruktura postavila gabione kako bi spriječila klizanje terena. Vremenom, te su se mreže deformisale, slegle i iskliznule na put, ponegdje su i popucale. Kolski saobraćaj ovim putem više nije moguć, a sada je, kažu, ugrožena i bezbjednost pješaka. Ističu da, vjerovatno zbog izmještanja vodotokova, kao posljedice gradnje, ispod gabiona teče voda, pa je njihov strah još veći.
Na ovaj problem Radio Bar i Bar Info ukazivali su prije četiri godine, a odgovor iz Željezničke infrastrukture bio je da oni ne snose odgovornost za nelegalnu gradnju na terenu koji je procijenjen kao klizište, niti da mogu da utiču na nju. Ponovo smo se obratili na istu adresu, a odgovor prenosimo integralno:
“ŽICG, za sada ne planira bilo kakve radove na svom zemljištu i u pružnom pojasu pruge, niti radove na popravci i izmještanju gabiona, jer je iste još 2014. godine postavila na svom zemljištu, u dva reda kao dodatnu sigurnost za procjeđivanje atmosferske vode (od kiša), ali ne i otpada i kanalizacije iz okolnih kuća.
Poslije 2015. godine, nastavlja se nelegalna gradnja, nastavlja se gomilanje otpada i šuta po padini iznad gabiona, uvode se na kosini odvodi otpada i kanalizacije i pod teretom svega ovoga još 2015. godine uočeno je pomjeranje istih. Mještani iz tog dijela nastavljaju nelegalno gradnju kuća, gradnju puta za kuće, (visoko na padini), betoniraju staze, čak i stepenište ka propustu, zbog čega je ŽICG podnosila prijave nadležnom Ministarstvu i Opštini Bar, ali ništa po prijavama nije urađeno.
Ograničenje za bilo kakvu intervenciju od strane ŽICG je bojazan da uklanjanjem i obnovom gabiona, može doći do klizanja terena sa kosine iznad gabiona, ili do pucanja trotoara okolnih kuća i slično, čime bi nelegalni graditelji, optužili nas iz ŽICG, jer su vjerovatno i sami uvidjeli da su nelegalnu gradnju vršili na nestabilnim terenima. Mutna voda koja se pominje da teče kroz propust je od otpada, sigurno novih zemljanih radova koji se izvode dalje od pruge i od kanalizacija itd, jer je divlja i neplanska gradnja počev od 2005. i dalje i izazvala klizišta u ovom području.
I pri izgradnji pruge ovaj propust (u km. 449+981), nije predviđen kao propust za mještane, a posebno ne turiste) već za osoblje koje održava propust i prugu i za odvodnju atmosferskih voda, a mještani su mogli koristiti širi propust udaljen oko 150 m. od ovog ka Sutomoru, ( koji je u km. 449+832) širok 3 m. i kroz koji mogu proći manja vozila. Ovaj širi propust ŽICG je sanirala, ali ne zbog Opštine Bar i mještana, već radi konstrukcije samog propusta. I u blizini njega su brojne uzurpacije.
Predlažemo mještanima da za bezbjedno kretanje ne koriste prelaz preko pruge, niti kroz ovaj propust i da koriste lokalne puteve koje im je sagradila Opština Bar.
Poštujući Zakon o željeznici, ŽICG je podnosila prijave inspekcijskim organima nadležnog Ministarstva i Opštini Bar za brojne uzurpacije u ovoj zoni, (primjer prijava broj: 773, od 30.01.2014 godine, prijava broj: 775, od 30.01.2014 godine; prijava broj: 7300, od 29.09.2014, prijava broj: 1237, od 20.02.2015, prijava broj: 7053, od 15.10.2015, prijava broj: 5200, od 11.06.2018 i druge), koje će ŽICG koristiti ubuduće u cilju zaštite državne imovine i pruge. ŽICG posjeduje i Rješenje nadležnog Ministarstva i Direktorata za željeznički saobraćaj, od 18.12.2015. godine, za uklanjanje započetog objekta u blizini propusta a gdje su ugrađeni gabioni (ka Baru), ali taj objekat nije porušen već naprotiv proširen.
Imajući u vidu samo dio prijava podnošen nadležnim organima u Crnoj Gori, očekujemo da će se u narednom periodu bolje zaštititi državna imovina a sugerišemo i vama i mještanima da komunalne i putne probleme zakonski rješava nadležna Opština Bar. Izgradnja na kompletnom ovom području je bez odobrenja iz ŽICG, uz štete i troškove, koji se pričinjavaju željezničkoj infrastrukturi i očekivati je da svi mještani koji su zakonski gradili i imali dozvole neće imati bilo kakvih posledica za korišćenje svoje imovine, a da će ŽICG od nadležnih institucija države konačno imati potrebnu i zakonsku zaštitu”, navodi se u saopštenju Željezničke infrastrukture Crne Gore.