Zoranović: Pomognimo one koji nisu svojom voljom odabrali da se nađu na ulici

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove u saradnji sa predstavnicom civilnog sektora u Savjetu za zaštitu životinja, organizovala je akciju prikupljanja hrane za napuštene ljubimce. Prikupljeno je ukupno 2.234 kg, a hranu za životinje preuzeli su predstavnici 20 nevladinih organizacija, među kojima i NVO “Prijatelji životinja Bar”. Tim povodom gošća Radio Bara bila je predsjednica ovog udruženja Milena Zoranović.

Ona je, pohvalivši ovu akciju, kazala da je ovakvo nešto prvi put sprovedeno u Crnoj Gori i da se nada da neće biti i posljednje.

“Ovom akcijom su pozvani svi veliki uvoznici hrane za kućne ljubimce da doniraju određenu količinu koja je raspoređena nevladinim organizacijama i uopšte ljudima koji brinu o napuštenim životinjama“, objasnila je.

Zoranović je posebnu zahvalnost iskazala vlasnicima pet shopa “101 dalmatinac“ koji su donirali 500 kg hrane.

“Velika je količina hrane 500 kg, pogotovo za nas koji svakodnevno hranimo životinje u različitim krajevima opštine. Jedan dio je otišao u Ulcinj zaštitnicima životinja, a ostatak, oko 350 kg raspoređen je na dva udruženja sa teritorije opštine Bar, to su NVO ‘Šapice’ i NVO ‘Prijatelji životinja Bar’. Naravno, mi smo kasnije rasporedili hranu našim članovima i volonterima koji inače po gradu hrane napuštene životinje“, navela je.

Vlasnica pet shopa “101 dalmatinac” Antonela Čamdžić samo je kratko i skromno prokomentarisala da smatra da ništa posebno nisu učinili time što su donirali hranu, jer su to uradili iz ljubavi prema životinjama. Inače, vlasnici i zaposleni u ovom objektu svakodnevno hrane lutalice i brinu se o njihovom zdravlju.

Iako je NVO „Prijatelji životinja Bar“ pripalo 150 kg hrane, Zoranović je istakla da ta količina nije dovoljna za mjesec dana.

“Kada smo dobili taj dopis iz Uprave za bezbjednost hrane, oni su nam kazali da otprilike naznačimo koja nam količina hrane treba. Tražila sam oko 200 kg, vodeći se prema našim trenutnim potrebama i pokrivenošću teritorije volonterima koje imamo. Znači, ovih 150 kg koje imamo negdje manje od mjesec dana će nam trajati, sa naglaskom da je to za uži gradski dio, jedan prema Dobroj Vodi i vrlo mali dio Starog Bara“, objasnila je.

Predsjednica NVO Prijatelji životinja Bar“ pohvalila je u vrijeme pandemije koronavirusa “pristojan broj stanovnika Bara koji je vrlo odgovoran i saosjećajan, i koji prepoznaje težak život onih koji nisu svojom voljom odabrali da se nađu na ulici“.

“Barani se ponašaju veoma savjesno i odgovorno time što ostavljaju hranu i vodu ili pomažu nama donacijama hrane, tako da trenutno, u okviru ove cijele situacije, nismo imali veliko kretanje pasa sa jedne teritorije na drugu. Kada je počela sva ova priča sa koronavirusom, kada je bilo zabranjeno šetati i obilaziti pojedina mjesta, mislili smo da će dolaziti do pokretanja pasa i da će se oni sastajati u pojedinim gradskim četvrtima, tada bi nastala buka, onaj lavež koji smeta građanima i plaši ih. Ipak, uspjeli smo da se izborimo sa tim i velika zahvalnost ide našim sugrađanima i svim ljudima koji su tih dana bili na ulici pokušavajući da pomognu. Uspjeli smo to da izbjegnemo, tako da su svi psi ostali na svojim teritorijama“, ponosno je kazala Zoranović.

Iako veliku pažnju posvećuju životinjama koje su na ulici, Zoranović je kazala da im u tome treba pomoć lokalne samouprave.

“Naši sugrađani sigurno primjećuju veliki broj pasa sa plavim naušnicama, to su starateljski psi o kojima neko brine, hrani ih, vodi računa da li su povrijeđeni, bolesni… Oni nisu bez totalne nebrige, ali nam treba pomoć – organizovana pomoć lokalne samouprave da počne da rješava ovaj problem. Lokalna samouprava apsolutno ništa nije uradila da bi riješila ovaj problem građana Bara, a to su ostavljeni, nezbrinuti psi na ulicama”, zaključila je.

Share.

Comments are closed.