Opštinska organizacija Crvenog krsta Bar ušla je u 2021. godinu sa velikim brojem korisnika – porodica i pojedinaca koji su u stanju socijalne potrebe. „Prošla godina bila je teška, a s obzirom na složenu ekonomsku situaciju, koja će najviše da pogodi one koji su i do sada bili u lošoj situaciji, ni ova neće biti mnogo lakša. Zato Crveni krst radi na intenzivnom prikupljanju humanitarne pomoći, kako bi što bolje odgovorili potrebama stanovništva“, kazala je za Radio Bar i Bar Info sekretarka OO CK Bar, Zorica Crnčević.
Ona je istakla da ova humanitarna organizacija i tokom ove godine nastavlja realizaciju svih programa, usluga i poslova koji pripadaju Crvenom krstu – socijalnom djelatnošću, brigom o starima, radom sa mladima, unaprijeđenjem humanitarne diplomatije, pripremama za djelovanje u nesrećama, konkretno, vezano za pandemiju koja je još uvijek aktuelna i za koju ne znamo kad će se završiti.
“Naše aktivnosti su kontinuirane, svakodnevne, radimo na podjeli humanitarne pomoći za socijalno ugroženo stanovništvo koje živi u gradu i na selu, redovno se sprovodi program ’Pomoć u kući za starije’, usluge gerontodomaćica, a volonteri Crvenog krsta redovno posjećuju starija lica u gradu i na selu. Radi i klub za starija lica, po dinamici i preporukama epidemiologa, kako ne bi doveli u rizik i opasnost naše starije korisnike”, istakla je naša sagovornica.
Ona je najavila da OO CK Bar u septembru počinje još jedan novi projekat – pružanje pomoći i raznih usluga osobama sa demencijom, kako bi njima i njihovim porodicama pomogli i olakšali život. Ovaj projekat je, ističe Crnčević, već odobren i započet na nacionalnom nivou.
„Tokom prošle godine unaprijeđen je klub za mlade. Ukoliko uslovi dozvole, radiće i na edukaciji stanovništva, obuci predškolske i školske djece iz Prve pomoći, promociji Crvenog krsta i njegovih osnovnih principa, te promociji međunarodnog humanitarnog prava… Sve ove aktivnosti za cilj imaju da zajedno razvijamo dobru, pozitivnu, humanu i tolerantnu svijest, kako bismo stvorili dobar socijalni ambijent“, objašnjava Crnčević i poručuje da je za planirane aktivnosti potrebna velika podrška, lokalne samouprave, socijalnih partnera, a nužna je i od volontera Crvenog krsta i donatora.
„Ovo je neophodno jer se na evidenciji Crvenog krsta nalazi 1.500 porodica kojima je potrebna pomoć svakog mjeseca. Takođe, za više od 400 lica starijih od 65 godina neophodna je humanitarna pomoć u hrani i higijeni. Geronto domaćice obilaze 70 starih lica koja žive u gradu i na selu. To su svakodnevne profesionalne usluge, izuzetno značajne za ove ljude koji su sami, nemaju bližih srodnika. Donose im se ljekovi, hrana, sredstva za higijenu, plaćaju računi, obavljaju razne administrativne usluge i ta lica su, zahvaljujući uslugama Crvenog krsta potpuno zaštićena u svakom pogledu. O njima se brinu i posjećuju ih i volonteri Crvenog krsta. U narednom periodu očekuje nas borba za obezbijeđivanje humanitarne pomoći, kako bismo doprinijeli poboljšanju položaja našeg stanovništva, ublažili patnju i sačuvali ljudsko dostojanstvo”, zaključila je Crnčević.