Barski kalendar

Zvjezdani glasovi iz srca Godinja

Povezano:

Godinjske zvjezdane noći 4. i 5. jula, mnogo sadržajnije i sa gostima iz regiona

Karte za mjuzikl “Mamma Mia” i Svečano otvaranje Ljetopisa rasprodate za manje od dva sata

Otvoreni 31. Dani Zagrađa

Autor: Ivanka Leković

Četvrte “Godinjske zvjezdane noći” otvorene su sinoć u zidinama Zadružnog doma i okupile su, pored velikog broja Godinjana i prijatelja, brojne renomirane stvaraoce. Bilo je to veče koje je slavilo ljepotu pisane riječi, snagu poezije, dubinu filozofske misli, raskoš likovnog izraza i energiju muzike.

Izložbu radova dr Miluna Lutovca, nastalih u posljednje dvije godine, otvorio je Gojko Božović, naglasivši da umjetnik strpljivo, na velikim formatima, nastoji da oblikuje svoj svijet.

„Ovo je pokušaj da se tim velikim obojenim površinama iskažu drame modernog čovjeka i da se u njima nazre zrno smisla. Smisao danas djeluje kao da je najviše potrošen, i svaka vrsta njegove obnove u savremenom vremenu predstavlja, po mnogo čemu, herojski pokušaj“, istakao je Božović.

Lutovac je kazao da mu je najveći izazov bio kako da odgovori prostoru. „Ako slike prorade u prostoru, ako izgledaju kao da su u njemu nastale i da tu žive, onda smatram da je ta izložba uspjela.“ Dodao je da se među djelima velikog formata, koja nijesu mogla da stanu u okvir, nalazi rad nazvan „Crmnica“.

Manifestaciju je otvorio novinar Milan Vujović. Istakao je da se radi o neobičnom, jedinstvenom festivalu sa dušom, šarmom i stvaralačkom energijom.

„Ne dolaze ovdje samo pjesnici, nego i prozni pisci, likovni stvaraoci, profesori i teoretičari književnosti, muzičari, arheolozi, glumci, diplomate, novinari… Tu, dolje, u dvorištu kuće Lekovića, gdje su održane prethodne tri manifestacije, sa improvizovane bine, ka godinjskom nebu otišlo je mnogo razboritih, pametnih misli i lijepih stihova. I sad lebde, uvjeren sam, iznad nas, prate šta se dešava i čude se kako je onaj mali festival prerastao u ovako ozbiljan dvodnevni samit – sastanak na vrhu. A to se desilo zato što su pregnuli Godinjani. Pozvao ih je dobri duh ovog sela, doktor Neven, na mobu – i niko nije izostao“, istakao je Vujović.

Djela prof. dr Vuka Cerovića čine eseji, priče i romani. Sinoć je predstavljen nastavak romana „Hrabri dječak Dronjo“, koji je 1991. godine Politikin zabavnik proglasio najboljom knjigom za djecu. O novom romanu, koji je izdat početkom godine, govorili su književnik Miroje Vuković i dr Dragoje Femić.

Gojko Božović, pjesnik, esejista, književnik i izdavač, dobitnik brojnih književnih nagrada, čija su djela prevedena na brojne svjetske jezike, osnivač i glavni urednik izdavačke kuće „Arhipelag“ i beogradskog Festivala evropske književnosti, govorio je svoje stihove.

Sonja Tomović Šundić, univerzitetska profesorka i naučna stvarateljica, javnosti je najpoznatija kao filozofkinja i društvena teoretičarka, a ostavila je poseban trag i u savremenoj crnogorskoj poeziji. Istakla je da joj je posebno zadovoljstvo što večeras može da govori ne o poeziji, nego poeziju, vjerujući u Njegoševski koncept da sve ovo zapravo nije ništa drugo do „opštega oca – poezija“. Dodala je da je poezija prije svega emocija, te je kazivala nekoliko pjesama iz svojih triju zbirki.

Žiri za novouspostavljenu književnu nagradu „Kosarin vijenac“ – doc. dr Olga Vojičić Komatina, književnik Mirko Rakočević (predsjednik žirija) i dr Radoje Femić – jednoglasno je dodijelio nagradu Enesu Haliloviću za roman Bekos, u izdanju „Lagune“.

„Roman Bekos Enesa Halilovića čini dragocjenost savremene književne produkcije i opominje da postmodernizam očigledno još nije rekao svoju posljednju riječ, te da se sa tog tradicijskog stabla još uvijek mogu kušati zreli plodovi s autentičnim književno-stilskim sokovima“, stoji, između ostalog, u obrazloženju žirija.

Autor je zahvalio na nagradi – djelu slikara Pera Nikčevića – te istakao da „biti dio tradicije ovog festivala predstavlja veliku čast“.

Veče je nastavljeno koncertom podgoričkog rok sastava „Mikrokozma“, uz bogato postavljenu trpezu i odličan izbor kvalitetnih vina.

Program je vodila Anđela Kostić.

Festival se nastavlja večeras. Tokom dana, slikar Pero Nikčević izvešće performans: Poliptih, Godinje i Skadarsko jezero. Od 20 sati govoriće arheolog mr Mladen Zagrarčanin, književnici Enes Halilović, Slave Đorđo Dimoski i Dino Burdžović, a najavljen je i koncert etno grupe „Zora“.

Organizatori su zahvalili sponzorima i prijateljima festivala: Ministarstvu turizma, Sekretarijatu za kulturu Glavnog grada, Opštini Bar, TO Bar, seljanima Godinja, RTV Podgorica, Luci Bar, brojnim privrednicima porijeklom iz Crmnice, kao i Službi zaštite i spašavanja Opštine Bar.

Podijeli na društvenim mrežama