NVO za primjer: Organizacija slijepih sprovodi brojne aktivnosti

Gost u emisiji NVO Impulsi na programu Radio Bara bio je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić.

Ova organizacija je među najaktivnijim nevladinim organizacijama u Baru. Osim što nastoje da poboljšaju položaj osobama sa smetnjama vida, u rad svoje organizacije, tokom godina, uveli su brojne novine. Obilježavaju sve važne datume za ovu organizaciju, bore se za poboljšanje uslova života za osobe sa invaliditetom (OSI), podsjećaju na važnost ljekarskih pregleda, a u svom klubu okupljaju članove, obezbjeđuju im asistente, idu na sportska takmičenja…

RB/BI: Koji su projekti trenutno aktuelni?

Joketić: Na samom početku, zahvalnost što pratite rad Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj. Kada su u pitanju aktuelni projekti, od 30. decembra prošle godine realizujemo projekat „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI“, koji finansira Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava. U okviru ovog projekta realizovali smo niz značajnih aktivnosti. Organizovali smo šest jednodnevnih treninga za OSI i članove njihovih porodica, o pravima iz socijalne i dječje zaštite. Zatim smo organizovali šest jednodnevnih radionica na temu „Filozofija samostalnog života OSI“. Radionice su organizovane u Baru, Herceg Novom, Podgorici, Nikšiću, Bijelom Polju i Pljevljima, odnosno u sva tri regiona Crne Gore, sjevernom, centralnom i južnom. Iako djelujemo na području opština Bar i Ulcinj, realizacijom projekata uključujemo sve OSI sa prostora Crne Gore. U okviru ovog projekta, u protekla tri mjeseca organizovali smo i Dane otvorenih vrata za OSI i članove njihovih porodica, svakog četvrtka u prostorijama naše organizacije u Baru. Imali smo izuzetno veliki broj zainteresovanih članova, OSI i članova njihovih porodica, koji su tražili savjete koji se odnose na ostvarivanje određenih prava, a bila je to prilika i da se razmijene mišljenja o problemima OSI. Od prvog februara ove godine, dio ovog projekta je i pravno savjetovalište za OSI i članove njihovih porodica. Mi smo se ovim bavili i prije, a po završetku ovog projekta, ovo savjetovalište će postati stalno, svakog radnog dana u okviru naše organizacije. U prošlom periodu vidjeli smo da za tim ima velike potrebe i imali smo veliku podršku članova.

RB/BI: Moram da pitam da li se, osim članova vaše organizacije, za pravni savjet javljaju i iz drugih nevladinih organizacija?

Joketić: Nama su prvenstveno u centru djelovanja osobe bez vida i slabovite osobe, ali kako ste već čuli, mi u svoje projekte uključujemo i ostale OSI. Vjerujte, iz dana u dan obraćaju nam se OSI, bez obzira na vrstu i stepen invaliditeta, koje traže naše pravne savjete i našu podršku. Takođe je aktuelan servis personalne asistencije za slijepa i slabovida lica, čija realizacija traje četiri mjeseca, počev od 20. jula do 19. novembra. Projekat finansira Zavod za zapošljavanje Crne Gore, u okviru javnih radova. Svake godine, periodično, zapošljavamo personalne asistente koji našim članovima pružaju neophodnu podršku u nabavci osnovnih životnih namirnica, ljekova, prilikom odlaska kod ljekara i pri obavljanju administrativnih poslova. Dva personalna asistenta u proteklom periodu su pružala brojne usluge članovima naše organizacije. Takođe, aktuelne su i programske aktivnosti za 2022. godinu, koje finansira Opština Bar, počev od 6. maja ove godine, u trajanju od 12 mjeseci. Želim da istaknem Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, kada je u pitanju Opština Bar ima obezbijeđen status kao organizacija koja je od izuzetne važnosti, zbog kontinuiteta u radu i svega što obezbjeđuje svojim članovima. Iz ovih sredstava finansiraju se osnovne aktivnosti, plaćaju se režije, finansira rad društvenog kluba, kao i neophodne potrebe za nesmetano funkcionisanje naše organizacije. Od 31. avgusta imamo još jedan projekat koji će trajati šest mjeseci – „Unapređenje saobraćajne kulture i prava OSI u saobraćaju“. Finansira ga Ministarstvo kapitalnih investicija. U okviru ovog projekta ćemo, tokom novembra i decembra, izvršiti istraživanje pristupačnosti saobraćaja za OSI u Bijelom Polju, Podgorici i Baru, a potom ćemo uraditi i brošuru, putem koje ćemo informisati OSI, ali i pružaoce usluga kako da usluge u saobraćaju učine pristupačnim osobama sa invaliditetom. To bi bilo ukratko, sigurno sam nešto i zaboravio kada je u pitanju realizacija projekata.

RB/BI: Pomenuli smo društveni klub.

Joketić: Društveni klub, na zadovoljstvo naših članova, funkcioniše od 2017. godine. Otkad postoji, svakog dana, u poslijepodnevnim satima pružamo sve usluge koje treba da ima društveni klub: imamo internet, kablovsku televiziju, računare sa softverima koji omogućavaju samostalan rad našim članovima… Oni u klubu igraju društvene igre, treniraju pikado a jednom, nekada i više puta mjesečno prikazujemo i filmove adaptirane za naše članove. Poznato je da nijedna televizijska kuća nema adaptirane programske sadržaje za osobe koje imaju problema sa vidom, pa mi na ovaj način pokušavamo da filmsku umjetnost približimo našim članovima. Uz to, mi ćemo za mjesec obilježiti dvadeset godina uspješnog izlaženja časopisa „Pravo na riječ“, koji se snima u studiju Radio Bara. Vašoj kući zahvaljujemo na ustupljenom prostoru i tehnici za izdavanje ovog časopisa. On se u ovom studiju snima jednom mjesečno, u Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj kopira se na CD-e u MP3 formatu i distribuira korisnicima, ne samo u Crnoj Gori, nego i na prostoru bivših jugoslovenskih republika, u Evropi i svijetu. Svi brojevi dostupni su i na sajtu naše organizacije. Kao što znate, posjedujemo i Brajevu štampariju, u kojoj štampamo knjige, časopise, brošure, informativne materijale, naljepnice o radnom vremenu i sve druge naljepnice koje javne institucije i pružaoci usluga treba da posjeduju, kao što posjeduje Radio Bar. Svi koji nemaju ove naljepnice mogu da nam se obrate i dobiju ih po izuzetno povoljnim cijenama. Kada je u pitanju isticanje natpisa na Brajevom pismu, moram da kažem da je naš grad po tom pitanju dosta uradio. Ima onih koji nisu, pozivam ih ovim putem da to urade.

RB/BI: Da na taj način olakšaju život svojim sugrađanima.

Joketić: I ispoštuju zakon o zabrani diskriminaciji lica sa invaliditetom koji predviđa kazne do nekoliko hiljada eura. Mi to ne želimo, već želimo da se zakon ispoštuje. Bolje platiti mali iznos za naljepnice, nego plaćati kazne.

RB/BI: Pomenuli ste da vaši članovi vježbaju pikado. Koliko znam, u govornom pikadu ostvarujete izuzetno dobre rezultate?

Joketić: Moram da kažem da smo mi do 19. avgusta 2020. godine sve sportske aktivnosti realizovali u okviru Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj. Već skoro dvije i po godine postoji Sportsko-rekreativno društvo OSI Bar i sve sporske aktivnosti realizujemo u okviru njega. Naša pikado ekipa učestvuje na međunarodnim takmičenjima. Slobodno mogu reći da smo ekipa u konkurenciji bivših jugoslovenskih republika koja je uvijek među prve tri na turnirima. Imamo 25 medalja u pojedinačnoj konkurenciji, kada su u pitanju staze. Imamo i 13 ili 14 pehara, sad više i ne znam tačan broj, ima ih puno, naše police su već postale tijesne. Ali, ne znači da ih nećemo ili ne želimo, širićemo police, a pehare ćemo i dalje donositi u naš grad. Mi nismo samo tu da osvajamo pehare sebe radi, mi na ovaj način reprezentujemo svoj grad i državu. Kada je u pitanju pikado, on je dosta slabo zastupljen u Crnoj Gori i mi isključivo nastupamo na međunarodnim turnirima, jer Crna Gora još uvijek nema svoju ligu.

RB/BI: Pomenuli ste da ste nevladina organizacija od posebnog značaja za opštinu Bar, sa kontinuitetom i stalnim radom. Da li ste zadovoljni saradnjom sa lokalnom upravom, izlazi li vam se u susret, imaju li razumijevanja za vas?

Joketić: Kada je u pitanju saradnja sa jednom od dvije opštine na čijim teritorijama djelujemo, a to je Opština Bar, želim da istaknem da smo zadovoljni saradnjom. Samim tim što smo uvršteni u nevladine organizacije od posebnog značaja za Opštinu Bar i imamo poseban status. Mi smo organizacija OSI, najstarija u našem gradu, a i na prostoru Crne Gore. Mi postojimo od 1948. godine, već 74 i po godine. U posljednje vrijeme, Opština Bar nijednu svoju aktivnost koja se tiče osoba sa poteškoćama vida, ne realizuje što ne konsultuje našu organizaciju. Taj pristup doveo je do brojnih uspješnih realizacija. Ranije je bilo pojedinaca koji nas nisu konsultovali i onda su se neki projekti realizovali pogrešno, sredstva su se utrošila forme radi. Toga više nema, naš grad, to i sami možete da vidite, već ima dvije raskrsnice sa najsavremenijom zvučnom semaforskom signalizacijom, zahvaljujući dobroj saradnji Opštine sa nama. Očekujemo da i preostale dvije raskrsnice će dobiti semaforsku signalizaciju, kod Robne kuće sigurno, očekujemo u narednih dvanaest mjeseci, jer tako smo se dogovorili predsjednik Opštine Bar, gospodin Dušan Raičević i ja, na godišnjem sastanku u njegovom kabinetu, povodom 15. oktobra, međunarodnog Dana bijelog štapa. Kada je u pitanju raskrsnica kod Opštine, još uvijek je neizvjesno da li će ona ostati sa semaforskom signalizacijom ili će možda tu biti kružni tok. Želim da istaknem da već četiri godine se organizuje susret predsjednika Opštine i predsjednika Organizacije, gdje sumiramo ostvarene rezultate u proteklih dvanaest mjeseci i dogovaramo se što treba uraditi u narednih dvanaest mjeseci. To je najbolji put kako zajednički da radimo na dobrobit građana koji imaju problema sa vidom. Takođe, očekujemo da će se nastaviti sa postavljanjem taktilnih staza vodilja u našem gradu. One se rade od behatona, mislim da je to pravi pristup i jedno kvalitetno i dugoročno rešenje. U pregovorima smo da i sajt Opštine bude osobama sa potpunim i djelimičnim gubitkom vida, zajednički ćemo konkurisati za IPA projekte i da zajednički, Opština Bar i Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj dođu do većih sredstava koja bismo uložili u infrastrukturu našeg grada, na dobrobit građana koji imaju problema sa vidom.

RB/BI: Kako teče saradnja sa drugim NVO? Koliko vidim, upućeni ste na saradnju, makar pomažete članovima pojedinih NVO?

Joketić: Imamo dobru saradnju sa svim organizacijama osoba sa invaliditetom, u našem gradu i šire. Mi uvijek, u granicama svojih mogućnosti, pored svojih članova, pomažemo i ostale OSI. Imamo uspješnu međunarodnu saradnju sa Udrugom slijepih Istarske županije i Udruženjem slijepih iz Kopra, sa kojima imamo i potpisanu povelju o saradnji, 2015. godine. Imamo i sporazum o saradnji sa Organizacijom slijepih Smederevo, a 7. oktobra smo u Banja Luci potpisali sporazum o saradnji sa Gradskom organizacijom slijepih Banja Luka. Želimo da iz svih bivših jugoslovenskih republika imamo organizacije sa kojima ćemo sarađivati i sa kojima ćemo unaprijediti naš rad i razmijeniti iskustva kako bismo svi zajedno radili na dobrobit osoba sa vizuelnim invaliditetom, ne samo u Crnoj Gori, nego i šire.

RB/BI: Za kraj, pošto vidimo da imate brojne aktivnosti, planirate li još neke projekte?

Joketić: S obzirom da smo NVO, nažalost, od 2000. godine, do tada je bio riješen status finansiranja organizacija OSI, a od tada nije, mi smo primorani da pišemo projekte, da se javljamo na određene konkurse. Upravo smo u proteklih dvadesetak dana konkurisali na dva konkursa. Očekujemo rezultate, radimo i na izradi novih projekata. Primorani smo da radimo tako, jer mi u našoj organizaciji, želim i to da istaknem, zapošljavamo pet OSI. Sve te osobe su u stalnom radnom odnosu. Većina tih osoba je teško zapošljiva i mi smo im izašli u susret, pomogli, zaposlili naše članove. Oni takođe daju svoj doprinos, u granicama svojih mogućnosti, u radu Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, a zaposlili smo ih zahvaljujući jednom dijelu sredstava koja dobijamo iz Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom. Ostali dio moramo obezbijediti od donatora, ili kroz neke projektne aktivnosti. Vjerujte da je nama svaka godina koja dolazi neizvjesna, ali proteklih deset godina, koliko sam na čelu ove organizacije, mi smo iz godine u godinu sve više prepoznati i, mogu slobodno reći, prihvaćeni i u našem gradu i šire. Kao što znate, imamo velik broj raznovrsnih aktivnosti o kojima se slušaoci Radio Bara i ostali mogu informisati i putem našeg sajta i putem društvenih mreža naše organizacije, ali i časopisa, koji takođe mogu preslušati na našem sajtu.

Share.

Comments are closed.