Povodom 78 godina od oslobođenja Bara, danas je u sali Skupštine opštine Bar održana svečana sjednica. Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević podsjetio je da je Bar građen i razvijan kao mjesto susreta, za šta je najprepoznatljiviji Trg Vladimira i Kosare, koji je postao najmoderniji trg u državi. Brojni infrastrukturni projekti obilježili su period od rođendana do rođendana grada pod Rumijom.
„Uložili smo 708.704 eura u ovaj projekat koji je već potvrdio svoju opravdanost i mjesto je koje okuplja, na kojem se naši sugrađani susrijeću i u čijem ambijentu stvaraju i učvršćuju svoje veze, prijateljstva i odnose. Nijesmo zaboravili ni Stari grad Bar, mjesto gdje je rođen i gdje živi barski duh i sa kojeg je krenuo da se rađa i Novi Bar na obalama Jadrana. Obnovili smo staru kaldrmu u tradiconalnom duhu, autohtonim kamenom, i najsavremenijom iluminacijom koja je upotpunila ambijentalnu cjelinu Starog Bara, čime je dodatno upotpunjena bogata turistička ponuda ovog dijela grada. Uložili smo 511.792 eura u ovaj projekat koji je samo dio onoga što podrazumijeva potpunu valorizaciju starog grada i života unutar njegovih zidina. U prethodnim fazama u rekonstrukciju objekata unutar zidina uložena su značajna sredstva kroz koja je obnovljeno više objekata: carinarnica, ljetnja scena, arhiepiskopska palata, ali i uvedena nova turistička ponuda, proširena realnost koja oživljava vjekove starog Bara savremenim digitalnim tehnologijama“, poručio je Raičević.
Grad je, kazao je Raičević, uljepšan i stvoren je ambijent za udobniju svakodnevicu u svim njegovim djelovima. U rekonstrukciju i izgradnju pet novih parkova uloženo je 399.000 eura.
„Kada je u pitanju sportska infrastruktura, po kojoj je Bar već prepoznat kao mjesto sporta, nastavili smo sa uređenjem sportskog kompleksa na Madžarici, pa su u saradnji sa Fudbalskim savezom izgrađene nove tribine na zapadnom dijelu stadiona, rekonstruisana podloga na pomoćnom terenu, kao i kompletne tribine sa novim sjedištima, a nedavno je završena i izgradnja novog pomoćnog terena u okviru ovog kompleksa, što nudi novi kvalitet i bogatiju sportsku ponudu grada. Osim o najmlađima, brinuli smo i o najstarijim sugrađanima. Opština Bar investirala je u komunalno opremanje, neophodno za izgradnju stambenog objekta zgrade penzionera, za koji smo ranije ustupili i zemljište te isto oslobodili plaćanja naknade za komunalno opremanje, čime smo zaokružili naš doprinos ovom projektu vrijedan preko 780 hiljada eura, vodeći socijalno odgovornu politiku obezbjeđivanja kvaliteta života za sve sugrađane“, kazao je Raičević.
Lokalna uprava je obezbijedila i uslove za početak izgradnje objekta Dnevnog centra za djecu sa posebnim potrebama. U narednih sedam dana biće, najavio je Raičević, završeni svi građevinski radovi na objektu skloništa za napuštene životinje, u čiju je izgradnju uloženo 544.500 eura kako bi dobili najsavremeniji centar za napuštene životinje koji će biti primjer ne samo u Crnoj Gori, već i u regionu.
Značajni projekti u oblasti saobraćajne infrastrukture realizuju se u svih 12 mjesnih zajednica, gdje grade i obnavljaju više ulica koje uvezuju gradska i prigradska naselja sa užim centrom grada. U ove projekte kroz prethodne 4 godine uloženo je oko deset miliona eura.
Nastavljaju se i značajna ulaganja započeta u oblasti turizma kroz rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih kapaciteta visoke kategorije u čemu je Opština Bar bila pouzdan partner investitorima i stvarala povoljan poslovni ambijent za započinjanje ovih vrijednih projekata. Kako smo i prethodne godine najavili u toku je realizacija izgradnje više turisitčkih kompleksa i hotela najviše kategorije u svim djelovima Bara, u Čanju, Sutomoru, Virpazaru, Velikom Pijesku, ali i u samom urbanom jezgru na Topolici.
“Svi ovi projekti, vrijednosti oko 200 miliona eura, stvaraju od Bara još poželjniju turističku destinaciju i doprinose našoj razvojnoj viziji u kojoj Bar više nije samo lučki i trgovački centar već i grad aktivnog i turizma visoke kategorije, čije dvije čarobne obale već postaju prepoznatljive na turističkim mapama širom svijeta. Nijesmo zaboravili ni oni što je zasigurno najveći potencijal našeg društva i našeg grada, a to su njegovi ljudi. U tekućoj godini investirali smo u obrazovanje, nagradili smo naše najbolje đake LUČE, obezbijedili smo stipendije za studente koji iz godine u godinu ostvaruju rezultate vrijedne pažnje, ali smo, i ako to nije obaveza lokalne uprave, opredijeli značajna sredstva kao pomoć školama na teritoriji opštine Bar za rekonstrukciju i opremanje te osavremenjavanje učionica i nastavnih sredstava. I ove godine, tradicionalno, jedina smo lokalna uprava koja u kontinuitetu izdvaja sredstva za besplatan prevoz đaka na teritoriji Opštine Bar“, sa ponosom je istakao predsjednik barske Opštine.
U godini između dva praznika, kazao je Raičević, nastavili su da snažno podržavaju preduzetničke ideje, te su sa 249.000 eura podržali razvoj malih preduzeća, postojećih biznisa ali i otvaranje novih koji kreiraju nova radna mjesta u realnom sektoru. Posebno priznanje kvalitetu ovakve prakse lokalne uprave jesu i projekti koje u oblasti ženskog preuzetništva realizujemo uz podršku Međunarodne organizacije rada Ujedinjenih nacija i Ambasade Velike Britanije kroz program „Snažne žene-Snažan Bar“, a u narednom periodu ideja je da Bar dobije i Centar za preduzetništvo. Lokalna uprava nastaviće ulaganja u bogatu kulturnu baštinu Bara, prije svega kroz nastavak konzervatorskih radova u Starom Baru nastojaće da obezbijede, UNESCO status koji i zaslužuje.
Odgovorna socijalna politika ostaje u fokusu ove lokalne uprave. Zato je Raičević najavio i formiranje posebnog Fonda za liječenje sugrađana kao i, po prvi put, realizaciju projekta socijalnog stanovanja u Baru.
Najavili su i realizaciju projekta uređenja parka u dvorištu Gimnazije u samom centru grada, koji će biti još jedna zelena oaza u urbanom jezgru, čime nastavljaju politiku ozeljenjavanja grada. Osim toga, radiće i na stvaranju uslova za izgradnju pješačkih staza duž Jadranske magistrale, od Bara do Sutomora.
Razvojni Budžet u narednoj godini posebno će biti usmjeren na nastavak ulaganja u modernizaciju lokalne saobraćajne infrastrukture, koridor kroz Ilino do Žukotrlice i od Šušanja do naselja Brca, odnosno do Ratca koji će biti alternativa Jadranskoj magistrali u špicu sezone. Sličan projekat treba očekivati i na Velikom Pijesku kako bi obalnu zonu dodatno povezali sa magistralnim putem.
Ključni prioritet Opštine Bar jeste rekonstrukcija regionalnih putnih pravaca R28 i R29, odnosno put od Virpazara preko Sutormana za koji Opština ima spreman projekat, a i finansirala ga je, i putnog pravca Sveti Ivan – Vladimirske Krute kroz Mrkojeviće. Ove projekte kandidovali su Vladi Crne Gore u čijoj su oni i nadležnosti, i neće odustati od insistiranja na njihovoj što skorijoj realizaciji sve do ispunjenja ovakvih strateških prioriteta za dalji ubrzan razvoj grada. Isto tako, očekuju i konkretne korake ka finalizaciji projekta vodosnabdijevanja Velikog Pijeska, Dobre Vode i Utjehe. Shodno sporazumu koji su potpisali sa Opštinom Ulcinj, obaveza Vlade jeste da nastavi ovu investiciju i priključi bezvodna područja na sistem Regionalnog vodovoda“, podcrtao je Raičević.
Predsjednica Skupštine opštine Bar, mr Milena Božović podsjetila je da je “Bar grad bogate kulture i istorije, grad dobrih i gostoprimljivih ljudi”.
“Privilegija je živjeti u njemu. Iznova nas podsjeća da ga treba duboko poštovati i nasljeđe koje smo dobili sa pijetetom moramo prenjeti na buduće generacije i čuvati od zaborava. Bar je moderan i savremeni grad koji raste i razvija se, okrenut budućnosti a istovremeno sa poštovanjem se prisjeća svih onih koji su svoje živote dali za slobodarske i antifašističke ideale i time zaslužili vječni pomen i poštovanje”, kazala je Božović i ustvrdila da je “Bar pobjednik svih borbi”.
“Bar je čuvar multietničkog, multikulturalnog i građanskog karaktera Crne Gore. Bar je naposlijetku Crna Gora u malom. Na ovim prostorima se vjekovima živjelo i živjeće se zajedno i skladno, daleko od podjela. Na nama je da Bar vodimo putem prosperiteta, da gradimo moderan grad, jednakih šansi za sve njegove građane”, mišljenja je Božović.
Ona je iskoristila priliku da se zahvali svim odbornicima ovog saziva na dobrom radu i korektnoj saradnji.
“Ponosna sam što sam kao najmlađa žena na čelu Barske Skupštine, imala čast da predsjedavam ovim velikim domom i srećna sam što sam uspjela da svojim radom, zalaganjem i pozitivnim promjenama povećam efikasnost i transparentnost rada Skupštine u svakom pogledu. Danas, sa ovog mjesta i na praznik grada, želim da pošaljem poruku, i to ne samo Baranima – opredijelimo se za budućnost naše zemlje, gdje ima mjesta za sve, uz uvažavanje i poštovanje svih naših različitosti”, emotivno je poručila Božović.
Procjenjuje i da “samo ukoliko u toj ideji istrajemo, napredak je zagarantovan i stvorićemo jednu novu vrijednost koju ćemo sa ponosom ostaviti budućim generacijama”.
Telegrame čestitki povodom Dana oslobođenja Bara uputili su predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, predsjednica Skupštine, Danijela Đurović, predsjednik Vlade, Dritan Abazović…
U svečanom program povodom obilježavanja rođendana grada učestvovao je hor Muzičke škole “Petar II Petrović Njegoš”, pod dirigentskim vođstvom profesora Mira Kruščića, uz klavirsku pratnju pijanistkinje Ane Vukazić, a na kraju je prikazan kratkometražni film o razvojnim projektima realizovanim u proteklom periodu.