U sklopu projekta pod nazivom: “Bezbjednost mladih na drumovima” koji je finansiran od strane Ministarstva za kapitalne investicije Crne Gore, a u realizaciji Internacionalne policijske organizacije Crne Gore (IPO Montenegro), zajedno sa partnerima iz NVO „Sistem“, danas je u JU OŠ “Anto Đedović” održano predavanje na temu: “Saobraćajna kultura i poštovanje saobraćajnih propisa”.
Prisutne đake je pozdravio predsjednik IPO Crna Gora mr Ivan Pekić i direktorica OŠ “Anto Đedović” Stanka Vukčević, kojoj se Pekić u ime IPO organizacije zahvalio na svesrdnoj dobrodošlici i saradnji.

Predavač Boris Janković, specijalista sci. menadžmenta javnog sektora koordinator u IPO Montenegro prisutne je upoznao sa saobraćajnom kulturom, važnosti poštovanja saobraćajnih propisa, osnovnim pravilima u saobraćaju, a sa posebnim naglaskom, grupi učenika ukazani su pozitivni aspekti korišćenja sigurnosnog pojasa, kao i bezbjednosni rizici zbog nepažnje i kršenja saobraćajnih pravila, opasnosti od upotrebe mobilnih uređaja prilikom učestvovanja u saobraćaju.
„Saobraćajna kultura i poštovanje saobraćajnih propisa međusobno su povezani jer kulturan učesnik u saobraćaju poštuje saobraćajne pravila, a odlikuje se smirenošću, odgovoran je za svoje postupke tokom upravljanja vozilom ili drugim načinom kretanja u saobraćaju.
O saobraćajnoj kulturi, poštovanju saobraćajnih propisa kao i bezbjednom učestvovanju u saobraćaju uči se od malena, tako da porodica ima važnu ulogu u sticanju znanja, vještina navika djece, neophodnih za bezbjedno učešće u saobraćaju. Porodica je prvo mjesto u kojem se oblikuju vrijednosti, stavovi, kontrola emocija i ponašanja u mnogim segmentima života, pa tako i u saobraćaju.
Mladi nisu svjesni svih opasnosti koje na njih vrebaju u saobraćaju pa je zato uticaj društva veoma bitan. Mlađe osobe više razmišljaju, što može da ometa njihovu pažnju u saobraćaju. Često postanu preopterećeni i njihova sposobnost da izvršavaju više akcija istovremeno je relativno loša.

Pored toga, mladi rijetko dobijaju povratne informacije o saobraćajnim nezgodama sa teškim posljedicama u kojima učestvuju njihovi vršnjaci – tako da nisu dovoljno podstaknuti da budu oprezniji u saobraćaju“, naveo je Janković, uz napomenu da su mladi često motivisani da stignu na odredište što je prije moguće i znaju da žure, a često su izloženi pritisku svojih vršnjaka, ili želje da se pokažu pred drugima.
„U saobraćaju su prije svega u opasnosti zbog neiskustva i zbog toga nisu uvijek u stanju da predvide rizične situacije ili da brzo donesu ključne odluke“, zaključio je on.