Noveljić: Nadamo se da će majke dolaziti u većem broju u Školu za dojenje

U Domu zdravlja je 13. decembra počelo sa radom savjetovalište, odnosno Škola za dojenje. Tim povodom razgovarali smo sa patronažnom sestrom Sonjom Noveljić.

RB/BI: Kako ste došli na ideju za ovaj projekat i koliko vam je vremena bilo potrebno da ga realizujete?

Noveljić: Potreba za osnivanjem savjetovališta vjerovatno je postojala i ranije. Međutim, tek nedavno je Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa UNICEF-om i Domom zdravlja Podgorica (nosiocem pilot programa), osnovalo radionicu za edukaciju zdravstvenih radnika u trajanju od tri dana, koja je bila od velike koristi. Nadamo se da će majke dolaziti u većem broju. Veoma brzo je, uz izuzetnu podršku direktorice Doma zdravlja, opremljena prostorija za prijem zainteresovanih majki.

RB/BI: Šta tačno savjetovalište nudi, koje su teme koje obrađujete?

Noveljić: Teme sastavljamo po pozivu i nakon obavještenja kada će se održati radionica. Jedna od tema koje su već bile je “Zdrava beba – dojena beba”, objasnili smo majkama koja je veličina bebinog želuca, kako što lakše uspostaviti dojenje, kako znati da li je beba gladna…

RB/BI: Pored trudnica, ko još može posjećivati savjetovalište? Da li može doći partner sa njima?

Noveljić: Kako da ne, bilo bi poželjno da dođe i budući tata. Nije ograničeno da dođu samo trudnice, mogu doći i žene nakon porođaja, ali i recimo, žene sa bebom od deset mjeseci ako je došlo do neke komplikacije.

RB/BI: Kome se mogu obratiti zainteresovani?

Noveljić: Zainteresovani se mogu obratiti na broj telefona koji se nalazi na zvaničnom sajtu Doma zdravlja. Radionice se organizuju dva puta nedeljno, a mame i tate na sajtu mogu vidjeti koja će tema naredna biti obrađena.

RB/BI: Da li se mogu informisati o popunjenosti kapaciteta i koliko zainteresovabnih se može prijaviti?

Noveljić: Voljela bih da polaznika bude što više, da nam zafali stolica i prostora, i da tate i mame mogu bez zadrške da razgovaraju o slatkim roditeljskim mukama. Mislim da smo mi prvi u Crnoj Gori, nakon odrađenog projekta, započeli radionicu. Dodala bih i da, pored Škole za dojenje, naš Dom zdravlja organizuje i Školu za trudnice, koja se nalazi u prostorijama Opšte bolnice Bar. One su usko povezane. Naša škola ima za cilj da pripremi roditelje za rođenje bebe i sve što uslijedi nakon toga. Veliku ulogu ima i tzv. kućna posjeta koju moja koleginica i ja, kao patronažne sestre, realizujemo na terenu za opštinu Bar. Pomažemo uspostavljanju laktacije već prvog dana nakon izlaska majke i bebe iz porodilišta, jer tada obično nastaju nedoumice oko dojenja.

Share.

Comments are closed.